Ultralight backpacking

Kanada


Průvodce státem Kanada.

 

Kanada (anglicky a francouzsky Canada, anglická výslovnost [ˈkʰænədə], francouzská výslovnost [kanada]) je rozlohou druhá největší země světa (9,98 milionu kilometrů čtverečních), rozkládající se v severní části Severní Ameriky. Hraničí se Severním ledovým oceánem (sever), Atlantikem (východ), USA (jih a severozápad) a Tichým oceánem (západ).

Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Inuity jako unie britských zámořských teritorií a kolonií, z nichž některé byly předtím součástí francouzské koloniální říše. Nezávislost na Velké Británii získala mírovou cestou Zákonem o Britské Severní Americe (anglicky British North America Act) z roku 1867 a Canada Actem v roce 1982.

Kanada je federací deseti provincií a tří spolkových teritorií. Je též parlamentní konstituční monarchií. Hlavou státu je britský monarcha, jde o poslední vazbu s bývalým kolonizačním centrem. Sama sebe definuje Kanada jako zemi dvoujazyčnou (oficiální jazyky jsou angličtina a francouzština), navíc je kupříkladu v teritoriu Nunavut oficiálním jazykem domorodá inuitština.

Z průmyslového hlediska jde o technicky vyspělou zemi disponující rozsáhlými přírodními a nerostnými zdroji. Kanadská ekonomika je desátá největší na světě, v žebříčku indexu lidského rozvoje je Kanada třináctá na světě. Je členem G8 a zóny volného obchodu se Spojenými státy a Mexikem.
Země má úzké politické a ekonomické vztahy s USA, s nimiž má dlouhou vojensky nestřeženou hranici. Jde o nejdelší hranici mezi dvěma státy na světě. Jediným dalším státem, u něhož lze smysluplně mluvit o hranici s Kanadou, je Dánsko, od jehož závislého území – Grónska – oddělují kanadské arktické ostrovy jen úzké průlivy.

Navzdory své obrovské rozloze má Kanada poměrně málo obyvatel, asi 38 milionu lidí, a tedy i nízkou hustotu osídlení. Hlavním městem Kanady je Ottawa, třemi nejlidnatějšími městy jsou TorontoMontreál a Vancouver. Kanada je zakládajícím členem NATO.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Nejsevernější obývané místo na Zemi je v Kanadě: Alert - cs.wikipedia.org (24. 12. 2022)

Průvodce Kanada

🏙️ Hlavní město
Ottawa
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
9 984 670,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Mount Logan (5959 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
−3:30 až −8
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
37 800 000
🗾 Hustota zalidnění
4 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
angličtina, francouzština, inuitština
Překladač: cs-en
🕉️ Náboženství
křesťané 67,2 % (katolíci 43,6 %, Sjednocená církev Kanady 9,6 %), muslimové 3,2%
Státní zřízení
federativní konstituční monarchie
ℹ️ Původ / Vznik
1. 7. 1867
od Spojeného království
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +1    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: ca    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz