LOW-COST BACKPACKING

Egypt

publikováno: 1. 2. 2022

Průvodce státem Egypt.

 

Egypt (ve staré češtině Ejipt[2]), plným názvem Egyptská arabská republika (arabsky جُمهورِيّةُ مِصرَ العَرَبيّةِ‎),[3] je transkontinentální země překlenující severovýchodní roh Afriky a jihozápadní roh Asie pozemním mostem tvořeným Sinajským poloostrovem. Egypt je středomořská země ohraničená pásmem Gazy (Palestina) a Izraelem na severovýchodě, Akabským zálivem a Rudým mořem na východě, Súdánem na jihu a Libyí na západě. Na druhé straně Akabského zálivu leží Jordánsko, přes Rudé moře leží Saúdská Arábie a přes Středozemní moře leží ŘeckoTurecko a Kypr, přestože ani jedna z těchto zemí s Egyptem přímo nehraničí.

Egypt patří k zemím s nejdelší historií, jeho dědictví můžeme sledovat podél delty Nilu zpět do 6. – 4. tisíciletí př. n. l. Uznáván jako kolébka civilizacestarověký Egypt viděl jedny z nejranějších vývojových etap psaní, zemědělství, urbanizace, organizovaného náboženství a centralizované vlády. Ikonické památky jako Gízská nekropole a její Velká sfinga, stejně tak jako ruiny MennoferuVesetuKarnaku a Údolí králů odrážejí toto dědictví a zůstávají významným středem zájmu vědeckého i amatérského. Dlouhé a bohaté kulturní dědictví Egypta je nedílnou součástí národní identity, která odráží jeho unikátní transkontinentální umístění - je zároveň středomořskoustředovýchodní i severoafrickou zemí.[4] Egypt byl raným a důležitým centrem křesťanství, ale byl z velké části islamizován v sedmém století a stále zůstává převážně muslimskou zemí, i když s významnou křesťanskou menšinou.

Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky. Většina z přibližně 100 milionů obyvatel (k roku 2020) žije poblíž břehů řeky Nil na ploše 40 000 čtverečních kilometrů, kde se nachází jediná orná půda v zemi. Většina nehostinné pouště Sahary je pouze velmi řídce obydlena. Přibližně polovina obyvatel Egypta žije ve městech, většina z nich v hustě obydlených centrech KáhiryAlexandrie a dalších velkých měst Nilské delty.

Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu.
Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Transport v Egyptě - ask-aladdin.com
Transport v Egyptě - www.traveleg.com

Egyptská arabská republika
جمهوريّة مصر العربيّة‎
Džumhúríja Misr al-arabíja
Hlavní město
Káhira
Rozloha
1 001 739 km²
Nejvyšší bod
Hora svaté Kateřiny 2642 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
27° s. š., 29° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
101 606 000
Hustota zalidnění
99 ob. / km²
Úřední jazyk
arabština
Překladač: Google translator (cs-)
Náboženství
islám 90 %, koptské ortodoxní křesťanství 10 %
Státní zřízení
unitární poloprezidentská republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
20
Vízum pro Čechy
Nutno vyžádat (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  01/2022 / Hurghada, Luxor, Káhira

Přidej komentář

aktualizováno:22. 4. 2022
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům
  
Klíčová slova: