Ultralight backpacking

Spojené státy americké (USA)


 

Spojené státy americké (anglicky United States of America), zkráceným názvem Spojené státy[2][3] (anglicky United States), zkratkou USA (nebo také US), jsou demokratická federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se mezi Atlantským oceánem na východě a Tichým oceánem na západě. Na severu sousedí s Kanadou a na jihu s Mexikem. Díky státu Aljaška sahá území Spojených států amerických i k břehům Severního ledového oceánu (Beringova úžina je dělí od asijského území Ruska), zahrnuje také některé tichomořské ostrovy (zejména Havaj). Spojené státy se skládají z 50 států, jednoho federálního území s hlavním městem a sídlem prezidentaKongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia), šesti závislých území (PortorikoSeverní MarianyGuamAmerické Panenské ostrovyAmerická Samoa a atol Palmyra) a deseti malých ostrovů či útesů.[3]

S rozlohou 9,8[1] milionu kilometrů čtverečních jsou Spojené státy třetí největší zemí na světě (po Rusku a Kanadě).[4] S více než 327 miliony obyvatel jsou třetí nejlidnatější zemí planety (po Číně a Indii).[5] Populace je tradičně koncentrována na obou pobřežích, na východním leží největší město Spojených států New York, na západním pobřeží druhé největší město Los Angeles. Hlavním městem je Washington. Východní část země je hustěji osídlena než západní.

Podle nominálního HDP jsou Spojené státy největší světovou ekonomikou[6], podle HDP v paritě kupní síly druhou největší (po Číně).[7] Jejich ekonomický výkon představuje přibližně čtvrtinu celosvětového HDP. Jsou největším světovým dovozcem a druhým největším vývozcem. Staly se symbolem a průkopníkem ekonomiky založené na volném trhu, v mnohém v tom inspirovaly Evropu nebo Čínu. Oproti Evropě ovšem vykazují menší míru přerozdělování bohatství a větší ekonomické rozdíly mezi lidmi.[8] V nominálním HDP na obyvatele jsou na osmém místě na světě[9], v HDP v paritě kupní síly na hlavu na dvanáctém[10], v indexu lidského rozvoje na třináctém.[11] Americká měna, dolar, je hlavní rezervní měnou světa.[12] Americký průmysl a obchod dosáhl vynikajících výsledků a dobyl trhy po celém světě (FordCoca-ColaBoeingJP MorganExxonJohnson & JohnsonWalmartAmazonAppleMicrosoftGoogleFacebook).[13]

Podle většiny kritérií jsou vojensky nejmocnější zemí světa. Čtyřicet procent vojenských výdajů na světě připadá právě na USA.[14] Jsou jadernou velmocí a jedinou zemí, která jadernou zbraň použila ve vojenské operaci. Jsou jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Geopoliticky jsou hodnoceny jako supervelmoc, přičemž tento statut získaly především po roce 1945, po svém vítězství ve druhé světové válce. Po konci studené války (1989) se dokonce hovořilo o tom, že jsou supervelmocí jedinou, což se dnes snaží změnit zejména Čína a Rusko. Specifické jsou vztahy Spojených států s Evropou a zejména Spojeným královstvím, neboť to byly evropské velmoci, které severní Ameriku kolonizovaly, aby pak čelily vzpouře místních kolonistů a hnutí za nezávislost, přičemž střet s Brity byl rozhodující (nezávislost na Británii Američané vyhlásili roku 1776). Vzhledem k prosazení se angličtiny jako hlavního a úředního jazyka USA však specifická vazba mezi Spojenými státy a Británií (a stejně tak dalšími anglicky mluvícími zeměmi Commonwealthu, jako je Kanada či Austrálie) přetrvává. Vazba se západní kontinentální Evropou byla dána imigračními vlnami v 19. století (zejm. z Německa a Itálie), posílena byla po americkém osvobození této části Evropy od nacismu v roce 1945. Spojené státy se pak, mj. prostřednictvím vojenské organizace NATO, staly garantem bezpečnosti této části Evropy. Po pádu komunismu ve střední a východní Evropě se vytvořily podobně úzké spojenecké vazby i zde, klíčovým spojencem je pro Američany zejména Polsko. Jako supervelmoc se však USA snaží budovat spojenecké vazby ve všech regionech světa, na Blízkém východě patří ke klíčovým spojencům Izrael a Saúdská Arábie, v Asii Japonsko a Jižní Korea, v jižní Americe Kolumbie, v současnosti se takovým spojencem stává i Brazílie.

Americká kultura, zejména pak pop-kultura, získala globální vliv (HollywoodDisneyjazzrock n rollrap, televizní seriály), stejně jako americký životní styl (automobilismus, fast food), a to až takový, že se mimo USA začalo hovořit o americkém kulturním imperialismu[15] či amerikanizaci života.[16] Výborných výsledků dosahuje americká věda a školství (systém univerzit s Harvardem v čele, vynález atomové bombyinternetupřistání na Měsíci).
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Spojené státy americké

United States of America
🏙️ Hlavní město
Washington, D.C.
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
9 833 517,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Denali (6194 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
od UTC-5 do UTC-10
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
327 652 694
🗾 Hustota zalidnění
35 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
formálně není,
de facto angličtina
dále především:
španělština,
u původního obyvatelstva indiánské jazyky, u větších menšin místně i jiné jazyky.
Překladač: cs-en
🕉️ Náboženství
křesťanské protestantské a evangelikální směry (celkem 54 %), katolická církev (24 %), mormoni (5 %), judaismus (1,6 %)
Státní zřízení
federativní prezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
4. 7. 1776
vyhlášení nezávislosti na Velké Británii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +1    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: us    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz