BACKPACKING LOW COST

Kyrgyzstán

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Kyrgyzstán.

 

Kyrgyzstán (kyrgyzsky Кыргызстан, Kyrgyzstanrusky Кирги́зия, Kirgizija), plným názvem Kyrgyzská republika, je stát ve střední Asii.[2] Je druhým nejmenším z pěti středoasijských republik a zaujímá plochu 0,9 procenta tehdejšího Sovětského svazu.[3] Jeho sousedi jsou Kazachstán na severu, Uzbekistán na západě a jihozápadě, Tádžikistán na jihozápadě a Čína na východě. Na území 200 tisíc km² žije přibližně 6,5 milionů obyvatel, z nichž 74% tvoří Kyrgyzové, dále Uzbeci (15 %) a Rusové (5,5 %); celkem 90 % obyvatel jsou muslimovéHlavním a největším městem je Biškek.

Zaznamenaná historie Kyrgyzstánu sahá přes 2000 let a zahrnuje různé kultury a říše. Ačkoli Kyrgyzstán byl díky velmi hornatému terénu, který pomohl zachovat jeho starodávnou kulturu, geograficky izolován, ležel na křižovatce několika velkých civilizací jako součást Hedvábné stezky a dalších obchodních a kulturních cest. I když byl Kyrgyzstán dlouho obýván řadou nezávislých kmenů a klanů, pravidelně podléhal cizí nadvládě. Mezi obdobími samosprávy jej ovládali TurkutiUjgurská říše a Kitani, než jej ve 13. století dobyli Mongolové. Následně získal nezávislost, ale byl napaden KalmykyMandžuy a Uzbeky. V roce 1876 se stala součástí ruského impéria a po ruské revoluci v roce 1917 zůstal součástí Sovětského svazu pod názvem Kyrgyzská sovětská socialistická republika. Po demokratických reformách Michala Gorbačova v SSSR byl v roce 1990 zvolen prezidentem sovětské socialistické republiky kandidát podporující nezávislost Askar Akajev. Dne 31. srpna 1991 vyhlásil Kyrgyzstán nezávislost na Moskvě a následně byla ustanovena demokratická vláda. Suverenitu jako národní stát získal až po definitivním rozpadu Sovětského svazu v prosinci 1991.

Od získání nezávislosti je suverénní stát oficiálně unitární parlamentní republikou, i když nadále přetrvávají etnické konflikty,[4][5] povstání,[6] ekonomické problémy,[7][8] přechodné vlády[9] a politický konflikt.[10] Kyrgyzstán je členem Společenství nezávislých státůEuroasijského ekonomického svazuOrganizace Smlouvy o kolektivní bezpečnostiŠanghajské organizace pro spolupráciOrganizace islámské spolupráce, Turkické rady, Turkické komunity a OSN.
Etničtí Kyrgyzové tvoří většinu ze šesti milionů obyvatel v zemi, následované významnými menšinami Uzbeků a RusůKyrgyzština je úzce spjata s dalšími turkickými jazyky, ačkoli ruštinou se stále ještě široce hovoří a je úředním jazykem, jako dědictví století rusifikace. Podle CIA World Factbook tvoří devadesát procent populace muslimové, přičemž většinou jde o sunnity.[11] Kromě svého turkického původu nese kyrgyzská kultura prvky perskéhomongolského a ruského vlivu.

Články z cest

Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce zemí Kyrgyzstán

Kyrgyzská republika / Кыргыз Республикасы
(Kyrgyz Respublikasy)
/ Киргизская республика
(Kirgizskaja respublika)
Hlavní město
Biškek
Rozloha
198 500 km²
Nejvyšší bod
Džengiš Čokusu 7439 m n. m.
Časové pásmo
+6
Poloha
41° s. š., 75° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
6 135 100
Hustota zalidnění
26 ob. / km²
Úřední jazyk
kyrgyzština (úřední), ruština (úřední)
Náboženství
muslimové 75 %, ruští pravoslavní 20 %, jiní 5 %
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+996
Vízum pro Čechy
60 dní zdarma (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2018-05 / Biškek
  2018-04 / Kochkor, Son Kul, Naryn
  2018-04 / Balykchy, Karakol: Ala Kul, Cholpon Ata
  2018-04 / Biškek, Tokmok

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova:

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.