Ultralight backpacking

Francie

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Francie.

 

Francie (francouzsky France [fʀɑ̃s]), plným názvem Francouzská republika (francouzsky République française [ʀepyblik fʀɑ̃sɛz]), je stát, jehož většina území (někdy označovaná jako metropolitní Francie) se nachází v západní Evropě. Francouzskou republiku tvoří i tzv. zámořská Francie, která zahrnuje území v KaribikuSeverní a Jižní Americe, v Indickém oceánu a Oceánii. Francouzi metropolitní Francii kvůli jejímu geografickému tvaru často přezdívají l’Hexagone (šestiúhelník). K Francii patří také ostrov Korsika. Metropolitní Francie sahá od Středozemního moře na jihu k Lamanšskému průlivu a Severnímu moři na severu, od Rýna na východě k Atlantskému oceánu na západě. Sousedí s Belgií a Lucemburskem na severu, Německem na severovýchodě, Švýcarskem a Itálií na východě a AndorrouMonakem a Španělskem na jihu.

Francie má 67 milionů obyvatel (65 milionů metropolitní Francie) a je tak čtvrtou nejlidnatější zemí Evropy a druhou nejlidnatější zemí Evropské unie (po Německu). Rozlohou je největším státem EU. Francouzská ekonomika je šestá největší na světě podle nominálního hrubého domácího produktu (HDP) a desátá největší podle HDP v paritě kupní síly. Francie je členskou zemí Severoatlantické aliance a je jedním ze zakládajících členů Evropské unie a Organizace spojených národů. Je jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN s právem veta, jednou z osmi uznaných jaderných mocností a členem sdružení osmi nejvyspělejších států světa G8. Francie je též členem eurozóny.

Politický systém má parlamentně-demokratickýrepublikánský a poloprezidentský. Hlavní město Paříž je nejen obchodním a kulturním centrem Francie, ale zejména v minulosti šlo o hlavní světové centrum umění a myšlení. Díky tomu je dnes sídlem řady mezinárodních organizací jako je OECDUNESCOInterpol ad. Dalšími velkými městy jsou LyonMarseilleToulouseBordeauxLille a Nice. Francouzská kultura, filozofie a francouzské dějiny silně ovlivnily celou Evropu (zejm. stoletá válkavelká francouzská revoluce a napoleonské války).
Spolu se Spojeným královstvím je Francie jedinou doposud existující koloniální velmocí. V 19. století byla francouzská koloniální říše druhá největší na světě (po britské). Velký důraz Francie tradičně klade na ochranu a propagaci francouzského jazyka a udržuje úzké vazby s jinými frankofonními zeměmi a oblastmi světa.
Počet článků - 3
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Marseille - cs.wikipedia.org
Letiště Nantes Atlantique (transport) - www.cestujlevne.com

Průvodce Francie

Francouzská republika / République française
🏙️ Hlavní město
Paříž
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
543 965,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Mont Blanc (4810 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+1
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
65 065 189
🗾 Hustota zalidnění
111 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
francouzština
Překladač: cs-fr
🕉️ Náboženství
římskokatolické 83–88 %, islám 5–10 %, protestantismus 2 %, judaismus 1 %
Státní zřízení
poloprezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
3. 9. 1870
--
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +33    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: fr    ☂️ Počasí: yr.no
  02/2021 / Montpiller, Paříž
  08/2019 / Menton, Nice, Marseille, Lyon
  11/2016 / Paříž
Přejít na mapy.cz