Ultralight backpacking

Dominikánská republika


Průvodce státem Dominikánská republika.

 

Dominikánská republika je stát v Karibském moři, který se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily. Jediným sousedním státem je Haiti, s nímž Dominikánci ostrov sdílí. Dominikánská republika zabírá pět osmin ostrova. Společná hranice je dlouhá 360 kilometrů. Dominikánská republika je druhým největším státem Antil co do rozlohy (po Kubě), a to díky své rozloze 48 671 kilometrů čtverečních. Obyvatel zde žije přibližně 10,8 milionu (odhad 2020), z nichž přibližně 3,3 miliony žijí v metropolitní oblasti Santo Dominga, jež je hlavním městem. Úředním jazykem země je španělština.

Před příchodem Evropanů ovládali území Taínové. Po historickém přistání Kryštofa Kolumba roku 1492 docházelo rychle ke španělské kolonizaci. Taínové téměř zcela vyhynuli, zejména kvůli zavlečeným chorobám. V roce 1697 Španělsko uznalo francouzskou nadvládu nad západní třetinou ostrova, který se v roce 1804 stal nezávislým státem Haiti. Na Španělsku získali Dominikánci nezávislost roku 1821, brzy ale následovalo násilné připojení k Haiti. Místní se z nadvlády sousedů osvobodili roku 1844, po vítězství v dominikánské válce za nezávislost. Během následujících 72 let zažila Dominikánská republika převážně občanské války, několik neúspěšných invazí Haiťanů a krátký návrat španělského koloniálního panství, než natrvalo vyhnala Španěly během války z let 1863–1865. USA okupovaly Dominikánskou republiku v letech 1916–1924, kvůli hrozbě nesplácení zahraničních dluhů. Od roku 1930 vládla diktatura Rafaela Trujilla, a to až do jeho zavraždění v roce 1961. Následná občanská válka byla ukončena americkou vojenskou invazí a následovala autoritářská vláda Joaquína Balaguera. V roce 1978 se Dominikánská republika posunula směrem k zastupitelské demokracii.

Dominikánská republika má největší ekonomiku v karibské a středoamerické oblasti a je sedmou největší ekonomikou v Latinské Americe. Za posledních 25 let měla nejrychleji rostoucí ekonomiku na západní polokouli – s více než pětiprocentním průměrným růstem HDP v letech 1992 až 2018. Růst v letech 2014 a 2015 dosahoval dokonce hodnot okolo sedmi procent. Tomu pomáhá i turismus, Dominikánská republika je nejnavštěvovanější destinací v Karibiku. Kromě slunných pláží láká turisty i koloniální historie – právě na území Dominikánské republiky byly postaveny první katedrála, hrad, klášter i pevnost na americkém kontinentu.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Dominikánská republika

República Dominicana
🏙️ Hlavní město
Santo Domingo
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
48 730,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Pico Duarte (3087 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
-4
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
10 298 756
🗾 Hustota zalidnění
211 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
španělština
Překladač: cs-es
🕉️ Náboženství
křesťanství 99 %, šamanismus 1 %
Státní zřízení
prezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
27. 2. 1844
nezávislost na Haiti
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +1809    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: do    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz