Ultralight backpacking

Kuvajt

publikováno: 19. 12. 2022

Průvodce státem Kuvajt.

 

Kuvajt, plným názvem Stát Kuvajt, je malá monarchie v jihozápadní Asii při Perském zálivu. Má stejnojmenné hlavní město, kde žije většina obyvatel. Jeho sousedy jsou na severu Irák a na jihu Saúdská Arábie. Délka pobřeží je přibližně 499 kilometrů. Ke Kuvajtu náleží také několik ostrovů v Perském zálivu, např. Búbiján či Failaka. K roku 2021 měl Kuvajt 4,67 milionu obyvatel, z toho 1,45 milionu tvoří kuvajtští občané, etnicky Arabové, a 3,2 milionu jsou cizí státní příslušníci, kteří jsou v Kuvajtu za prací.

Historicky byl Kuvajt velmi strategickým obchodním přístavem mezi Mezopotámií a Indií. V současnosti je jeho ekonomika postavená na ropě, země se řadí k hlavním světovým producentům této suroviny. Udává se, že na kuvajtském území se nalézá asi 8 až 9 % světových zásob ropy. To představuje šesté největší zásoby na světě. Objeveny byly v roce 1938, v roce 1946 byla ropa poprvé vyvezena. Následoval mohutný rozvoj a modernizace země. Zlaté časy trvaly do roku 1982, kdy se zhroutila kuvajtská burza a Kuvajt zažil období nestability, které vyvrcholilo invazí ze sousedního Iráku v roce 1990. Irácká vojska byla vyhnána za pomoci mezinárodní aliance vedené Spojenými státy. Prosperita se vrátila, nicméně v nultých letech 21. století přišla nečekaná stagnace, kterou se Kuvajt rozhodl vyřešit strategickým partnerstvím s Čínou. V současnosti je Kuvajt považován za hlavního spojence Číny v oblasti.

Navzdory potížím nultých let je Kuvajt stále jedním z nejbohatších států světa. Kuvajtský dinár je nejhodnotnější měnou na světě. Kuvajt je pátou nejbohatší zemí světa z hlediska národního důchodu na obyvatele. V roce 2009 měl Kuvajt nejvyšší index lidského rozvoje v arabském světě. V indexu sociálního pokroku je Kuvajt na prvním místě v muslimském světě a na druhém místě na Blízkém východě za Izraelem. Kuvajt má vysokou úroveň sociálního zabezpečení a zdravotní péče, ovšem všechny tyto bonusy jsou vyhrazeny občanům. Lidé bez občanství, jichž má Kuvajt na svém území nejvyšší procento na světě, jsou naopak vystaveni porušování lidských práv.

Kuvajt je emirát s autokratickým politickým systémem, jemuž dominuje emírská rodina Sabahů. Kuvajtským státním náboženstvím je sunnitský islám, ve verzi zvané málikovský mazhab.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Kuvajt: 7 zajímavých faktů - www.thebusinesssoiree.com (29. 3. 2023)
Kuvajt je pro mě stálý kulturní šok, líčí česká lektorka - www.idnes.cz (29. 3. 2023)
Kuvajt: Nejpokrokovější stát Zálivu - www.stoplusjednicka.cz (29. 3. 2023)
Zajímavosti v Kuvajtu – památky a zajímavá místa k navštívení - www.travelmag.cz (29. 3. 2023)

Průvodce Kuvajt

Stát Kuvajt
Dawlat al-Kuwajt دولة الكويت
🏙️ Hlavní město
Kuvajt
🌍 Rozloha
17 818,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Mutla (306 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+3
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
4 420 110
🗾 Hustota zalidnění
249 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
arabština (úřední), angličtina
Překladač: cs-ar
🕉️ Náboženství
muslimové 85 % (sunnité 70 %, šíité 30 %), křesťané, hinduisté, pársové, a jiní 15 %
Státní zřízení
konstituční monarchie
ℹ️ Původ / Vznik
19. 6. 1961
nezávislost na Velké Británii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +965    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: kw    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz

Přidej komentář

aktualizováno:19. 12. 2022
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům