Ultralight backpacking

Rakousko


Průvodce státem Rakousko.

 

Rakousko, plným názvem Rakouská republika (německy Republik Österreich), je vnitrozemská spolková republika ležící ve střední Evropě. Skládá se z devíti spolkových zemí. Hraničí s Lichtenštejnskem a Švýcarskem na západě, s Itálií a Slovinskem na jihu, s Maďarskem a Slovenskem na východě a s Českem a Německem na severu. Jejím hlavním městem je Vídeň. Dalšími velkými městy jsou Štýrský HradecLinecSalzburg a Innsbruck.

Rakousko je značně hornatou zemí, horská území zaujímají 60 procent jeho plochy. Nížiny se nacházejí zejména kolem Dunaje, největší rakouské řeky.
V zemi žije téměř devět milionů obyvatel, mluvících převážně německy (bavorským dialektem). Většinovou náboženskou konfesí je katolicismus. Rakousko má velmi vyspělou ekonomiku založenou na službách, nominální hrubý domácí produkt na hlavu je čtrnáctý nejvyšší na světě (2018). Rakousko je členem Organizace spojených národůRady Evropy a Evropské unie. Je součástí Schengenského prostoru a eurozóny. Od roku 1955 pěstuje Rakousko tradici neutrality, není proto členem žádné vojenské aliance. I díky tomu je Vídeň sídlem řady mezinárodních organizací, například Organizace zemí vyvážejících ropu.

Rakouská republika vznikla roku 1918, navazuje však na státoprávní tradici Rakouska-Uherska (vznik 1867), Rakouského císařství (1804), Rakouského arcivévodství (1453), Rakouského vévodství (1156) a Rakouského markrabství (976). V dějinách země sehrály klíčovou úlohu zejména dva rody: Babenberkové a Habsburkové. V 19. století a na začátku století dvacátého bylo Rakousko klíčovou kulturní, intelektuální a vědeckou silou Evropy.

Země je významným cílem cestování, lákajícím turisty z celého světa k návštěvě malebných krajin, rozsáhlých horských terénů a výstavných obcí. Vyznačuje se vysokou úrovní služeb. Mezi nejoblíbenější cíle patří hlavní město Vídeň a města Salcburk a Štýrský Hradec, která jsou stejně jako Vídeň významnými kulturními středisky. Lákavé pro turisty jsou početné zámky, hrady, kláštery a kostely. V neposlední řadě nabízí Rakousko návštěvníkům světově známá alpská vysokohorská střediska, jakými jsou InnsbruckKitzbühel, oblast Solné komory nebo Zell am See.
Počet článků - 3
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Jak se dostat na letiště do Vídně? Velké srovnání dopravy z ČR - www.cestolet.cz
Jak se dostat na letiště Vídeň - honzovyletenky.cz
Letiště Vídeň - www.cestujlevne.com
Nákup jízdenek na vlak ÖBB - tickets.oebb.at

Rakouská republika / Republik Österreich
Hlavní město
Vídeň
Rozloha
83 879 km²
Nejvyšší bod
Grossglockner 3798 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
48° s. š., 14° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
8 754 413
Hustota zalidnění
98 ob. / km²
Úřední jazyk
němčina, regionálně slovinština, chorvatština, maďarština, jazyky oficiálních národnostních menšin: turečtina, chorvatština
Překladač: Google translator (cs-)
Náboženství
římskokatolické, evangelické, islám
Státní zřízení
federativní parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
43
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  05/2021 / Rosenbach
  03/2021 / Villach, Arnoldstein
  03/2019 / Vídeň (letiště)
  02/2019 / Vídeň (letiště)
  09/2018 / Linec (letiště)
  06/2018 / Vídeň (letiště)
  09/2017 / Alpy: Salzburg, Innsbruck, Linz
  10/2015 / Alpy: Gosausee, Adamekhütte