Ultralight backpacking

Pákistán

publikováno: 2. 12. 2022

Průvodce státem Pákistán.

 

Pákistán, plným názvem Pákistánská islámská republika[3], je federativní republika ležící v jižní Asii. Na jihovýchodě hraničí s Indií, na severovýchodě s Čínou, na severozápadě s Afghánistánem, na jihozápadě s Íránem. S téměř 227 miliony obyvatel je pátou nejlidnatější zemí světa a druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Při svém vzniku v roce 1947 měla země přitom jen 32 milionů obyvatel. Populační boom trvá, takže se očekává, že okolo roku 2045 bude mít Pákistán 400 milionů obyvatel. Z hlediska rozlohy je 33. největší zemí planety.

Hlavním městem je Islámábád. Největším městem je přístav Karáčí, který byl až do roku 1960 hlavním městem. Karáčí má téměř 15 milionů obyvatel, tedy zhruba stejně jako bývalé Československo. I druhé největší město Láhaur má více obyvatel než Česko, asi 11 milionů. Pákistán je etnicky a jazykově různorodá země.
Již před 9000 lety fungovala na území Pákistánu vyspělá kultura, kterou archeologové nazývají Méhrgarh. Následná Harappská kultura byla první známá městská kultura na Indickém subkontinentu. Poté území spadalo pod různé říše, aby se v 19. století dostalo pod kontrolu Britů. Současný stát vznikl roku 1947 rozdělením Britské Indie na hinduistickou část (Indii) a muslimskou část (Pákistán). Zpočátku si ponechal britského panovníka v čele, ale roku 1956 se stal republikou. V roce 1971 se Východní Pákistán po devět měsíců trvající občanské válce odtrhl a vyhlásil samostatnost jakožto Bangladéš. V následujících čtyřech desetiletích se v Pákistánu střídaly vlády civilní i vojenské, demokratické i autoritářské, relativně sekulární i islamistické. V roce 2008 Pákistán zvolil civilní vládu a v roce 2010 přijal parlamentní systém s pravidelnými volbami. Islám zůstává státním náboženstvím.

Pákistánská ekonomika je jednou z nejvíce rostoucích na světě a očekává se její brzké zařazení mezi dvacet největších světových ekonomik. Pákistán je regionální velmoc a má šesté největší stálé ozbrojené síly na světě. Ty disponují jadernými zbraněmi. Silnou armádu buduje Pákistán zejména kvůli napjatým vztahům se sousední Indií. Je členskou zemí Commonwealthu a Organizace islámské spolupráce. Bývá označován za hlavního spojence Spojených států mimo NATO.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Pákistán

Pákistánská islámská republika
اسلامی جمہوریۂ پاکستان
Islámí džamhúri-ye Pákistán
🏙️ Hlavní město
Islámábád
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
803 940,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Čhokori (K2) (8611 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+5
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
219 290 153
🗾 Hustota zalidnění
197 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
urdština, paňdžábština, paštština, sindhština, balúčština, angličtina a další jazyky
Překladač: cs-ur
🕉️ Náboženství
islám
Státní zřízení
federativní parlamentní republika
ℹ️ Původ / Vznik
1. 1. 1947
nezávislost na Velké Británii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +92    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: pk    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz