LOW-COST BACKPACKING

Gruzie

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Gruzie.

 

Gruzie (gruzínsky საქართველო, Sakartvelo) je stát na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie,[p 2] leží na východním okraji Černého moře. Jeho sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán. Je součástí oblasti Kavkazu. Na oficiálním území Gruzie leží dvě autonomní republiky Adžárie a Abcházie, které však gruzínská vláda nemá pod kontrolou, protože jsou de facto ovládány a vojensky obsazeny Ruskem.

Rozloha země je 69 700 kilometrů čtverečních. Počet obyvatel se pohybuje okolo 4 milionů (3,7 bez okupovaných území). Jedná se o unitární stát a parlamentní republiku s demokratickým režimem. Hlavní a největší město je Tbilisi.

Gruzie má prastarou kulturu. Ibérské království existovalo již ve 4. století př. n. l. Gruzínci byli také jedním z prvních národů, který přijal křesťanství - ve 4. století. Středověké Gruzínské království (1008–1490) bylo regionální velmocí, která prožila svůj vrchol za Davida IV. Stavitele a Tamary Gruzínské ve 12. století. Bylo však vyvráceno Mongoly a země pak byla nucena strpět sérii cizích nadvlád - OsmanůPeršanů a nakonec, od 19. století, i Rusů. Pokus o samostatný stát v roce 1917 ztroskotal již po pěti letech, kdy byla Gruzie násilně začleněna do Sovětského svazu. Samostatnost se jí podařilo získat až v dubnu 1991. Po nekrvavé růžové revoluci v roce 2003 začala Gruzie prosazovat silně prozápadní zahraniční politiku a začala usilovat o vstup do NATO a Evropské unie. To brzy vedlo ke zhoršení vztahů s Ruskem, které aktivovalo své národnostní menšiny a motivovalo je k separatismu. V jednom okamžiku toto setrvalé napětí dokonce vyústilo v krátkou válku. V oblasti Kavkazu je tak Gruzie "ostrůvkem západu", neboť sousední Ázerbájdžán sází na Turecko, kdežto Arménie na Rusko.
Gruzie je rozvojová země. Podle Mezinárodního měnového fondu je z hlediska hrubého domácího produktu v paritě kupní síly na obyvatele 78. nejvyspělejší zemí světa, což zhruba odpovídá úrovni Bosny a Hercegoviny nebo Brazílie (odhad k roku 2021). Z hlediska prosté velikosti ekonomiky (HDP PPP) je na 110. místě na světě, její ekonomika je tedy zhruba stejně mohutná jako estonskálotyšská či honduraská.

Gruzie je členem Rady EvropyAsijské rozvojové bankyEvropské banky pro obnovu a rozvojOBSE nebo GUAM, což je platforma regionálního partnerství čtyř postsovětských zemí - Gruzie, UkrajinyÁzerbájdžánu a Moldavska.
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
10 tipů proč jet do Gruzie: Země plná historie a zajímavé kultury - www.reflex.cz
Jízdenky na vlak - tickets.railway.ge
Jízdenky na vlak (vyhledávač) - www.tkt.ge
Mapa železnice v Gruzii - caravanistan.com

საქართველო (Sakartvelo)
Hlavní město
Kutaisi
Rozloha
69 700 km²
Nejvyšší bod
Šchara 5201 m n. m.
Časové pásmo
+4
Poloha
42° s. š., 43° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
3 713 804
Hustota zalidnění
65 ob. / km²
Úřední jazyk
gruzínština, abcházština
Překladač: Google translator (cs-)
Náboženství
83,9 % pravoslaví, 9,9 % islám, 3,9 % arménské apoštolství
Státní zřízení
poloprezidentská republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
995
Vízum pro Čechy
90 dní zdarma (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  10/2016 / Kutaisi, Tskhaltubo
  09/2016 / Batumi, Poti, Zugdidi, Svanetie NP: Koruldi
  09/2016 / Kutaisi, Tbilisi, Kazbek

Přidej komentář

aktualizováno:30. 7. 2021
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům
  
Klíčová slova: