BACKPACKING LOW COST

EuroTrip: Eindhoven, Oradea, Girona (únor 2018)

publikováno: 15. 2. 2018

V období února bývají nejlevnější lety po Evropě, které jsem bedlivě sledoval. Vypravil jsem se do Holandska (Eindhoven), hranicím Německa (Weeze), Rumunska (Oradea), Španělska (Girona), Polska (Krakov) a zpět do ČR. Kvůli velkým mrazům jsem využil cestu za nákupy. K transportu z letiště mi skvěle posloužil penny board, i když bylo dostatek času, tak cesta po silnici byla o to zábavnější.

Video EuroTrip: Eindhoven, Oradea, Girona (02/2018)

Fotogalerie

 

Nejlevnější a nejvzdálenější EuroTrip 2018 letecky

2018-02-21: cesta do Eindhovenu
Letím poprvé společností Transavia z Prahy do Eindhovenu v Holandsku. První den v roce nabízela lety za 3 eura a do Paříže za 9 euro, což není vůbec časté. Výběr sedadla zdarma a nástup přes ”můstek“ přímo k letadlu řadí společnost k lepším nízkonákladovým společnostem. Neměl jsem si vybírat sedadlo úplně vzadu, protože do úložného prostoru nad hlavou se vejdou pouze dvě zavazadla. Avšak díky mému 30 litrovému batohu se vejde pod sedadlo. Chvíli si projdu letiště a zorientuji se kudy do centra. V prvních dojmech lidé zdraví na ulici. Procházením ulicemi nahlížím do bytů jako do výloh s luxusním zbožím, když tu bydlí bohatí lidé, co se nebojí ukázat majetek. Podobně jako v Německu lidé jezdí na pohodných kolech po městě jako nejrychlejší způsob transportu třeba k nádraží. V centru je krytý průchod do nákupního centra, kde skejtři jezdí na dobrém plácku. Ve městě nacházím kolem pěti obchodních řetězců Lidl, takže nakoupím levně. Rozhodně lidé udržují v ulicích pořádek a třídí odpad.

2018-02-22: z Eindhovenu na venkov
Vyjíždím na penny boardu z města směrem k hranicím Německa. Silnice jsou odděleny zvlášť pro cyklisty, motocyklisty, což oceňuji bezpečnost a kvalitní povrch. Miluji západy slunce, když v Nizozemí nejsou hory a slunce je vidět až do konce. Přespím u jezírka Rouwkulien v lesíku nedaleko vesnice Ysselsteyn. Od vody trochu táhne chlad, ale mám perfektní výhled.

2018-02-23: do Německa na letiště Weeze
Pokračuji po hlavní silnici do města Venray, kde v centru posnídám. Zbyly mi těstoviny se salátem a juniorem.

Cestu k hranicím Německa do svítání mám dost času, takže si projdu les národního parku Maasduinen k jezeru Reindersmeer, které mi připomíná prostředí jako ve Skandinávii. Překvapuje mě umístění letiště v lesích, kde se kolem pase dobytek a je klid. Mimo jiné se zde konají velké festivaly díky vzdálenosti od velkých měst a krásné krajině. Odpočinu si na letišti a najím se, protože venku nevyndám ani ruce z kapes.

2018-02-24 a 2018-02-25: dva dny v rumunské Oradei
Brzy ráno vstávám blízkosti terminálu se jít odbavit na let do rumunské Oradei v Transylvánii. Hala letiště je dost malá s kolem dvaceti sedačkami. Vycházím bránou kolem dálnice k začátku města. Nemá cenu využívat levný transport, když hned na okraji města mohu do nákupního centra Era, což zabere asi 10 minut. Zamykám si batoh v skřínce, protože do supermarketu ochranka baťůžkáře nepouští, avšak nemusím se s ním po nákupech tahat. Začínám mít problém s mrazy, když neustále fouká chladný vítr. Nemohu ani posedět na náměstí. Do rána se ochladí na - 9°C a s větrem na - 17°C pocitové teploty, že toho moc nenaspím. Město mě ničím nenadchne, takže jen tak trousím ulicemi.

Potvrzuji nástup do letadla opět poslední den, protože tím mám největší šanci dostat přiřazené sedadlo u okna. Je tomu opět skutečností. V aplikaci Ryanair mám nastavenou češtinu, že název měsíce odletu je slovy, tak u kontroly zavazadel si chlápek ověřuje, že únor je february. Někteří cestující přicházejí na poslední chvíli a není třeba pospíchat, protože se odbavuje jen jeden let.

2018-02-26 a 2018-02-27: dva dny v Gironě a cesta do Krakova
Nakupuji v supermarketu Mercadona, kde prodávají více místní produkty oproti častým nákupům v Lidlu. Bývá zvykem, že zákazníci ve většině platí kartou, což také vždy preferuji.
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

✈️ [2018-02-21 ST 14:50-16:20] Praha - Eindhoven / Transavia 86 Kč
✈️ [2018-02-24 SO 07:40-10:50] Düsseldorf Weeze - Oradea / Ryanair 76 Kč
✈️ [2018-02-25 NE 21:10-22:50] Oradea - Barcelona Girona / Ryanair 126 Kč
✈️ [2018-02-27 ÚT 20:20-23:00] Barcelona Girona - Krakov / Ryanair 254 Kč
🚍 [2018-02-28 ST 16:30-23:30] Krakov - Olomouc (Vídeň) / FlixBus 93 Kč
🚂 [2018-03-03 SO 13:00-20:00] Jednosměrná jízdenka, ČD body / České dráhy 0 Kč
Celkem: 635 Kč
Trasa pěšky 🚶Eindhoven, Weeze letiště - https://mapy.cz/s/3uBtP 70.7 km

Průvodce zemí Nizozemsko

Hlavní město
Amsterdam
Rozloha
41 526 km²
Nejvyšší bod
Vaalserberg 321 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
52° s. š., 5° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
17 366 764
Hustota zalidnění
408 ob. / km²
Úřední jazyk
nizozemština
Náboženství
protestantské, katolické, islám
Státní zřízení
konstituční monarchie
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+31
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2018-02 / Eindhoven
  2016-06 / Maastricht

Nizozemsko, někdy nesprávně označované jako Nizozemí nebo Holandsko,[p 1] je jedna ze čtyř zemí Nizozemského království, která leží v severozápadní Evropě na pobřeží Severního moře. Na východě hraničí s Německem a na jihu s Belgií. Na rozloze 41 526 km² žije přibližně 17,3 milionu[3] obyvatel. S hustotou zalidnění 408 obyvatel na km² je Nizozemsko na 15. místě na světě. Skoro polovinu těchto obyvatel zahrnuje konurbace Randstad, kterou tvoří čtyři velké aglomerace – AmsterdamHaagRotterdam a Utrecht. Oficiálním hlavním městem je Amsterdam. Většinu funkcí hlavního města však plní Haag, který je sídlem nizozemského krále, parlamentu a vlády. V Haagu sídlí také Mezinárodní soudní dvůr.
Vedle Nizozemců (či Holanďanů), kteří tvoří převážnou většinu obyvatelstva, žijí v zemi také původní menšiny Frísů a Němců. V Nizozemsku také žijí imigranti ze stávajících a bývalých nizozemských zámořských území SurinamuNizozemských Antil a Indonésie. Další poměrně početné jsou komunity přistěhovalců z Maroka a jiných arabských zemí, z Turecka a mnoha asijských zemí.

Nezávislé Nizozemí (pouze severní část) bylo vyhlášeno po Osmdesátileté válce v roce 1581 Verlatingheho listinou a trvalo do roku 1795, kdy bylo obsazeno Francií. Ta na jeho území ustanovila v letech 17951806 Batávskou republiku a poté v letech 18061810 podřízené Holandské království, které bylo až do roku 1815 připojeno k Francii. Na Vídeňském kongresu bylo v roce 1815 vyhlášeno Spojené království Nizozemské, ke kterému patřily do roku 1830 také Belgie a Lucembursko. Po odtržení Belgie vzniklo současné Nizozemské království, spojené až do roku 1890 personální unií s Lucemburskem. Od roku 1890 existuje Nizozemsko v té podobě, jak je známe dnes.

V současnosti je Nizozemsko konstituční monarchií. Ústavním zákonem z roku 1815 byl zaveden systém dvoukomorového parlamentu a až do dneška se skládá nizozemská zákonodárná moc (Staten-Generaal van het Koninkrijk der Nederlanden) z dolní (doslova Druhé: Tweede Kamer der Staten-Generaal) a horní komory (vlastně První: Eerste Kamer der Staten-Generaal).

Nizozemsko je světoznámé svým vodohospodářstvím. Na mnoha místech Severního moře obyvatelé země zpevnili písečné valy a přesypy, postavili hráze a odčerpáváním vody vznikla nově získaná území, tzv. poldery. Ve 20. století byly realizovány dva rozsáhlé vodohospodářské projekty – Zuiderzeewerken a Deltawerken. Projekt Zuiderzeewerken (dokončen v roce 1975) spočíval ve vytvoření umělého jezera IJsselmeer pomocí hráze Afsluitdijk a jeho následném částečném vysušení a zapoldrování. Deltawerken je systém hrází v deltě řek Rýn a Máza, který plní protipovodňovou ochranu podstatné části jižního Nizozemska. Tento rozsáhlý projekt byl realizován mezi lety 1953 až 1997.

Nizozemsko se vyznačuje vysokou kvalitou života, je zařazeno na desáté místo v celosvětovém indexu lidského rozvoje. Je známé svým relativně liberální postojem vůči psychoaktivním drogámprostitucieutanazii a homosexualitě. Proslulá je nizozemská malířská tradice, která má svůj počátek již ve středověku. Z produktů a služeb jsou nejznámější květiny a jejich propagace v největším květinovém parku Evropy Keukenhofu a v největším aukčním trhu květin a rostlin na světě FloraHolland. Tradiční nizozemské produkty jsou: tulipánydřeváky, různé druhy sýrů (goudskýedamskýleerdamskýleidenskýfrískýseveroholandský a jiné) a delftský modrý porcelán. Lidé v Nizozemsku používají velký počet jízdních kol, jejichž nejrůznější druhy včetně kol s elektromotory jsou v zemi také vyráběny. Rotterdamský přístav je největším přístavem v Evropě.[4] Z turistických atrakcí jsou nejznámější početné větrné mlýny a městské vodní kanály, tzv. grachten, například v Amsterdamu.

Průvodce zemí Rumunsko

România
Hlavní město
Bukurešť
Rozloha
238 391 km²
Nejvyšší bod
Moldoveanu 2544 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
46° s. š., 25° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
19 653 136
Hustota zalidnění
82 ob. / km²
Úřední jazyk
rumunština, regionálně maďarština a němčina
Náboženství
křesťanství: převážně pravoslavné, též evangelické, řeckokatolické, římskokatolické
Státní zřízení
poloprezidentská republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+40
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2018-02 / Oradea
  2017-02 / Bukurešť

Rumunsko (rumunsky România) je stát na Balkánském poloostrově[p 1] v jihovýchodní části Evropy. Sousedí s Ukrajinou a Moldavskem na severovýchodě, s Maďarskem na severozápadě, se Srbskem na západě a s Bulharskem na jihu. Východní břehy země omývají vody Černého moře.

S celkovou rozlohou 238 397 kilometrů čtverečních a 20 miliony obyvatel je Rumunsko 9. největším a 7. nejlidnatějším členským státem Evropské unie. Jeho hlavním a největším městem je Bukurešť, kde žije 1,8 milionu obyvatel, což z ní činí šesté největší město v EU. Rumunsko má 47. největší ekonomiku na světě podle nominálního hrubého domácího produktu. Od roku 2000 zaznamenává značný ekonomický růst, od roku 2017 dokonce největší v EU (spolu s Irskem).[1]
Moderní Rumunsko vzniklo v roce 1859, personální unií podunajských knížectví Moldavska a Valašska. Nový stát, oficiálně nazývaný Rumunsko od roku 1866, získal v roce 1877 nezávislost na Osmanské říši. Po první světové válce se součástí rumunského království stalo SedmihradskoBanátBukovina a Besarábie.

Během druhé světové války bylo Rumunsko součástí fašistické Osy a spojencem nacistického Německa. V roce 1944 se však připojilo ke Spojencům. Během války ztratilo některá území, z nichž po skončení války získalo zpět pouze severní Transylvánii. Po válce se Rumunsko rovněž stalo republikou a zemí východního bloku. Bylo členem RVHP i Varšavské smlouvy, byť spolu s Jugoslávií odolávalo plné hegemonii Moskvy. Po revoluci v roce 1989 přešlo k demokracii a tržní ekonomice. Od roku 2004 je členem Severoatlantické aliance, od roku 2007 Evropské unie.

Přes 80% obyvatel se hlásí k východní pravoslavné církvi[2] a 91% hovoří rumunštinou.[3]

Průvodce zemí Španělsko

Španělské království / Reino de España
Hlavní město
Madrid
Rozloha
504 782 km²
Nejvyšší bod
Pico de Teide 3718 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
40° s. š., 3° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
48 958 159
Hustota zalidnění
87 ob. / km²
Úřední jazyk
španělština
Náboženství
katolické
Státní zřízení
konstituční monarchie
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+34
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2021-01 / Lanzarote, Sevilla, Barcelona
  2020-12 / Gran Canaria
  2020-10 / Tenerife
  2020-08 / Ibiza
  2019-04 / Madrid (letiště)
  2019-03 / Lanzarote
  2018-09 / Palma de Mallorca
  2018-02 / Girona

Španělsko, plným názvem Španělské království (španělsky a galicijsky Reino de Españakatalánsky Regne d'Espanyabaskicky Espainiako Erresuma), je stát ležící na Pyrenejském poloostrově. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltaremšpanělské severoafrické državy Ceuta a Melilla mají pozemní hranici s Marokem. Ke Španělskému království patří i Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a Baleáry ve Středozemním moři. Součástí Španělska je i katalánské město Llívia, které je zcela obklopeno územím Francie.

Španělsko je konstituční monarchií, členem Evropské unieNATO a dalších organizací. Podle demokratické ústavy z roku 1978 je v celé zemi úředním jazykem španělština (kastilština); další jazyky jsou uznávány jako úřední jednotlivými autonomními společenstvími.

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: eurotrip, evropa levně, letecky levně, let ryanair, eindhoven, eindhoven venkov, oradea, girona, krakov, transavia, weeze letiště

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.