Ultralight backpacking

Maďarsko

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Maďarsko.

 

Maďarsko (maďarsky  Magyarország, v letech 19892011 plným názvem Maďarská republikamaďarsky  Magyar Köztársaság, s účinností od 1. ledna 2012 byl dlouhý název Maďarská republika nahrazen názvem Maďarsko[3]), je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Maďarsko hraničí s Rakouskem (366 km) a Slovinskem (102 km) na západě, s Chorvatskem (329 km) a Srbskem (151 km) na jihu, s Rumunskem (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východě a se Slovenskem (677 km) na severu. Maďarsko je členem OSNNATOOECDWTORady EvropyEUSchengenského prostoru a Visegrádské skupiny.
Maďarsko je mnoha lidmi vnímáno jako země lázní, vína, ostrých jídel a specifického jazyka.[4][5] Dnešní tvář Maďarska vznikla kombinací mnoha vlivů, jak z původního domova Maďarů na Uralu, tak nejrůznějších vlivů evropských, a to jak z oblastí západních, více však z oblastí na jihovýchod od země, zvláště během dlouhé doby, kdy byla značná část Uherska obsazena Osmanskou říší. Asi nejtypičtějším znakem původu Maďarů je jejich jazyk. Maďarština, která patří k ugrofinské jazykové skupině, je vzdáleně příbuzná několika jazykům, kterými se mluví na severu a severovýchodě Evropy (finštinaestonštinakomi aj.).

Nejpodobnější jazyky se dochovaly ve zbytcích v ruském Chantymansijském autonomním okruhu na západní Sibiři. Maďaři, vedení Arpádem, přišli do Evropy koncem 9. století. Od té doby jsou Maďaři a jejich Maďarsko nedílnou součástí Evropy.[6] Novodobé dějiny Maďarska jsou například těsně spjaty s českýmislovenskýmirakouskými i balkánskými dějinami.[7][8][9][10]

Dnešní Maďarsko je pouze část historického Uherska. Přes dvě třetiny území Uherského království totiž bylo po první světové válce v důsledku Trianonské mírové smlouvy připojeno k sousedním státům, většinou nově vzniklým. Zbytkové Uhersko je od té doby v českém a slovenském prostředí nově nazýváno jako Maďarsko, v chorvatském, bosenském a srbském Ugarska/Угарска a Mađarska/Мађарска a v slovinském Ogrska a Madžarska (jiné jazyky včetně maďarštiny tyto pojmy nerozlišují), po určitou dobu po první světové válce se např. v denním tisku používal také paralelní název Maďarie. Ztráta historických území zesílená o fakt, že vně nových hranic zůstalo několik milionů Maďarů, spolu s tradičním maďarským pocitem izolace a výlučnosti, dodnes do určité míry negativně ovlivňuje vztahy Maďarska s některými jeho sousedy a rezonuje i v maďarské domácí politice.
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Budapešť či Györ pohodlně vlakem nově s Regiojetem. Jízdenky od 249 Kč - www.cestujlevne.com (24. 7. 2020)


Průvodce Maďarsko

Maďarsko / Magyarország
🏙️ Hlavní město
Budapešť
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
93 036,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Kékes (1014 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+1
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
9 712 887
🗾 Hustota zalidnění
108 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
maďarština, jazyky nepočetných menšin
Překladač: cs-hu
🕉️ Náboženství
římsko- a řecko-katolické (50%), kalvínské (30%), luteránské (5%)
Státní zřízení
parlamentní republika
ℹ️ Původ / Vznik
16. 11. 1918
zánik Rakousko-Uherska
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +36    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: hu    ☂️ Počasí: yr.no
  01/2022 / Budapešť
  05/2018 / Budapešť (letiště)
  03/2018 / Budapešť (letiště)
  05/2017 / Budapešť (letiště)
  04/2017 / Budapešť (letiště)
  09/2016 / Budapešť (letiště)
Přejít na mapy.cz