Ultralight backpacking

Belgie

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Belgie.

 

Belgie (nizozemsky Belgiëfrancouzsky Belgiqueněmecky Belgien), plným názvem Belgické království, je federativní konstituční monarchie ležící v západní Evropě. Belgie hraničí s Francií (620 km) na jihu, s Lucemburskem (148 km) a Německem (167 km) na východě a s Nizozemskem (450 km) na severu. Ze severozápadu omývá Belgii Severní moře (66 km).

Belgie byla v minulosti součástí historického území zvaného Nizozemí. V současnosti je součástí významné jednotky regionální spolupráce a geopolitického uskupení zvaného Benelux, které tvoří spolu s Nizozemskem a Lucemburskem.[2] Belgie je jednou ze šesti zakladatelských zemí Evropské unie (tato takzvaná Inner Six vykazuje dodnes vyšší kohezi než celá unie a působí jako širší geopolitické uskupení[3]). Belgické hlavní město Brusel je také sídlem Evropské komiseEvropské rady a Evropského parlamentu. Belgie přijala euro a je součástí schengenského prostoru. Patří rovněž k zakládajícím členům Severoatlantické aliance (NATO). Také NATO má své hlavní sídlo v Bruselu.

Od konce středověku až do 17. století byla Belgie prosperujícím a kosmopolitním centrem obchodu a kultury. Mezi 16. a počátkem 19. století sloužilo její území často jako bojiště mnoha evropských konfliktů a získalo tak titul "válečné pole Evropy". Samostatný belgický stát vznikl v roce 1830 po belgické revoluci, jíž se Belgičané odtrhli od Nizozemska. Belgie prošla poté masivní industrializací a byla významnou koloniální mocností, zejména v Africe. Její koloniální říše se rozpadla v 2. polovině 20. století. Tehdy začaly také zemí zmítat národnostní a jazykové spory mezi Valony a Vlámy, jež vedly k postupné federalizaci země.

V zemi jsou tři oficiální jazyky: nizozemštinafrancouzština a němčina. Kulturně, politicky a sociologicky se Belgie skládá ze dvou velkých společenství, nizozemsky mluvících Vlámů a frankofonních Valonů, v zemi žije také menší německá komunita. Belgická federace se skládá ze 3 společenství, rozdělených podle jazykového principu,
a ze 3 regionů, rozčleněných podle principu územního:
Každý region a každé společenství má svůj vlastní legislativní orgán – parlament, a orgán exekutivní – vládu (či radu), s výjimkou Vlámska a Vlámského společenství, které mají vládu i parlament dohromady. Včetně orgánů federálních tak v Belgii působí 6 vlád a 6 parlamentů zároveň.
Patronem Belgie je svatý Josef, národní heslo zní Jednota posiluje (niz. Eendracht maakt macht, fr. L'union fait la force, něm. Einigkeit macht stark).
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Bělorusko ruší nutnost víz pro české občany - happyfly.cz (9. 1. 2017)


Průvodce Belgie

Belgické království
Koninkrijk België
Royaume de Belgique
Königreich Belgien
🏙️ Hlavní město
Brusel
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
30 529,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Signal de Botrange (694 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+1
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
11 447 996
🗾 Hustota zalidnění
365 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
nizozemština, francouzština, němčina
Překladač: cs-nl
🕉️ Náboženství
římskokatolické 77 %, islám, protestantství, anglikánství a judaismus
Státní zřízení
federativní konstituční monarchie
ℹ️ Původ / Vznik
30. 11. 1829
vyhlášení nezávislosti na Nizozemsku; nezávislost uznána až roce 1831
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +32    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: be    ☂️ Počasí: yr.no
  06/2016 / Brusel
Přejít na mapy.cz