Ultralight backpacking

Dánsko

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Dánsko.

 

Dánsko (dánsky Danmark) je stát ležící v severní Evropě. Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království (Kongeriget Danmark). Grónsko (největší ostrov na světě) a Faerské ostrovy jsou území, jež leží v Atlantském oceánu, disponují autonomií, nejsou členy Evropské unie a každé z nich deleguje dva zástupce do dánského parlamentu (Folketing). Pro vztah kontinentálního Dánska a obou autonomních území je používán polooficiální termín Rigsfællesskabet.

Dánsko bez autonomních území má rozlohu 42 924 km² (tato rozloha se však v čase mírně mění, kvůli erozi pobřeží), s nimi 2 210 579 km². Je nejjižnější ze severských států, neleží však na Skandinávském poloostrově. Je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy FynSjælland a Bornholm a více než čtyřmi stovkami dalších menších ostrovů. Po celém území má nízkou nadmořskou výšku a je velmi rovinaté.

Na východě je omýváno Baltským mořem a na západě mořem Severním. Jedinou suchou hranici má na jihu s Německem (68 kilometrů), další blízké země jsou na jihu Polsko, na severu a severovýchodě Švédsko (do kterého se dá mimochodem přejít z Dánska “suchou nohou”) a na severu Norsko.
Od roku 1849 je Dánsko konstituční monarchií a parlamentní demokracií. Vláda i parlament sídlí v hlavním městě Kodani. Podle sčítání z roku 2018 má Dánsko 5,8 milionu obyvatel (autonomní území Grónsko a Faerské ostrovy mají obě okolo 50 tisíc obyvatel). Většina Dánů, asi 60 % z nich, žije v Kodaňské aglomeraci[zdroj?], což je metropolitní oblast, která se velmi malou částí rozkládá i ve Švédsku. Samotné hlavní město Kodaň má 600 000 obyvatel.
Dánsko je od roku 1973 členem Evropské unie, je také součástí Schengenského prostoru, zachovává si však vlastní měnu. Je jedním ze zakládajících členů NATO. Je rovněž členem Severské rady, významného sdružení regionální spolupráce.

Dánsko je považováno za jednu z nejvíce ekonomicky a sociálně rozvinutých zemí světa. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu z roku 2017 má 9. nejvyšší hrubý domácí produkt (nominální na hlavu) na světě a 20. nejvyšší v paritě kupní síly. Podle indexu lidského rozvoje, jejž vypočítává Organizace spojených národů, nabízí Dánsko svým obyvatelům 11. nejvyšší kvalitu života na světě (2018) a 9. nejvyšší kvalitu podle tzv. narovnaného indexu lidského rozvoje (očištěného od nerovností ve společnosti).[2] Na druhou stranu má Dánsko nejvyšší celkové zdanění v poměru sumy vybraných daní k hrubému domácímu produktu v Evropě, a tedy i jedno z nejvyšších na světě (přes 47 procent).[3] Podle měření Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj z roku 2011 má Dánsko nejvyšší sociální mobilitu na světě a druhé nejšťastnější obyvatelstvo planety.[4] Světové ekonomické fórum označuje Dánsko za 12. nejvíce konkurence schopnou zemi světa.[5] Podle indexu časopisu The Economist má pátou nejkvalitnější demokracii (2017).[6] Podle organizace Transparency International má vůbec nejnižší míru korupce na světě (2016).[7]
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Nejlepší aktivity a památky - Dánsko‎ - www.tripadvisor.cz
Discover Denmarks most beautiful places - www.visitdenmark.com
10 Best Places to Visit in Denmark - www.touropia.com
The Best Cities in Denmark - www.tripsavvy.com
17 Top-Rated Tourist Attractions in Denmark - www.planetware.com
25 Best Places to Visit in Denmark - vacationidea.com
5 perliček Dánska: Památky, přírodní krásy, tajemné mosty i pohádkový svět z Lega - www.radynacestu.cz
Dánsko, Kodaň – tipy, co navštívit - www.nomadka.cz
Dánsko - obecné informace - www.cestyposvete.cz
Dánsko - obecné informace - www.cestujlevne.com
Dánsko pro začátečníky - andrejruscak.blog.idnes.cz
Zajímavosti Dánska – zajímavá místa a památky k vidění - www.travelmag.cz

Průvodce Dánsko

Dánské království - Kongeriget Danmark
🏙️ Hlavní město
Kodaň
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
43 094,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Møllehøj (170 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+1
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
5 739 963
🗾 Hustota zalidnění
131 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
dánština
Překladač: cs-da
🕉️ Náboženství
luteráni 85 %, katolíci, muslimové
Státní zřízení
konstituční monarchie
ℹ️ Původ / Vznik
1. 1. 0980
sjednocení území Haraldem Modrozubým
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +45    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: dk    ☂️ Počasí: yr.no
  06/2019 / Kodaň, Odense, Billund
Přejít na mapy.cz