Ultralight backpacking

Komory

publikováno: 1. 12. 2022

Průvodce státem Komory.

 

Komory, plným názvem Komorský svaz (francouzsky Union des Comoresarabsky الاتحاد القمري‎, do prosince 2001 Islámská federativní republika Komory), je ostrovní federativní republika v Indickém oceánu, ležící na severním konci Mosambického průlivu mezi Mosambikem a Madagaskarem nedaleko pobřeží východní Afriky. Stát se rozkládá na třech ze čtyř hlavních ostrovů vulkanických Komorských ostrovů, jimiž jsou NgazidjaNzwani a Mwali (francouzsky Grande ComoreAnjouan, resp. Mohéli). Součástí státu není čtvrtý ostrov Mahoré (Mayotte), jehož území si Komory nárokují, nicméně jeho obyvatelé v referendech konaných v letech 1974 a 1976 opakovaně hlasovali pro setrvání ve svazku s Francií. Po konání referend se otázka Mayotte dostala do pozadí, vláda dala přednost řešení naléhavějších otázek jako vytvoření životaschopné ekonomiky. Obyvatelé Mayotte začali maximálně využívat svého svazku s Francií a v období 80. a 90. let nahradila Francie Jihoafrickou republiku ve svém významu pro ekonomiku a politický život ostrova. Název ostrovů pochází z arabského „al-qamar“, znamenajícího „měsíc“ nebo „bělost“. Pojmem al Qamar ale původně arabští geografové označovali Madagaskar. Symbol měsíce je i součástí státní vlajky. Na vlajce jsou dále 4 hvězdy symbolizující 4 ostrovy souostroví a jména Alláh a Mohamed.

Úředními jazyky jsou komorština (Shikomor, bantuský jazyk), arabština a francouzština. Komory jsou členem OSNAfrické unieFrankofonieOrganizace islámské konferenceArabské ligy a Komise Indického oceánu a dalších mezinárodních organizací.

Komory jsou hustě obydlené a ekonomika Komor je založená na produkci výnosných plodin – ylang-ylangvanilky a hřebíčku. Velké kolísání cen těchto produktů způsobilo ekonomice vážné problémy a deficit národního obchodu. Komory jsou závislé na zahraniční pomoci k pokrytí každodenních potřeb obyvatelstva.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Komory

Komorský svaz
Union des Comores
Udzima wa Komori الاتحاد القمر
🏙️ Hlavní město
Moroni
🌍 Rozloha
2 170,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Karthala (2360 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+3
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
850 688
🗾 Hustota zalidnění
457 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
arabština (úřední), francouzština (úřední), komorština, svahilština
Překladač: cs-ar
🕉️ Náboženství
sunnitští muslimové 98 %, římští katolíci 2 %
Státní zřízení
federativní prezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
6. 7. 1975
nezávislost na Francii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +269    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: km    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz