Backpacking ultralight

Mandalový cyklus - čtverce formátu 60cm (2013-2014)

publikováno: 31. 5. 2013

Po čase jsem zpět a kreslím. Doma mě nebaví být a proto tvořím venku. Na formátu mandal o rozměrech čverce 61cm je méně detailů. Využíval jsem techniky vrstvení pastelek a rytí do papíru. Plátno musí být dostatečně stabilní, protože na pastelky dost tlačím. Cyklus mandal jsem kreslil v okolí Českého středohoří.

Video Vlakem z cest - Mandalový cyklus

Fotogalerie

Text

Mutace rostlin - Mandalový cyklus (květen 2013)

Konec května ve znamení špatného počasí mi neumožnil kreslit venku, avšak jednoho rána jsem se vydal dokreslit mandalu na Košťálov a nafotit krajinu okolo zříceniny. Stalo se tak, že odpoledne se už nic nedalo dělat, v tu chvíli mě zmočil prudký déšť cestou domů, tudíž jsem nemohl dodělat výkres. Cyklus mandal zvaný „Mutace rostlin“, zaměřený na mou oblíbenou florární tématiku, kreslený na nově zvolený formát čtverce o rozměrech 61cm, byl kreslený v projektu Putování za inspirací a přípravovaný již od jara. Mandaly mi daly mnoho práce, jelikož často vrstvím pastelky a používám hroty k rytí do papíru k vytvoření světlých linek.

Rámcový svět - Mandalový cyklus (červen 2013)

Nezáleží, jak dobře nakreslíte dílo, ale také je důležité ho dobře kompozičně uspořádat jako výslednou fotku k propagaci. Zaměřil jsem se nejen na mandaly, ale také nafotil řadu performance fotek. Také spolu s Honzou Syrovým jsme fotili jednoho zamračeného večera na Radobýlu, kde foukal silný vítr a moc dobře nestály mé stojany s výkresy, ale podařilo se udělat plno krásných fotek v přírodní krajině, v pozadí můžete vidět ještě zpustošenou krajinu po povodních. Mimo jiné přednášel jsem na 1. ZŠ Lovosice ve dvou třídách o své umělecké tvorbě a spolu s žáky jsme kreslili mandaly tužkou či pastelkami v hodině výtvarné výchovy s paní učitelkou Mgr. Annou Zuziakovou. Žáci měli příležitost jako jedni z mála nahlédnout do mé velmi bohaté sbírky uměleckých děl, které jsem si pro ně připravil k ukázce. Byla to má další skvělá zkušenost a reakce od nich mě motivovali k další tvorbě.

Vlakem z cest - Mandalový cyklus (březen 2014)

Na pravidelné cestě vlakem rád píši básně či kreslím. Napadlo mě jako vášnivého cestovatele natočit klip ve vlaku jak kreslím přímo v akci. Krásná krajina podél řeky Labe na trase Lovosice - Ústí nad Labem byla mou bezpochybnou inspirací. Během konce března jsem nakreslil několik mandal formátu A4 obyčejnými tužkami, avšak času moc nebylo, jelikož natáčení a střih videa zabralo opravdu hodně času. Doufám, že zas rozjedu tvorbu naplno, poněvadž mých nápadů je opravdu hodně a nestíhám tvořit.

REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: pastelková mandala, automatická kresba, košťálov kreslení,

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.