Ultralight backpacking

Jersey

publikováno: 19. 12. 2022

Průvodce státem Jersey.

 

Jersey (jerseyskyJèrri) je největší a nejjižnější ostrov Normanských ostrovů (Channel Islands). Leží v Lamanšském průlivu mezi pobřežím Británie a Francie a je 22 kilometrů vzdálený od poloostrova Cotentin v Normandii.[2] a asi 161 km jižně od pobřeží Velké Británie. Z Normanských ostrovů je druhý nejbližší Francii, po ostrovu Alderney.

Ostrov Jersey spolu s okolními ostrůvky, oficiálně Rychtářství Jersey (anglickyBailiwick of JerseyfrancouzskyBailliage de Jersey; jerseysky: Bailliage dé Jèrri), je závislé území britské koruny.[3] Ostrov Jersey byl součástí Normandského vévodství, jehož vévodové se stali od roku 1066 i anglickými králi. Poté, co angličtí králové ve 13. století Normandii ztratili a titul vévody byl přenechán Francii, zůstaly Jersey a jiné Normanské ostrovy ve svazku zemí anglické koruny.

Rychtářství se skládá z vlastního ostrova Jersey, a dále z okolních neobydlených ostrovů a skal souhrnně pojmenovaných jako Les Dirouilles,[4] Les Écréhous,[4] Les Minquiers,[5] Les Pierres de Lecq[6] a dalších útesů. Ačkoli Rychtářství Jersey a Rychtářství Guernsey jsou často uváděny společně jako Normanské ostrovy, nejsou Normanské ostrovy samy o sobě administrativní jednotkou. Rychtářství Jersey má samostatný vztah k britské koruně, tak jako má samostatný vztah k britské koruně i Rychtářství Guernsey a další závislé území Ostrov Man. Společná je jim pouze osoba panovníka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.[7]

Jersey je konstituční monarchie se samosprávnou parlamentní demokracií, s vlastními finančním, právním a soudním systémem[8] a s právem na sebeurčení.[9] Viceguvernér je na ostrově osobním zástupcem panovníka Spojeného království.

Britský kulturní vliv na ostrově je zjevný, kupříkladu v používání angličtiny jako hlavního dorozumívacího jazyka a britské libry jako primárního platidla, i když někteří obyvatelé ještě stále hovoří normanským jazykem. Mezi další společné kulturní rysy patří řízení vlevo, možnost sledovat regionální televizní vysílání BBC (Spotlight BBC News) a ITV, školní osnovy po vzoru Anglie a popularita britských sportů, včetně kriketu.[10][11]

Rozloha ostrova činí 116,2 km², jeho pobřeží je dlouhé 70 km. Žije zde přes 90 000 obyvatel. Ostrov měří zhruba 9 mil od západu na východ a 5 mil od severu na jih, což mu dává mezi místními obyvateli jméno "nine–by–five" (devět ku pěti). Hlavní město Jersey je St. Helier s 28 000 obyvateli. Administrativně se ostrov člení na 12 farností (parishes).
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Přehlížené Normanské ostrovy se zvláštním statusem - www.reflex.cz (24. 3. 2023)
Ostrov Jersey mezi Británií a Francií je jednou velkou památkou - www.novinky.cz (24. 3. 2023)

Průvodce Jersey

Rychtářství Jersey
Bailiwick of Jersey (anglicky)
Bailliage dé Jèrri (jerseysky)
Bailliage de Jersey (francouzsky)
🏙️ Hlavní město
Saint Helier
🌍 Rozloha
116,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Les Platons (136 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+0
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
91 084
🗾 Hustota zalidnění
783 ob. / km²
🧏 Úřední jazyk
angličtina (de facto), jerseyština (de iure), francouzština (historicky)
Překladač: cs-en
🕉️ Náboženství
--
Státní zřízení
britské korunní závislé území

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +44    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: je    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz