Ultralight backpacking

Súdán

publikováno: 1. 12. 2022

Průvodce státem Súdán.

 

Súdán, plným názvem Súdánská republika (arabsky جمهورية السودان‎, Džumhúríjat as-Súdan), je stát na severovýchodě Afriky, nacházející se na jih od Sahary částečně v oblasti Sahelu. Hraničí s Egyptem na severu; s LibyíČadem a Středoafrickou republikou na západě; Jižním Súdánem na jihu a s EtiopiíEritreou a Rudým mořem na východě.

V Súdánu žije 45 milionů lidí (k roku 2021) a zaujímá celkovou rozlohu 1 886 068 kilometrů čtverečních. Do 9. července 2011, kdy se osamostatnil Jižní Súdán, byl největším státem kontinentu, nyní je třetí za Alžírskem a Demokratickou republikou Kongo.
Převládající náboženství je islám. Úředními jazyky jsou arabština a angličtina. Hlavním městem je Chartúm, který se nachází na soutoku Modrého a Bílého Nilu. Největším městem je Omdurmán.

V Evropě se o území na jih od Egypta hovořilo jako o Núbii. Za první státní útvar můžeme považovat již království Kerma, jež vzniklo kolem roku 2500 př. n. l. a existovalo takřka tisíc let. Dalším významným státem bylo království Kuš (785 př. n. l. – 350). Následovala království NobatieMakúrie a Alodie, přičemž všechna byla křesťanská. Mezi 14. a 15. stoletím byla velká část Súdánu osídlena arabskými kočovníky, od 16. století pak začalo docházet k masivní arabizaci a islamizaci. V 19. století byl Súdán ovládnut Egyptem, roku 1898 získali vliv v oblasti Britové. V roce 1953 poskytli Súdánu samosprávu, nezávislost byla vyhlášena 1. ledna 1956. Pod vládou Džafara Nimeiryho zavedl Súdán v roce 1983 islámské právo šaría. To vyhrotilo rozpory mezi islámským severem a křesťansko-animistickým jihem a vedlo k občanské válce, jež vyvrcholila odtržením Jižního Súdánu v roce 2011. V letech 1989 až 2019 zažil Súdán vojenskou diktaturu vedenou Umarem al-Bašírem, počet jejíchž obětí se odhaduje na 400 tisíc, i kvůli etnické čistce v oblasti Dárfúru. Porušování lidských práv, pronásledování neislámských náboženství a obvinění, že Súdán je bezpečným útočištěm pro islámské teroristy, izolovala zemi od většiny mezinárodního společenství. Protesty proti diktatuře vypukly koncem roku 2018 a donutily Bašíra k rezignaci. V roce 2020 bylo zrušeno právo šaría a Súdán se stal sekulárním státem.

Mezinárodní izolace zemi ekonomicky ruinovala, nicméně má dobrou perspektivu díky značným zásobám ropy. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu z roku 2021 je súdánská ekonomika z hlediska hrubého domácího produktu v paritě kupní síly sedmdesátá největší na planetě, zhruba o velikosti ekonomiky bulharské či slovenské.

Súdán je členem Ligy arabských státůAfrické unieHnutí nezúčastněných zemíSpolečného trhu pro Východní a Jižní Afriku či Organizace islámské spolupráce.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce Súdán

Súdánská republika
جمهورية السودان‎
(Džumhúríjat as-Súdán)
🏙️ Hlavní město
Chartúm
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
1 886 068,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Deriba (pohoří Džabal Marra) (3042 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+2
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
44 909 353
🗾 Hustota zalidnění
21 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
arabština (úřední), nubijština, domorodé jazyky, angličtina
Překladač: cs-ar
🕉️ Náboženství
islám (70 %), domorodá náboženství (25 %), křesťanství (5 %)
Státní zřízení
federativní prezidentská republika
ℹ️ Původ / Vznik
1. 1. 1956
nezávislost na Velké Británii a Egyptě
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +249    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: sd    ☂️ Počasí: yr.no
Tento stát jsem zatím ještě nenavštívil, tudíž k němu nemám osobní zkušenosti.
Přejít na mapy.cz

Přidej komentář

aktualizováno:1. 12. 2022
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům