BACKPACKING LOW COST

Vatikán

publikováno: 28. 7. 2021

Průvodce státem Vatikán.

 

Vatikán, plným názvem Městský stát Vatikán, je vnitrozemský suverénní městský státenkláva uvnitř Říma, hlavního města Itálie.
S rozlohou přibližně 49 hektarů a méně než tisíci obyvateli je to nejmenší stát na světě, pokud jde o počet obyvatel a rozlohu. Jeho území je z větší části obehnáno historickou hradbou a tvoří je hlavně zahrady, kostely a další budovy. Stát Vatikán vznikl roku 1929 na základě Lateránských smluv, které podepsali kardinál Pietro Gasparri jménem Svatého stolce a předseda vlády Benito Mussolini jménem Italského království. Smlouvy o Vatikánu hovoří jako o novém útvaru, nikoli jako o pozůstatku mnohem většího papežského státu (756–1870), který dříve zahrnoval velkou část střední Itálie. Většina tohoto území byla včleněna do Italského království již v roce 1860 a poslední část, tedy město Řím, o deset let později v roce 1870.

Vatikán je stát církevní nebo duchovně monarchický, kterému vládne doživotně volený římský biskup – papež. Všichni nejvyšší státní činitelé jsou katoličtí duchovní různého národního původu. Papežové od svého návratu z Avignonského zajetí v roce 1377 sídlili převážně v Apoštolském paláci, který se nyní nachází ve Vatikánu, byť v minulosti byla typická i jiná sídla na území Říma, jako třeba Lateránský palác či Kvirinálský palác (dnes rezidence prezidenta Italské republiky).

Vatikánský městský stát je třeba odlišovat od Svatého stolce, který pochází z dob raného křesťanství a je hlavním biskupským stolcem pro 1,2 miliardy katolických věřících latinského i východního obřadu po celém světě. Dokumenty Vatikánu se vydávají v italštině, která je i komunikačním jazykem Vatikánu, kdežto oficiální dokumenty Svatého stolce jsou vydány hlavně latinsky.

Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, přiléhajícími budovami a Vatikánskými zahradami. Na tomto území se nacházejí významné kulturní památky a instituce, jako je Sixtinská kapleVatikánská muzea nebo Vatikánská apoštolská knihovna. Dále k Vatikánu náleží i exteritoriální území se zvláštním právním postavením, mezi něž patří papežské baziliky (do roku 2008 "patriarchální") sv. Jana v Lateránusv. Pavla za hradbamibazilika svatého Vavřince za hradbamibazilika Panny Marie Sněžné a papežské letní sídlo v Castel Gandolfo.

Články z cest

Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce zemí Vatikán

Status Civitatis Vaticanae
Stato della Città del Vaticano
Hlavní město
Vatikán
Rozloha
0 km²
Nejvyšší bod
0 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
41° s. š., 12° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
921
Hustota zalidnění
1 877 ob. / km²
Úřední jazyk
italština, latina, francouzština
Náboženství
římskokatolické
Státní zřízení
absolutní monarchie, ekleziologická a volená teokracie.
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+379
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa


Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova:

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.