Ultralight backpacking

Saúdská Arábie

publikováno: 19. 8. 2021

Průvoce státem Saúdská Arábie.

 

Saúdská Arábie (arabsky العربية السعودية‎, al-Arabíja as-sa'údíja), plným názvem Království Saúdská Arábie, je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Zabírá velkou část Arabského poloostrova a s rozlohou 2 149 690 km² je druhým největším státem arabského světa. Na severu a severovýchodě sousedí s Jordánskem a Irákem, na východě s KuvajtemKatarem a Spojenými arabskými emiráty, na jihovýchodě s Ománem a na jihu s Jemenem. Ze západu Saúdskou Arábii ohraničuje Rudé moře a na severovýchodě Perský záliv. Podle odhadů z roku 2011 žije v zemi 26 680 000 obyvatel, z nichž asi 5,5 milionu jsou zahraniční pracovníci. Hustota zalidnění je velmi nízká z důvodu nepříznivého pouštního klimatu na většině území. Zhruba 97 % obyvatel vyznává islám (z asi 90 % sunnitský), který je jediným povoleným náboženstvím. Hlavním městem je Rijád a úředním jazykem arabština.

Saúdská Arábie nebyla nikdy kolonizována Evropou.[pozn. 1][4] První pokusy o založení saúdského státu proběhly v polovině 18. století. První saúdský stát měl hranice podobné současnému státu, druhý saúdský stát byl mnohem menší. Současné království založil v roce 1932 Abd al-Azíz ibn Saúd, který zemi považoval za soukromý majetek svého rodu, a Saúdové mu vládnou dodnes. Předtím svou moc Ibn Saúd rozšiřoval a upevňoval prostřednictvím wahhábistického hnutí Ichwán. Stát má druhé největší zásoby ropy na světě[5] a je jejím největším vývozcem, proto tato surovina dominuje celé ekonomice. Díky rozmachu ropy v 70. letech saúdská vláda ohromně zbohatla a začala přetvářet zaostalou zemi v moderní stát. Díky nabytému bohatství se stala značným poskytovatelem zahraniční pomoci, čímž začala hrát významnou roli v politice Blízkého východu i celého světa. Saúdská Arábie je islámská absolutní monarchie, kterou ovládá široká královská rodina. Jedná se o jednu z nejteokratičtějších zemí na Blízkém východě; ústavu představují korán a sunna a zdrojem práva je šaría. V zemi se nacházejí dvě nejsvětější místa islámu, Mekka a Medína. Ekonomicky je království liberální, ale saúdskoarabská společnost je silně konzervativní. Mezi přetrvávající problémy patří porušování lidských práv, diskriminace žen a působení teroristických organizací, které Saúdská Arábie podporuje a destabilizuje tak Blízký Východ. Podle článku deníku The Independent jsou skutečnou hrozbou pro Západ právě Saúdové.[6]
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Nový gigant mezi aerolinkami oficiálně představen, saúdský Riyadh Air bude konkurovat Emirates - zdopravy.cz (12. 3. 2023)
Saúdská Arábie zavádí bezplatná tranzitní víza - zaletsi.cz (1. 2. 2023)
Nejlevnější letenky do Saúdské Arábie: Džidda i Rijád z Budapešti - zaletsi.cz (17. 1. 2023)
Wizz Air nově z Vídně do Rijádu a Džiddy. Letenky od 2 959 Kč - www.cestujlevne.com (25. 8. 2022)
Wizz Air bude létat do SAUDSKÉ ARÁBIE: Vídeň - Dammam od 2716 Kč - honzovyletenky.cz (22. 6. 2022)


Průvodce Saúdská Arábie

Království Saúdská Arábie
المملكة العربية السعودية‎
Al-Mamlaka al-arabíja as-sa'údíja
🏙️ Hlavní město
Rijád
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
2 149 690,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
pravděpodobně Džabal Saudá (3133 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+3
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
28 571 770
🗾 Hustota zalidnění
12 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
arabština
Překladač: cs-ar
🕉️ Náboženství
sunnitský islám (salafíja) 85–90 % ší'itský islám 10–15 %
Státní zřízení
absolutní monarchie
ℹ️ Původ / Vznik
23. 9. 1932
sjednocení země
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +966    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: sa    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz

Přidej komentář

aktualizováno:11. 8. 2022
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům