BACKPACKING LOW COST

Estonsko

publikováno: 28. 7. 2021

Průvodce státem Estonsko.

 

Estonsko (estonsky Eesti), plným názvem Estonská republika (estonsky Eesti Vabariik), je území a stát v severní Evropě, nejsevernější z pobaltských zemí. Jde o přímořský stát, jehož hranici tvoří z větší části Baltské moře; 80 km široký Finský záliv na severu jej odděluje od Finska, přibližně 300 km moře na západě od Švédska. Na východě sousedí Estonsko s Ruskem (ovšem převážná část této hranice prochází rozlehlým Čudským jezerem) a na jihu s Lotyšskem (nejdelší suchozemská hranice). Území Estonska se skládá z pevniny a 2 222 ostrovů v Baltském moři, které spolu mají plochu 45 227 kilometrů čtverečních, na nichž žije zhruba 1,2 milionu obyvatel. Hlavním městem je Tallinn ležící na severním pobřeží. Dalším významným kulturním centrem je Tartu.

Většinu obyvatelstva Estonska tvoří Estonci hovořící estonštinou – třetím nejrozšířenějším uralským jazykem blízkým finštině. Estonsky hovoří v této zemi 85 % obyvatel, i když Estonci tvoří pouze 70 % obyvatelstva. Od sovětské okupace v zemi žije též početná ruská menšina. Hlavními průmyslovými odvětvími jsou průmysl potravinářský a dřevozpracující založené na rozvinutém zemědělstvílesnictví a rybolovu. Hlavními obchodními partnery jsou FinskoŠvédsko a Lotyšsko, přičemž podíl dalších zemí Evropské unie na zahraničním obchodu stále roste.

Území Estonska bylo osídleno zhruba před 11 000 lety. Estonci se stali jedním z posledních evropských národů, který přijal křesťanství, ve 13. století. Po staletích nadvlády Němců, Dánů, Švédů, Poláků a Rusů se v 19. a na počátku 20. století začala formovat zřetelná estonská národní identita. Tento proces vyvrcholil ziskem nezávislosti na Rusku v roce 1920. Nový stát byl zpočátku demokratický, v roce 1934 se však prosadil autoritářský režim. Během druhé světové války bylo Estonsko okupováno Německem i Sovětským svazem. Po válce bylo do Sovětského svazu začleněno jako Estonská sovětská socialistická republika. V roce 1987 začala sovětskou vládu zpochybňovat tzv. zpívající revoluce, která nakonec, 20. srpna 1991, vedla k obnovení nezávislého státu.

Dnes je Estonsko demokratická unitární parlamentní republika rozdělená do patnácti krajů. Od roku 2004 je členem Evropské unie a NATO, od roku 2011 platí eurem. Estonsko je považováno za špičku v digitalizaci společnosti (umožňuje například internetové hlasování při volbách) a za zemi s vysokou mírou ekonomické svobody – podle Indexu ekonomické svobody, který sestavuje The Heritage Foundation, je tato svoboda v Estonsku 10. největší na světě (k roku 2020) a zdaleka největší mezi postkomunistickými zeměmi.[1]

Články z cest

Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce zemí Estonsko

Eesti Vabariik
Hlavní město
Tallinn
Rozloha
45 228 km²
Nejvyšší bod
Suur Munamägi 318 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
59° s. š., 26° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
1 228 624
Hustota zalidnění
28 ob. / km²
Úřední jazyk
estonština, regionálně võruština, ruština
Náboženství
Ortodoxní 16,2%, luteránský 9,9%, ostatní křesťané (včetně metodistů, adventistů sedmého dne, římskokatoličtí, letniční) 2,2%, ostatní 0,9%, žádné 54,1%, blíže neurčené 16,7%
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa


Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova:

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.