BACKPACKING LOW COST

Burgas, Varna - Týden (červenec 2020)

publikováno: 10. 7. 2020

Přes 200 km pěšky podél Černého moře z Burgasu do Varny v Bulharsku během týdne. Procházel jsem krásnými písečnými plážemi, ale i členitými skalnatými břehy. Architektura starých a zachovalých budov ve vesnicích a menších městech mě uchvátila. Sebou jsem si vzal nově i drona na pár záběrů. Kvůli horším silnicím jsem moc nevyužil mini cruiser a spíše se pohyboval pěšky v blízkosti moře.

Video Burgas, Varna - Bulharsko (07/2020)

Fotogalerie

 

30.6. - cesta do Vídně
Odjíždím vlakem do Vídně na hlavní nádraží, odkud jdu 16 km pěšky na letiště Schwechat. Mám spoustu času na ranní odlet, ale cesta není tak zábavná, kterou jsem již dříve šel.

1.7. - přílet do Burgasu
Letím hodinu a čtřicet minut na Burgas prvním letem od společnosti této linky a nechybí ani slovnostní pokropení letadla po přistání. Jedná se také o den prvních letů po korona virové pandemii a letadlo je z tří čtvrtin obsazené. V términálu stačí jen odevzdat vyplněný formulář o odsouhlasení, že nemám koronavirus a beru všechny následky.

Hned z letiště se dostávám pěšky k moři do vesnice Sarafovo. Po vyčerpávající noci se ihned osvěžím v moři, jelikož také pociťuji opravdové vedro hned po ránu. V prvním dojmech vše vypadá jako na Ukrajině jako architektura zachovalých budov, protože na opravy nebo moderní nové domy tu nejsou peníze. Všude se nachází automaty na kávu okolo 0,5 BGN. Pak jsou pohozené všude v ulicích kelímky od kávy.

Mramorové náměstí je ideální na skateboarding, když zahlédnu partu kolem. Mají rádius, trubku a skočku. Oceňuji tématické posezení z lodiček v parku. A také pítka na vodu, když člověk nechce tahat vodu ze supermarketu. Velcí rackové se staly součástí přímořských měst a pojídají zbytky z restaurací na zemi. Nádraží v Burgasu vypadá oproti jiným budovám jako ze scifi, bohužel nejsou tu vlakové spoje.

Přespávám od Burgasu směrem zpět k letišti. Nemohu ovšem ani na minuti usnout kvůli velmi dotěrným komárům až do tří rána. Štípou přes oblečení a nepomůže ani přikrýt se hamakou.

2.7. - Burgas, Pomorie, Ravda
Vyberu si z bankomatu 100 BGN v bankomatu Post bank, kde stojí řada místních, tudíž není turistický. Na to si dávám bacha zejména v zemích mimo EU. Nakupuji nejčastěji v supermarketech Billa, Lidl kartou nebo místních obchůdcích hotově.

Věude u cest rostou fialovo červené špendlíky, tak sbírám a jím. Cesta pěšky do Aheloy vede nekonfortně po pouze dálnici při nesnesiltelných vedrech. Od silnice se nachází vodní kanály. Podle bílých břehů se jedná o slanou vodu. V odrazech vodní hladiny krajina vypadá impozantně s starými elektrickými stožáry ve vodě.

3.7. - Nesebar, Sunny beach resort, Sveti Vlas, Elenite Resort
Jak už mě síly nestačily, tak jsem přespal v Ravdě u břehů v křoví. Pokračuji přes Nesebar a Sunny beach resort bez zdržení. Jedná se o turisticky navštěvované pláže a sposta restaurací, barů, kasín a jiného zábavního průmyslu. Pomalým tempem docházím do Elenite resortu. V překvapení je tu pod deset procent turistů. Vetšina hotelových komplexů kvůli pandemii koronaviru neotevřelo a ti bohatí turisté si užívají dovolenou v malých soukromích apartmánech. Supermarket Aldo je zavřený a nacházím alespoň samoobsluhu, abych nakoupil jídlo na cestu přes kopce. V resortu mi to z části připomíná prázdnotu jako z jaderné katastrofy v Černobylu na konci světa. Cesta autem dál z Elenite nevede, tak se vydávám od osídlení v blízkosti moře. Začínám spatřovat krásnou přírodu i pasoucí se krávy. Členitý kamenitý terén mě zpomaluje. Do tmy se dostávám v blízkosti cípu pevniny k majáku, o kterém netuším, že se jedná o vojenskou základnu. Rozdělám oheň a přenocuji na rovném místě.

4.7. - Emona, Obzor
Od moře fouká vítr a dá se vykoupat. Nevýhodnou jsou přecházení v některých částech kamenité břehy, což je třeba se občas brodit vodou. Chození po písečných plážích je nejideálnější v místě, kde šplouchají vlny a písek se tak nepropadá.

V lesích často jsou velmi nepříjemný komáři a mouchy, které vás mohou neustále doprovázet během cesty.

Smrikite přírodní rezervace typičtí ptáci krajiny

5.7. - Byala

6.7. - Shkorpilovtsi

7.7. - Varna

8.7. - Varna


***

Přes 200 km pěšky kolem Černého moře z Burgasu do Varny v Bulharsku během týdne. Procházej jsem krásnými písečnými plážemi, ale i členitými skalnatými břehy. Architektura starých a zachovalých budov ve vesnicích a menších městech mě fascinovala. Sebou jsem si vzal nově i drona na pár záběrů. Kvůli horším silnicím jsem moc nevyužil mini cruiser a spíše se pohyboval pěšky v blízkosti moře.

Burgas, Pomorie, Nesebar, Sunny beach resort, Sveti Vlas, Elenite Resort, Emona, Obzor, Byala, Shkorpilovtsi, Varna

***

Obtisk na billboard / pěšky 16 km na letiště / Schwenchat, Vídeň (1.7.2020)
#phonebooth #fadoderfrufru  #schwechat #wien #vienna #viden #viennaairport

Soustava vodních kanálů u dálnice mezi Pomorie a Aheloy / Přes 200 km pěšky podél Černého moře na trase Burgas - Varna / Pomorie (2.7.2020)
#pomorie #aheloy #cernemore #blacksea #bulharsko #cechvbulharsku #bulgaria #visitbulgaria

Rozpadající se dřevěné přístaviště a resort bez téměř turistů / Přes 200km pěšky podél Černého moře na trase Burgas - Varna / Elenite resort, Nesebar (3.7.2020)
#eleniteresort #emona #nesebar #cernemore #blacksea #bulharsko #cechvbulharsku #bulgaria #visitbulgaria

Začátek dne probuzením u moře / Přes 200 km pěšky podél Černého moře na trase Burgas - Varna / Ravda, Nesebar (3.7.2020)
#ravda #nesebar #cernemore #blacksea #bulharsko #cechvbulharsku #bulgaria #visitbulgaria

Backpacking na lehko s 20L batohem / Přes 200km pěšky podél Černého moře na trase Burgas - Varna / Emona, Nesebar (3.7.2020)
#hammock #emona #nesebar #cernemore #blacksea #bulharsko #cechvbulharsku #bulgaria #visitbulgaria

Ráno v hamace / Přes 200km pěšky podél Černého moře na trase Burgas - Varna / Emona, Nesebar (3.7.2020)
#hammock #emona #nesebar #cernemore #blacksea #bulharsko #cechvbulharsku #bulgaria #visitbulgaria

REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

🚂 [2020-06-30 ÚT 17:00-20:00] Praha - Brno / České dráhy 165 Kč
🚂 [2020-06-30 ÚT 20:00-22:00] Brno - Vídeň / České dráhy 194 Kč
✈️ [2020-07-01 ST 06:15-09:15] Vídeň - Burgas / Wizzair 268 Kč
✈️ [2020-07-08 ST 14:25-15:15] Varna - Vídeň / Wizzair 315 Kč
🚂 [2020-07-08 ST 18:39-19:36] Vídeň - Břeclav / Regiojet 154 Kč
🚂 [2020-07-08 ST 20:00-00:00+1] Jízdenka na léto / České dráhy 990 Kč
Celkem: 2 086 Kč
Burgas - Varna - https://mapy.cz/s/jotufosuga 200.0 km

Průvodce zemí Bulharsko

Bulharská republika / Република България
Hlavní město
Sofie
Rozloha
110 994 km²
Nejvyšší bod
Musala 2925 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
42° s. š., 25° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
7 050 034
Hustota zalidnění
66 ob. / km²
Úřední jazyk
bulharština
Náboženství
pravoslaví (85 %), islám (13 %), katolictví (2 %)
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+359
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2020-07 / Burgas, Varna
  2018-10 / Sofie

Bulharsko (bulharsky България, Bălgarija), plným názvem Bulharská republika, je stát v jihovýchodní Evropě, na Balkánském poloostrově. Země sousedí na severu s Rumunskem (hranici tvoří převážně Dunaj), na západě se Srbskem a Severní Makedonií, na jihu s Řeckem a na jihovýchodě s Tureckem. Východní hranici tvoří Černé moře.

Hlavním a největším městem je Sofie, s 1,2 miliony obyvatel, jež představují 17 procent celkové populace Bulharska. Dalšími důležitými městy jsou PlovdivVarna a Burgas. S rozlohou 110 994 kilometrů čtverečních je Bulharsko 16. největší zemí Evropy a 11. největší v Evropské unii.

Bulharsko má velkou tradici státnosti, první bulharský stát vznikl již roku 681. O svou samostatnost však muselo po staletí svádět tuhý boj s mocnými sousedy z jihu, nejprve s Byzancí a posléze s Osmanskou říší. Současný stát vznikl roku 1878 jako monarchie. Od roku 1946 bylo Bulharsko republikou a součástí východního bloku. Komunistický režim byl svržen v roce 1989, od té doby Bulhaři rozvíjí demokracii a volný trh. V roce 2004 země vstoupila do NATO a 1. ledna 2007 do EU.

Bulharsko je unitární stát a parlamentní republika. V posledních letech zažívá populační pokles, který je značným politickým problémem. K lednu 2020 činil počet obyvatel 6 951 482, přičemž ještě na konci 80. let 20. století atakoval devítimilionovou hranici. V zemi je významná turecká a romská menšina.

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: Burgas, Pomorie, Nesebar, Sunny beach resort, Sveti Vlas, Elenite Resort, Emona, Obzor, Byala, Shkorpilovtsi, Varna

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.