Ultralight backpacking

Brazílie


Průvodce státem Brazílie.

 

Brazílie, plným názvem Brazilská federativní republika (portugalsky República Federativa do Brasil), je federativní republika tvořená 26 státy a jedním federálním územím. Je to největší a nejlidnatější stát Jižní Ameriky, pátý největší a šestý nejlidnatější stát světa, s 212 miliony obyvatel. Na severu sousedí s Francouzskou GuyanouSurinamemGuyanouVenezuelou a Kolumbií; na západě s PeruBolívií a Paraguayí, na jihu s Argentinou a Uruguayí. Brazilské území zabírá 47,3 % povrchu jihoamerického kontinentu. Jedinými jihoamerickými zeměmi, s nimiž Brazílie nemá společnou hranici, jsou Chile a Ekvádor.

Brazílie je největší zemí v Jižní Americe a třetí na americkém kontinentu – Amazonský deštný prales je největším tropickým pralesem na světě a pokrývá šedesát procent brazilského území. Většina z nich je ve státě Amazonas, který je také největším státem ve federaci;
Brazílie byla v minulosti největší kolonií Portugalska a portugalština je zde také úředním jazykem. Dnes je Brazílie největší zemí světa, kde se portugalsky mluví, a je jedinou lusofonní zemí v celé Americe. Hlavním městem Brazílie je Brasília, plánovitě vybudovaná v letech 1956–1960 v brazilském vnitrozemí. Největším městem s 12 milióny obyvatel je São Paulo. V letech 1956–1961 byl brazilským prezidentem potomek českých přistěhovalců Juscelino Kubitschek.
Portugalci do Brazílie přišli roku 1500. Za datum vzniku svého státu Brazilci povětšinou považují rok 1822, kdy Brazílie získala na Portugalsku nezávislost. Republika pak vznikla v roce 1889. Současná ústava pochází z roku 1988.

Brazílie má osmou největší ekonomiku světa (HDP v paritě kupní síly), potažmo devátou (nominální HDP) a zdaleka největší v Jižní Americe.[2] Je největším producentem kávy na světě, a to již 150 let.[3] Je členem G 20. S RuskemČínouIndií a JAR vytváří obchodně-politické spojenectví BRICS. S ostatními jihoamerickými státy pak zónu volného obchodu Mercosur.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Brazílie

Brazilská federativní republika
República Federativa do Brasil
🏙️ Hlavní město
Brasília
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
8 511 970,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Pico da Neblina (2994 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
-2 až -5
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
212 002 565
🗾 Hustota zalidnění
24 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
portugalština
Překladač: cs-pt
🕉️ Náboženství
římští katolíci 65 %, protestanti 22 %
Státní zřízení
prezidentská federativní republika
ℹ️ Původ / Vznik
7. 9. 1822
nezávislost na Portugalsku
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +55    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: br    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz

Přidej komentář

aktualizováno:13. 8. 2021
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům