Ultralight backpacking

Uruguay


Průvoce státem Uruguay.

 

Uruguay (španělská výslovnost), plným názvem Uruguayská východní republika[2] (španělsky República Oriental del Uruguay), je stát v Jižní Americe. Jeho sousedy jsou na severovýchodě Brazílie a na západě Argentina oddělená řekou Uruguay, podle níž se země jmenuje.
Se svou rozlohou 176 000 čtverečních kilometrů je po Surinamu druhou nejmenší samostatnou jihoamerickou zemí. Žije zde 3,44 milionu lidí, z toho 1,8 milionu v metropolitní oblasti hlavního a největšího města Montevideo.

Oficiálním jazykem je španělština, ačkoli prvními kolonizátory oblasti byli Portugalci. K evropské kolonizaci došlo, ve srovnání s okolními zeměmi, poměrně pozdě. Na Evropanech získali Uruguayci nezávislost mezi lety 1811 až 1828. Na počátku 20. století zvítězila demokracie, již přerušil vojenský převrat v roce 1973. Armáda se moci vzdala roku 1985 a demokratický režim byl obnoven.

Uruguay se v různých žebříčcích a indexech pravidelně ukazuje jako země, jež má v celé Latinské Americe nejkvalitnější demokracii, nejvyšší míru bezpečnosti, nejnižší úroveň korupce, nejvyšší elektronizaci státní správy, největší svobodu tisku a nejmohutnější střední třídu. Mezi zeměmi Jižní Ameriky má Uruguay druhý nejvyšší hrubý domácí produkt (v paritě kupní síly) na hlavu, třetí nejvyšší index lidského rozvoje a druhou nejnižší příjmovou nerovnost.[3] Někdy bývá Uruguay označována za „nejevropštější“ z jihoamerických zemí, i proto, že 87,7 % Uruguayců uvádí, že má evropský původ (údaj zjištěný při sčítání lidu roku 2011).

[4] Jedinečnou v kontextu jižní Ameriky je absence partyzánských hnutí, paramilitárních jednotek a terorismu. Uruguay je též první zemí světa, která legalizovala marihuanu, a zemí s nejzelenější energetikou v Jižní Americe. V roce 2012 se Uruguay stala teprve druhou zemí v Jižní Americe, která legalizovala potraty.[5]
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Uruguay

Uruguayská východní republika
República Oriental del Uruguay
🏙️ Hlavní město
Montevideo
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
176 220,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Cerro Catedral (514 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
−3
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
3 415 920
🗾 Hustota zalidnění
19 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
španělština
Překladač: cs-es
🕉️ Náboženství
římští katolíci 66 %, Protestanti 2 %, Židé 1 %, nevěřící nebo jiní 31 %
Státní zřízení
prezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
25. 8. 1825
nezávislost na Brazílii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +598    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: uy    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz

Přidej komentář

aktualizováno:11. 8. 2022
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům