Ultralight backpacking

Ghana

publikováno: 1. 12. 2022

Průvodce státem Ghana.

 

Ghana, plným názvem Ghanská republika, je stát v západní Africe. Sousedí na severu s Burkina Faso, na východě s Togem, na západě s Pobřežím slonoviny, jeho jižní pobřeží omývají vody Guinejského zálivu.

Ghana se rozkládá na ploše 238 535 kilometrů čtverečních, tvořené různorodou krajinou, od pobřežních savan až po tropické deštné lesy. Ghana má jako řada jiných afrických zemí překotně rostoucí populaci. Zatímco v roce 1990 měla 14 milionů obyvatel, roku 2019 to bylo již více než dvakrát tolik. S více než 31 miliony obyvatel je dnes Ghana po Nigérii druhou nejlidnatější zemí západní Afriky. Hlavním a největším městem je Akkra. Mezi další velká města patří KumasiTamale a Sekondi-Takoradi.

Ghana je mnohonárodní stát, kde sídlí řada etnických, jazykových a náboženských skupin. Největší etnickou skupinou jsou Akanové. Většina Ghaňanů jsou křesťané (povětšinou protestanti), téměř pětina jsou muslimové a desetina vyznává tradiční víry nebo se nehlásí k žádnému náboženství. Oficiálním jazykem země je angličtina, mluví se ale i řadou místních jazyků, jedenáct z nich má polooficiální status.

Prvním významným státem na území Ghany bylo království Bono v 11. století. V průběhu staletí vznikala další království jako království Dagbon na severu nebo Ašantská říše na jihu. Na začátku 15. století začal zemi ovlivňovat evropský kolonialismus, zprvu portugalský. Na konci 19. století se prosadil britský vliv. Dne 6. března 1957 Ghana vyhlásila nezávislost, a stala se tak první kolonií v subsaharské Africe, která jí dosáhla. Následně se stala velkým podporovatelem dekolonizace a panafrického hnutí.

Ghana je unitární státprezidentská republika a ústavní demokracie. Od roku 1993 si udržuje jeden z nejsvobodnějších a nejstabilnějších režimů na kontinentu a relativně dobře si vede v hodnoceních zdravotní péče, ekonomického růstu a lidského rozvoje. Na africké poměry je to bohatý stát, podle Mezinárodního měnového fondu se jeho hrubý domácí produkt v paritě kupní síly pohybuje zhruba na úrovni Slovenska či Běloruska, okolo sedmdesátého místa na světě. V Africe jde o devátou největší národní ekonomiku. Polovinu exportu tvoří zlato. Jeho těžba tvořila páteř místní ekonomiky po většinu historie.
Ghana je členem Hnutí nezúčastněných zemíAfrické unieHospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) a Commonwealthu.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Ghana

Ghanská republika
Republic of Ghana
🏙️ Hlavní město
Accra (Akkra)
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
238 540,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Mount Afadjato (800 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+0
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
27 499 925
🗾 Hustota zalidnění
65 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
angličtina (úřední) a místní jazyky
Překladač: cs-en
🕉️ Náboženství
křesťané 63%, muslimové 16%, domorodé náboženství 21%
Státní zřízení
rezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
6. 3. 1957
nezávislost na Velké Británii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +233    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: gh    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz