Ultralight backpacking

Severní Makedonie

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Severní Makedonie.

 

Severní Makedonie (do roku 2019 Makedoniemakedonsky Северна Македонија, Severna Makedonija), plným názvem Republika Severní Makedonie[4] (makedonsky Република Северна Македонија, Republika Severna Makedonijaalbánsky Republika e Maqedonisë së Veriut), je stát na Balkánském poloostrově. Vznikl v roce 1991 jako jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie. Je to vnitrozemský stát, hraničí s Kosovem na severozápadě, se Srbskem na severu, s Bulharskem na východě, s Řeckem na jihu a s Albánií na západě.[5] Jde přibližně o severní (resp. severozápadní) třetinu větší zeměpisné a historické oblasti Makedonie. Má rozlohu přibližně 26 000 km²; geografie je určena především horami a řekami; nejvyšší pohoří jsou Korab a Šar planina. Hlavní a největší město je Skopje, bydlí v něm zhruba čtvrtina z celkových 2,08 milionu obyvatel země. Většina obyvatel jsou etničtí Makedonci, příslušníci jižních Slovanů. Významnou menšinu s asi 25 % tvoří etničtí Albánci, následují TurciRomovéSrbovéBosňanéArumuni a Bulhaři.

Historie tohoto regionu se datuje do starověku, počínaje královstvím Paeonie, smíšeným Thracko-Illyrianským státním zřízením.[6] Na konci šestého století př. n. l. byla oblast začleněna do perské Achaimenovské říše, poté byla ve čtvrtém století př. n. l. připojena ke království Makedonie (Starověká Makedonie). Římané tento region dobyli ve druhém století př. n. l., a ten se stal součástí mnohem větší provincie Makedonie. Oblast zůstala součástí Byzantské říše, ale často ji od počátku šestého století napadaly a usazovaly se zde slovanské kmeny, které započaly křesťanskou éru. Po staletích sporu mezi bulharskou, byzantskou a srbskou říší bylo území od poloviny 14. do počátku 20. století součástí Osmanské říše, kdy se po balkánských válkách v letech 1912 a 1913 území současné Severní Makedonie dostalo pod srbskou nadvládu.

Během první světové války bylo pod nadvládnou Bulharů, ale po skončení války se vrátilo pod srbskou vládu jako součást nově vzniklého Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Během druhé světové války byla Makedonie opět ovládána Bulharskem a v roce 1945 bylo území vytvořené socialistické republiky včleněno do Socialistické federativní republiky Jugoslávie, kde zůstalo až do mírového odchodu v roce 1991. Země se stala členem OSN v dubnu 1993, ale v důsledku sporu s Řeckem o název „Makedonie“ byla přijata pod prozatímním názvem „Bývalá jugoslávská republika Makedonie“. V červnu 2018 vyřešily Makedonie a Řecko spor dohodou, že by se tato země měla přejmenovat na „Republiku Severní Makedonie“. Toto přejmenování vstoupilo v platnost v únoru 2019.

Severní Makedonie je Jednotná parlamentní republika, je členem Organizace spojených národůSeveroatlantické alianceRady EvropySvětové bankyOBSECEFTA a Světové obchodní organizace. Od roku 2005 je kandidátem na vstup do Evropské unie. Severní Makedonie je zemí s vyššími středními příjmy[7] a od získání nezávislosti při rozvoji otevřené ekonomiky prošla značnou ekonomickou reformou. Severní Makedonie je rozvojová země, která zaujímá 82. místo v indexu lidského rozvoje a svým občanům poskytuje sociální péči, univerzální systém zdravotní péče a bezplatné základní a střední vzdělání.
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Severní Makedonie

Република Северна Македонија
Republika Severna Makedonija
Republika e Maqedonisë së Veriut
🏙️ Hlavní město
Skopje
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
25 713,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Velký Korab (2764 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+1
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
2 062 294
🗾 Hustota zalidnění
80 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
makedonština, albánština, regionálně také arumunština, bosenština, rumunština, srbština, turečtina
Překladač: cs-mk
🕉️ Náboženství
pravoslaví, islám
Státní zřízení
parlamentní republika
ℹ️ Původ / Vznik
8. 9. 1991
Oddělení od Jugoslávie
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +0    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: mk    ☂️ Počasí: yr.no
  05/2017 / Skopje
Přejít na mapy.cz