Ultralight backpacking

Alžírsko

publikováno: 1. 12. 2022

Průvodce státem Alžírsko.

 

Alžírsko (arabsky الجزائر‎ , berbersky ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ), plným názvem Alžírská demokratická a lidová republika, je stát na severu Afriky a na pobřeží Středozemního moře. S rozlohou 2 381 741 km² je největší zemí v Africe a desátou největší na světě. V roce 2020 zde žilo podle oficiálního odhadu 44 700 000 obyvatel. Země je prezidentskou republikou se 58 provinciemi. Od roku 2019 je prezidentem Abdelkader Bensalah. Název státu je odvozen od jména hlavního (a největšího) města Alžír, což v arabštině znamená "ostrovy".

Země na severovýchodě sousedí s Tuniskem, na východě s Libyí, na jihovýchodě s Nigerem, na jihozápadě s MaliMauritánií a územím Západní Sahary a na západě s Marokem. Většina populace žije na úrodném severu, jih pokrývá poušť Sahara. I když etnický základ dvou klíčových etnik, Arabů a Berberů, je rozdílný, alžírské úřady rozlišují jen arabsko-berberskou národnost, která tak tvoří 99 procent populace. Oficiálními jazyky jsou arabština a berberština. V některých kontextech slouží jako administrativní a vzdělávací jazyk francouzština, což je dědictví francouzské koloniální nadvlády, jež trvala v letech 1830-1962. Okolo 99 procent obyvatel vyznává islám.

Alžírská ekonomika je podle Mezinárodního měnového fondu 42. největší na světě, z hlediska hrubého domácího produktu v paritě kupní síly (k 2020). To ji činí čtvrtou největší ekonomikou v Africe (po EgyptuNigérii a JAR). Může se opřít o 16. největší zásoby ropy na světě a druhé největší v Africe, stejně jako o deváté největší zásoby zemního plynu na světě. Sonatrach, národní ropná společnost, je největší africkou firmou.

Alžírsko má jednu z největších armád v Africe a největší rozpočet na obranu. Je členem Africké unieLigy arabských státůOrganizace zemí vyvážejících ropuOSN a Svazu arabského Maghrebu, jehož je zakládajícím členem.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Alžírsko

Alžírská demokratická a lidová republika
ⵟⴰⴳⴷⵓⴷⴰ ⵜⴰⵎⴻⴳⴷⴰⵢⵜ ⵜⴰⵖⴻⵔⴼⴰⵏⵜ ⵜⴰⵣⵣⴰⵢⵔⵉⵜ
al-Džumhúríja al-džazá'iríja ad-dímukrátíja aš-ša'bíja الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية
🏙️ Hlavní město
Alžír
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
2 381 741,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Tahat (3003 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+1
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
44 616 625
🗾 Hustota zalidnění
14 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
arabština, berberština[1] (úřední), alžírská arabština, francouzština
Překladač: cs-ar
🕉️ Náboženství
islám
Státní zřízení
poloprezidentská lidově demokratická republika
ℹ️ Původ / Vznik
19. 3. 1962
nezávislost na Francii
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +213    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: dz    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz