BACKPACKING LOW COST

Lotyšsko

publikováno: 28. 7. 2021

Průvodce státem Lotyšsko.

 

Lotyšsko (lotyšsky Latvijalivonsky Leţmō), plným názvem Lotyšská republika (lotyšsky Latvijas Republikalivonsky Leţmō Vabāmō), je prostřední ze tří pobaltských zemí na jihovýchodním pobřeží Baltského moře a jeho Rižského zálivu. Na jihu sousedí s Litvou, na jihovýchodě s Běloruskem, na východě s Ruskem a na severu s Estonskem. Žije zde okolo 2 milionů obyvatel a hlavním městem je Riga. Další významná města v Lotyšsku jsou DaugavpilsLiepājaJelgava a Jūrmala.

Lotyši jsou baltským národem a tvoří 62 % obyvatel země. Oficiálním jazykem je lotyština, spolu s litevštinou jediný přeživší baltský jazyk. Přesto, že se musel od 13. do 20. století lotyšský národ podrobit cizí nadvládě, zachoval si svou identitu po celé generace prostřednictvím jazyka a kultury, zvláště hudebních tradic. V důsledku staletí ruské nadvlády (1710–1918) a pozdější sovětské okupace však tvoří 26,9% obyvatel Lotyšska Rusové, z nichž někteří (10,7% lotyšských obyvatel) nezískali dosud občanství. Do druhé světové války mělo Lotyšsko také významné menšiny baltských Němců a Židů. Lotyšsko je historicky převážně protestantskou (luteránskou) zemí, s výjimkou Latgalska na jihovýchodě, které je římskokatolické. Rozptýlená ruská populace je převážně pravoslavná.
Lotyšsko je rozvinutá země s vyspělou ekonomikou. Je 39. na světě v indexu lidského rozvoje. Od 1. ledna 2014 začalo užívat měnu euro, která tak nahradila lotyšský lat. Velmi vysoko je ceněno v indexech občanských svobod, svobody tisku, svobody internetu, demokratické správy, životní úrovně a bezpečnosti.

Lotyšsko je bývalá sovětská svazová republika, obnovila svou nezávislost 21. srpna 1991. Od té doby je demokratickým státem a parlamentní republikou. Je unitárním státem rozděleným do 119 správních oddílů - 110 obcí a devíti měst. Je členem Evropské unieNATORady Evropy či Schengenského prostoru. Vyvíjí velmi úzkou spolupráci s ostatními baltskými zeměmi a severskými státy, v organizacích regionální spolupráce jako jsou Rada států Baltského moře či Seversko-baltská osmička.

Články z cest

Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce zemí Lotyšsko

Latvijas Republika
Hlavní město
Riga
Rozloha
64 589 km²
Nejvyšší bod
Gaiziņkalns 312 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
0
Hustota zalidnění
0 ob. / km²
Úřední jazyk
Náboženství
Státní zřízení
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa


Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova:

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.