BACKPACKING LOW COST

Hongkong - Týden (listopad 2018)

publikováno: 14. 11. 2018

Neměl jsem v plánu návštěvu pro mně drahého Hongkongu, ale protože bych překračoval vízum o den na Filipínách, zamířil jsem na týden tam. Využil jsem z letiště Chek Lap Kok dvou patrové autobusy i metro do centra a pak hodně nachodil. Stačilo odběhnout od městského ruchu do kopců a mohl jsem nocovat bez problému. Navštívil jsem čtvrti Kowloon, hlavní část ostrova Hongkongu a také se vydal do odlehlého městečka Sai Kung.

Video Hongkong - 11/2018

Fotogalerie

 

Týden po Hongkongu 2018

14.11.2018 a 15.11.2018 - první dny části Kowloon v Hongkongu
Abych nezmeškal ranní let z Filipín letiště Clark do Hongkongu, tak nespím jednu noc. V budově terminálu se nedá spát a ochranka pouští cestující nejdříve 3 hodiny před odletem do budovy. To platí na většině letištích Filipín. Od letiště se nachází oddělené čekárny, kde strávím noc na nepohodlných lavičkách.

Přilétám do Hongkongu na ostrovní letiště Chek Lap Kok vzdálené zhruba 40 km od centra. Místo razítka do pasu dostávám vstupní papírek o maximálním pobytu 90 dní. V Hongkongu je kupodivu dražší metro než autobus. Cesta může vyjít expres vlakem z letiště zakoupením jízdenky na Opuscard kolem 110 HKD. Všechny autobusy jezdí dvou patrové jako v Anglii, stejně tak se jezdí v opačném směru jízdy. Musím směnit USD za HKD (Hongkong dolary), protože nejde koupit lístek na autobus kartou. Nastupuji směr Kwai Fong (Chung) za 18,5 HKD. Do začátku města vede dlouhý visutý most s ohromující scenérií zeleného údolí z ostrova Lantau na Kowloon. To si právě vychutnávám v přední části horního patra autobusu. U každého sedadla se nachází USB porty k nabíjení. Kvůli únavě přespím v nejbližším parku.

Nejčastěji nakupuji v supermarketech Wellcome a Parknshop, případně ve večerce 7 Eleven. Potraviny na naše poměry jsou dražší až trojnásobně. Mléčné výrobky jako máslo stojí kolem 100 Kč nebo 1 litr mléka od 60 Kč. Dá se ale koupit za polovinu sojový jogurt, který nemá chuť a nedodá mi energii. Dovážené banány z Filipín vyjdou na 6 HKD za kilogram. Nejvíce z masa nakupuji šunku, chlazený filet (Shikon Hoki) 300 gramů v akci za 45 Kč nebo klasicky rybí konzervy. Čerstvé ryby jím jako sushi. Překvapivě pivo se dá sehnat jako u nás levně a Číňané ho běžně pijí i na ulicích. U restaurací se nachází akvária s rybami k výběru zákazníka dle pokrmu. Barevné exotické rybičky se dají koupit v sáčcích.

Je tu mnoho podmětů na jednom místě, že nestačím otáčet hlavou. Koukat se na zajímavé lidi, zboží v obchůdcích a čichat exotické vůně. Nejlépe se zastavím a chvíli pozoruji okolí kolem sebe.

16.11.2018 a 17.11.2018 - cesta do Sai Kung
Ve dne je příjemně teplo, ale dost pod mrakem bez srážek. Vycházím z Kowloon na sever, kde přespávám na pláži v Tai po Tsai. Dále pokračuji po silnici Hirams přes Wo Mei a Ho Chung do Sai Kung.

Sleduji z dáli pouliční divadlo dvou vystupujících starce a dcery. Do toho neustále bubnují a cinkají zcela chaoticky. Docela nudné, když nerozumím jazyku. Více mě zaujmou pouliční kytaristé večer zpívající i anglicky, kdy odpočívám v altánku u moře.

18.11.2018 - zpět do centra Kowloon
Už v půl sedmé ráno čekám na autobus do centra Kowloonu z Sai Kung za 7,5 HKD. Všichni řidiči jezdí v rukavičkách a mince za jízdné se vhazují do šuplíku. Doprava je neskutečně přesná, což není nic neobvyklého.

Dostávám se zpět do čtvrti Kowloon. Chvíli posvačím na dětském hřišti. Údržbáři se neustále starají o čistotu toalet a míst, kde si hrají děti. Také dbají na bezpečnost a pořádek. Dokonce jsem viděl místní chlapce stavět bábovky v rukavicích. Potkávám jednu paní v obchodním centru, která pokládá papírové ubrousky na lavičku. Kvůli přelidněnosti občané dbají velmi na hygienu a tak někteří nosí roušku na ústech kvůli smogu či infekcím.

Pokračuji metrem na hlavní část ostrova Hongkong. Vagóny vlaku jsou propojené, že vytváří iluzi nekonečného vozu. Metro jezdí bez strojvůdce jako v Emirátech. Většina spolu cestujících koukají do mobilu.

19.11.2018 - pod Victoria peak (ostrov HongKong)
Vystupuji pod Victoria Peak turistickou a vyrážím trasou Morning trek. Místní po ránu cvičí Tai-chi nebo trénují Kung-fu. Všichni běžci v pozitivní náladě mě zdraví anglicky. Docházím na rozcestí k turistickému středisku s restaurací, odkud vede lanovka na vrchol Victoria peak. Při množství turistů se tam nevydávám a kochám se dostatečně krásným výhledem na velkoměsto do zeleného údolí s mrakodrapy.

20.11.2018 - Repulse Bay (ostrov HongKong)
Odpočívám na plážích v Repulse Bay. K nabrání vody nacházím fontánky se sterilizovanou vodou a záchody se sprchami jako všude jinde v blízkosti. Většinu cestiček tu vybudovaly z betonu, tak aby návštěvníci nepošlapali rostliny. V betonovém žlabu rozdělám oheň klacky a uvařím čínskou polévku.

Nejvíce z celého Hongkongu mě ztrhne tradiční čínská mnoho barevná architektura v Repulse Bay (Lions club of Tai Ping Shan). Zapaluji vonné tyčinky u čínského draka a kochám se netradiční kulturou pro nás odlišnou.

Vracím se zpět do ruchu města do setmění. Nahlížením do kanceláří mě udivuje množství pohárů v kancelářích. Chlubí se totiž svými certifikáty, diplomy a množstvím úspěchů třeba na pozici právníka nebo realitního makléře. Kolem mě projíždí dvou patrové tramvaje jako unikát ve světě.

Mám poslední drobné na metro dostat se na letiště, protože nelze platit kartou. Nevycházejí mi peníze, tak si koupím jízdenku pro dítě (3-11 let či důchodce). Označením jízdenky na začátku a po jízdě jde v pohodě projít branou a nikdo to nekontroluje. Šance revizora v takové mase lidí je velmi nízká.

21.11.2018 - odlet zpět na Filipíny: Iloilo
Před odletem zpět na Filipíny si projdu letiště Chek Lap Kok. Koupím si oběd v Seven Eleven. Prodávají tu čínské polévky v plastových miskách, které se dají zdarma nahřát v mikrovlnné troubě. Kupuji si kuřecí rizoto v pixli za 20 HKD. Nabiji si veškerou elektroniku, když tu mají přímo USB zásuvky. Pro zajímavost záchody jsou splachovány vodou z moře. Zdarma se dají využít Macbooky k internetu před odletem. Mezi terminály se stejně jako v Dubaji přesouvám metrem bez řidiče.

Fakta o Hongkongu
Moderní město s pozůstatkem starých rybářských kolonií, omývané jihočínským mořem si rozhodně zaslouží pozornost. Kopcovitý terén, zelené ostrovy, moře všude kolem. Příjemné subtropické klima, kdy ostré paprsky slunce během dne střídají krátké intenzivní deště.

Od poslední opiové války na konci 19. století spadal 99 let pod Velkou Británii. V roce 1997 odevzdala královna dle dohody území do rukou Číny. Podmínkou však je, že zde nebude praktikován ekonomický systém Číny a současný volný kapitalistický systém a životní styl zůstane nezměněn po dobu 50 let, tedy až do roku 2047. Což je zatím dodrženo.

Hongkong má jednu z nejliberálnějších ekonomik světa. Je to jedno z nejdůležitějších světových středisek bankovnictví a obchodu. Zdejší přístav patří k nejvytíženějším přístavům kontejnerové námořní dopravy na světě.
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

✈️ [2018-11-14 ST 06:30-08:40] Clark - Hongkong / Cebu Pacific 414 Kč
🚍 [2018-11-14 ST 10:20-11:00] Hongkong: Chek Lap Kok - Kwai Fong / Bus 58 Kč
🚍 [2018-11-20 ÚT 19:00-20:00] Hongkong: Central - Tung Chung / Metro (sleva) 70 Kč
✈️ [2018-11-21 ST 19:30-22:10] Hongkong - Iloilo / Cebu Pacific 783 Kč
Celkem: 1 325 Kč
Trasa pěšky 🚶Kowloon, Sai Kung - https://mapy.cz/s/cololeruzo 38.9 km
Hongkong
Trasa pěšky 🚶Hongkong ostrov - https://mapy.cz/s/ferafoveku 37.6 km
Hongkong

Průvodce zemí Hongkong

Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China
Hlavní město
Hongkong
Rozloha
1 103 km²
Nejvyšší bod
Tai Mo Shan 957 m n. m.
Časové pásmo
+8
Poloha
22° s. š., 114° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
6 978 000
Hustota zalidnění
6 326 ob. / km²
Úřední jazyk
kantonština, čínština, angličtina
Náboženství
buddhismus, taoismus, konfucianismus, křesťanství, islám, hinduismus, sikhismus, židovství
Státní zřízení
zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+852
Vízum pro Čechy
90 dní zdarma (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2018-11 / Hongkong

Hongkong (čínsky v českém přepisu Siang-kangpchin-jinem Xiānggǎngznaky 香港, kantonsky Hèung-gáwng, doslova Voňavý přístav) je město a region v Čínské lidové republice, ležící na pobřeží Jihočínského moře. Hongkong je významné ekonomické a obchodní centrum. Patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa. Oficiální název regionu je Zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky Hongkong[2] (čínsky v českém přepisu Čung-chua žen-min kung-che-kuo Siang-kang tche-pie sing-čeng-čchüznaky 中華人民共和國香港特別行政區, anglicky Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China) a patří mezi zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky. Podle ústavy se Hongkong těší vysokému stupni autonomie, pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly zodpovídá centrální vláda v Pekingu.

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: čech v hongkongu, hong kong, navštiv hongkong, kowloon, chek lap kok, kwai fong, metro hongkong, victoria peak, sai kung

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.