Ultralight backpacking

Arménie

publikováno: 9. 8. 2021

Průvodce státem Arménie.

 

Arménie, plným názvem Arménská republika (arménsky Հայաստանի Հանրապետություն, Hajastani Hanrapetuthjun), je vnitrozemský stát ležící v Zakavkazsku. Podle některých definic hranice mezi Evropou a Asií je součástí Evropy, nicméně podle obecně přijímaných patří do Asie.[2] Na severu hraničí s Gruzií (164 km), na východě s Ázerbájdžánem a s de jure k němu patřící, de facto Arménií ovládanou Republikou Arcach (566 km), na jihu s Íránem (35 km) a na západě s ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan (221 km) a Tureckem (268 km).

Arménie je unitární národní stát s velmi starým kulturním dědictvím. Nejstarší arménské království zvané Urartu vzniklo již v 9. století př. n. l. V letech 321 př. n. l. - 428 existovalo Arménské království, jež dosáhlo svého vrcholu v 1. století pod vládou Tigrana Velikého. Toto království, jako první na světě, přijalo křesťanství jakožto státní náboženství (asi roku 301). V 5. století Arménii rozvrátily dvě mocné říše, Byzantská a Sásánovská. V 9. století arménský stát obnovili Bagrationové. Rozdrcen byl znovu Byzancí (1045) a posléze území obsadili Seldžučtí Turci. V 11.-14. století se stát obnovil jakožto Arménské království v Kilíkii. V 16. století se však dostal pod nadvládu Osmanů a Peršanů. Tato nadvláda trvala až do 19. století, kdy část území (východní) získalo Ruské impérium. V západní části Osmani za 1. světové války prováděli systematickou genocidu arménského obyvatelstva. Po 1. světové válce krátce existovala (1918–1920) První arménská republika. Roku 1920 byla vyhlášena širší Zakavkaská sovětská federativní socialistická republika zahrnující více zakavkazských států, která se v roce 1922 stala zakládající republikou Sovětského svazu. Od roku 1936 existovala Arménská sovětská socialistická republika, oddělená od ostatních zakavkazských zemí do samostatné sovětské socialistické republiky v rámci SSSR. Po rozpadu Sovětského svazu vznikl současný stát. Hlavním městem Arménie je Jerevan, jehož populace 1 075 800 obyvatel (k 2017) tvoří třetinu z celkového počtu obyvatel Arménie (3 018 854 během sčítání lidu roku 2011). Jerevan je jedním z nejstarších měst na světě s nepřetržitým lidským osídlením, vznikl již roku 782 př. n. l.

Arménská národní identita je velmi úzce spojená s Arménskou apoštolskou církví, nejstarší křesťanskou národní církví na světě. Arméni též používají jako jediní na světě unikátní abecedu, kterou v roce 405 vymyslel Mesrop Maštoc.
Arménie je členem Euroasijského ekonomického svazu.
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Aregunský hřeben – vyrazte na trek podél arménského jezera Sevan - www.svetoutdooru.cz
Cestujícím po Arménii. Co čekat od dopravy v království žigulíků a maršrutek - www.e15.cz
Top 7 horských jezer Arménie - www.armgeo.am
Železniční společnost Arménie - ukzhd.am

Průvodce Arménie

Arménská republika
Հայաստանի Հանրապետություն
(Hajastani Hanrapetuthjun)
🏙️ Hlavní město
Jerevan
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
29 800,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Aragac (4090 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+4
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
3 015 500
🗾 Hustota zalidnění
101 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
arménština (úřední), ruština, kurdština
Překladač: cs-hy
🕉️ Náboženství
arménská apoštolská církev 93 %, arménská katolická církev 1 %, islám 4 %, pravoslaví 1 %, ostatní 1 %
Státní zřízení
poloprezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
21. 9. 1991
vyhlášení suverenity - k mezinárodnímu uznání došlo až po rozpadu SSSR
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +374    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: am    ☂️ Počasí: yr.no
  03/2023 / Jerevan, Sevan, Dilidžan
Přejít na mapy.cz