Ultralight backpacking

Řecko

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Řecko.

 

Řecko (řecky Ελλάδα [eˈlaða] nebo Ελλάς [eˈlas]), plným názvem Řecká republika (řecky Ελληνική Δημοκρατία), je stát ležící v jižní Evropě – na jihu Balkánského poloostrova. Rozkládá se jak na evropské pevnině, tak na četných ostrovech v EgejskémKrétskémThráckémStředozemním a Jónském moři. 227 řeckých ostrovů je obydlených a i díky nim má Řecko nejdelší pobřeží Středozemního moře v Evropě a 11. nejdelší pobřeží na světě. Tato spjatost s mořem formovala vždy řeckou kulturu, zároveň je ale 80 procent země hornatých. Sousedy na pevnině jsou AlbánieSeverní MakedonieBulharsko a Turecko. Hlavním a největším městem jsou Athény. Úředním jazykem je řečtina. Země má okolo 10,7 milionu obyvatel.

Řecko je kolébkou západní civilizace, zrodila se zde demokraciefilozofie, mnohé základní literární žánry, historiografie, hlavní vědecké a matematické principy či olympijské hry. S antickým starověkým Řeckem nicméně Řecko moderní nemá bezprostřední vazbu, složité dějiny ji přetnuly, i etnicky prošlo území Řecka od starověku značným vývojem. Spojnicí je především jazyk, byť i ten se v čase velmi proměnil. Podobně volné je napojení na další velkou kapitolu řeckých dějin, na pozdně antickou a středověkou Byzantskou říši. Jejím dědicem je nicméně Řecká pravoslavná církev, která sehrála velkou historickou úlohu při přenášení antické tradice (jakkoli pokřesťanštěné) do celé východní Evropy. Za počátek moderního Řecka je považována řecká osvobozenecká válka, jež probíhala v letech 1821–1830, a po níž Řekové setřásli osmanskou nadvládu.

Dnes je Řecko unitární parlamentní republika. Je členem Severoatlantické aliance a Evropské unie, do níž vstoupilo jako desátá země v Evropě. V roce 2001 přijalo euro a jeho ekonomika, navzdory řadě potíží, je největší na Balkáně. Jejím jádrem je cestovní ruch, k čemuž je Řecko předurčeno jak svým historickým dědictvím a množstvím památek, tak slunnými plážemi na pobřeží.
Počet článků - 4
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
S Eurowings nově z Prahy na Rhodos. Letenky od 1 398 Kč - www.cestujlevne.com (7. 12. 2022)

Rhodos - cs.wikipedia.org (31. 8. 2021)

Průvodce Řecko

Řecká republika / Ελληνική Δημοκρατία
(Ellinikí Dimokratía)
🏙️ Hlavní město
Athény
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
131 948,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Mytikas (2917 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+2
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
11 152 158
🗾 Hustota zalidnění
81 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
řečtina
Překladač: cs-el
🕉️ Náboženství
Pravoslaví
Státní zřízení
unitární, parlamentní republika
ℹ️ Původ / Vznik
25. 3. 1821
odtržením od Osmanské říše
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +30    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: gr    ☂️ Počasí: yr.no
  09/2021 / Rhodos
  09/2020 / Santorini
  09/2016 / Thessaloniki / Arnessa, Kajmakčalan
  08/2016 / Olymp NP: Mytikas
  08/2016 / Athény, NP Parnitha
Přejít na mapy.cz