Ultralight backpacking

Svět a kontinenty

aktualizováno: 14. 12. 2023
 / 
publikováno: 2. 1. 2015

Na seznamu jsou uvedeny státy mimo OSN jako Tchaj-wan, Kosovo, Západní Sahara a Vatikán. Celkový počet států OSN je 193.

Rusko, Turecko patří kontinentu Asii i Evropě
Egypt patří kontinentu Asii i Africe
Indonésie, Východní Timor patři kontinentu Asii i Austrálii

 

Pojem svět označuje celek přírody, věcí, míst a událostí, které jsou nám přístupné skrze smysly, zkušenosti, rozum a emoce. Nejběžnější význam slova odkazuje na planetu Zemi, její obyvatele a její životní prostředí. V širším slova smyslu se slovo vztahuje na vesmír jako celek.
„Nějaký“ svět (ve smyslu „prostředí“, „životní prostředí“) je prostor, kde se nachází osoba nebo věc, o které se hovoří, a vše, co tento prostor obsahuje, např. něčí svět (něčí domov nebo svět něčí mysli), svět práce, svět vědy atd. V tomto subjektivním smyslu je možno říci, že nežijeme všichni ve stejném světě. (Srovnej s filozofií Nelsona Goodmana)

Svět je též důležitý filosofický pojem. V současném filosofickém myšlení se svět nejčastěji[zdroj?!] chápe jako to, čehož smyslem je být místem k životu. Často se mluví o bytí ve světě (např. Martin Heidegger).

V náboženském myšlení je často zastoupena víra v jiné světy. Častá je zde snaha o únik z tohoto světa (míněn v podstatě svět, ke kterému přistupujeme[kdo?] skrz fyzické smysly), považovaného za svět klamu (např. indický pojem májá či řecké doxa) či duchovního úpadku (různé perské věrouky např. zoroastrismus).
   
   
Sdílej přátelům
  
 
Seznam států dle kontinentů - www.zemepis24.cz (13. 12. 2023)
Kontinenty - cs.wikipedia.org (13. 12. 2023)
Časové pásma - sk.wikipedia.org (13. 12. 2023)
Seznam států dle kontinentů - cs.wikipedia.org (13. 12. 2023)