LOW-COST BACKPACKING

Mexiko

publikováno: 6. 8. 2021

Průvodce státem Mexiko.

 

Mexiko, plným názvem Spojené státy mexickéšpanělsky Estados Unidos Mexicanos, je federativní republika na americkém kontinentě. Geograficky se nachází drtivou většinou území v Severní Americegeopoliticky bývá ale často řazeno mezi státy Střední Ameriky.

Na severu hraničí se Spojenými státy, na jihu s Guatemalou a Belize. Ze západu jsou břehy Mexika omývány Tichým oceánem, východní pobřeží je tvořeno Mexickým zálivem a na jihovýchodě Karibským mořem. Mexiko má rozlohu 1 972 550 kilometrů čtverečních a přibližně 128 milionů obyvatel, což z něj činí 13. největší zemi na světě podle rozlohy a 10. nejlidnatější stát planety. Jde rovněž o největší španělsky mluvící zemi světa. Je to federace skládající se z 31 států a samostatné jednotky Ciudad de México, hlavního a také největšího města. Mezi další významná města patří GuadalajaraMonterreyPueblaTolucaTijuanaCiudad Juárez a León.

Dějiny Mexika jsou velmi starobylé, rozvinuté civilizace se zde nacházely již tisíce let před naším letopočtem. K nejslavnějším patří civilizace mayská a aztécká. V 16. století proběhla španělská kolonizace. Mexiko se stalo nezávislým státem po úspěšné mexické válce za nezávislost v roce 1821. Brzy následovaly velké územní ztráty ve prospěch Spojených států amerických, na severu Mexika, ovšem tyto oblasti byly obydleny jen velmi řídce, centrum země se vždy nacházelo na jihu. Dalším politickým přeryvem byly reformy, které poskytovaly ochranu domorodým komunitám a omezovaly moc armády a církve, a které byly zakotveny v ústavě z roku 1857. Ty vyvolaly francouzskou intervenci. Cizí nadvláda byla odvržena v roce 1867. Deset let poté moc na tři dekády uzmul diktátor Porfirio Díaz. Toho svrhla mexická revoluce v roce 1910, jež je dodnes základním pilířem mexické národní identity. Revoluční peripetie nakonec vyústily v roce 1929 k vytvoření Institucionální revoluční strany, která Mexiko ovládala až do roku 2000.

V žebříčku indexu lidského rozvoje se Mexiko nachází až na 76. místě na světě, což vede k tomu, že je na něj často pohlíženo jako na rozvojovou zemi, nicméně jde o 16. největší ekonomiku na světě podle nominálního HDP a 11. největší podle HDP v paritě kupní síly. Mexiko bývá tudíž označováno za regionální velmoc, nebo dokonce potenciální velmoc světovou. Největším ekonomickým partnerem jsou Spojené státy, s nimi a Kanadou Mexiko vytvořilo i zónu volného obchodu, ale vztahy s mocným severním sousedem jsou často také konfliktní, nejen historicky, ale i kvůli řadě současných problémů (např. nelegální migrace). K největším problémům mexické společnosti patří velká sociální nerovnost, značná míra chudoby a rozsáhlá kriminalita, zejména drogová – od roku 2006 vedl konflikt mezi vládou a drogovými kartely ke smrti více než 120 000 osob.
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Covid 19 informaci při vstupu - www.mzv.cz
linkovým autobusem A.D.O. po Mexiku - www.offpathtravels.com
Národní parky v Mexiku - www.touropia.com
Nejkrásnější místa Mexika - globalgrasshopper.com
Top 7 nejlepších treků v Mexiku - www.svetoutdooru.cz
Zajímavá místa v Mexiku - digitalninomadstvi.cz

Spojené státy mexické - Estados Unidos Mexicanos
Hlavní město
Ciudad de México
Rozloha
1 964 375 km²
Nejvyšší bod
Citlaltépetl 5636 m n. m.
Časové pásmo
-5 až -8
Poloha
23° s. š., -102° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
128 431 683
Hustota zalidnění
54 ob. / km²
Úřední jazyk
španělština
Překladač: Google translator (cs-)
Náboženství
katolické 89 %, protestantské 6 %
Státní zřízení
federativní prezidentská republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
52
Vízum pro Čechy
180 dní zdarma (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  03/2022 / Mexico city (Texmelucan - ​Paso de Cortés - Amecameca), Cozumel, Cancún