Ultralight backpacking

Egypt

publikováno: 1. 2. 2022

Průvodce státem Egypt.

 

Egypt (ve staré češtině Ejipt[2]), plným názvem Egyptská arabská republika (arabsky جُمهورِيّةُ مِصرَ العَرَبيّةِ‎),[3] je transkontinentální země překlenující severovýchodní roh Afriky a jihozápadní roh Asie pozemním mostem tvořeným Sinajským poloostrovem. Egypt je středomořská země ohraničená pásmem Gazy (Palestina) a Izraelem na severovýchodě, Akabským zálivem a Rudým mořem na východě, Súdánem na jihu a Libyí na západě. Na druhé straně Akabského zálivu leží Jordánsko, přes Rudé moře leží Saúdská Arábie a přes Středozemní moře leží ŘeckoTurecko a Kypr, přestože ani jedna z těchto zemí s Egyptem přímo nehraničí.

Egypt patří k zemím s nejdelší historií, jeho dědictví můžeme sledovat podél delty Nilu zpět do 6. – 4. tisíciletí př. n. l. Uznáván jako kolébka civilizacestarověký Egypt viděl jedny z nejranějších vývojových etap psaní, zemědělství, urbanizace, organizovaného náboženství a centralizované vlády. Ikonické památky jako Gízská nekropole a její Velká sfinga, stejně tak jako ruiny MennoferuVesetuKarnaku a Údolí králů odrážejí toto dědictví a zůstávají významným středem zájmu vědeckého i amatérského. Dlouhé a bohaté kulturní dědictví Egypta je nedílnou součástí národní identity, která odráží jeho unikátní transkontinentální umístění - je zároveň středomořskoustředovýchodní i severoafrickou zemí.[4] Egypt byl raným a důležitým centrem křesťanství, ale byl z velké části islamizován v sedmém století a stále zůstává převážně muslimskou zemí, i když s významnou křesťanskou menšinou.

Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky. Většina z přibližně 100 milionů obyvatel (k roku 2020) žije poblíž břehů řeky Nil na ploše 40 000 čtverečních kilometrů, kde se nachází jediná orná půda v zemi. Většina nehostinné pouště Sahary je pouze velmi řídce obydlena. Přibližně polovina obyvatel Egypta žije ve městech, většina z nich v hustě obydlených centrech KáhiryAlexandrie a dalších velkých měst Nilské delty.

Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu.
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Marsa Alam přímo z Prahy na listopad a prosinec. Letenky od 3998 Kč - www.cestujlevne.com (5. 10. 2022)
Podzimní EGYPT od 2025 Kč - Sharm El Sheikh z Vídně - honzovyletenky.cz (3. 10. 2022)
Maďarský lowcost Wizz Air bude létat do Egypta - happyfly.cz (12. 7. 2020)

Transport v Egyptě autobusem - ask-aladdin.com (1. 2. 2022)
Transport v Egyptě autobusem - www.traveleg.com (1. 2. 2022)

Průvodce Egypt

Egyptská arabská republika
جمهوريّة مصر العربيّة‎
Džumhúríja Misr al-arabíja
🏙️ Hlavní město
Káhira
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
1 001 739,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Hora svaté Kateřiny (2642 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+2
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
101 606 000
🗾 Hustota zalidnění
99 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
arabština
Překladač: cs-ar
🕉️ Náboženství
islám 90 %, koptské ortodoxní křesťanství 10 %
Státní zřízení
unitární poloprezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
28. 2. 1922
nezávislost na Velké Británii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +20    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: eg    ☂️ Počasí: yr.no
  01/2022 / Hurghada, Luxor, Káhira
Přejít na mapy.cz