BACKPACKING LOW COST

Spojené arabské emiráty

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Spojené arabské emiráty.

 

Spojené arabské emiráty, zkratkou SAE, někdy zvané jen Emiráty, jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s KataremÍránem a Pákistánem. Jedná se o konstituční monarchii. Každý se sedmi emirátů - Abú ZabíAdžmánDubajFudžajraRás al-ChajmaUmm al-Kuvajn a Šardžá - má vlastního vládce, emíra. Tito vládci společně tvoří Federální nejvyšší radu a volí ze svého středu jednoho, který pak slouží jako prezident Spojených arabských emirátů. Abú Zabí slouží jako hlavní město, nejlidnatějším městem je ale Dubaj. Počet obyvatel Emirátů byl v roce 2020 odhadnut na 9,89 milionu. Z toho jsou odhadem 1,4 milionu občané a zbytek přistěhovalci bez občanství. Islám je státním náboženstvím a arabština úředním jazykem.

Bohatství státu spočívá v přírodních zdrojích - SAE mají šesté největší zásoby ropy na světě a sedmé největší zásoby zemního plynu. Přesto se vláda, již od časů otce zakladatele Zajd bin Sultána Ál Nahjána, spoléhá zdaleka nejméně ze všech států Perského zálivu na ropu a plyn - zaměřuje se i na cestovní ruch a služby, hodně investic jde do zdravotnictví, vzdělávání a infrastruktury. Vláda Spojených arabských emirátů nevybírá od svých občanů daň z příjmu, tu platí jen právnické osoby. V roce 2018 byla zavedena daň z přidané hodnoty ve výši 5%.

SAE je členem OSNLigy arabských státůOrganizace islámské spolupráceOrganizace zemí vyvážejících ropuHnutí nezúčastněných zemí a Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu. Nejbližšími spojenci Emirátů jsou Saúdská Arábie (někdy označovaná za hegemona v oblasti), Omán a Bahrajn. Tyto státy spolu obvykle koordinují zahraniční politiku. Na globální poli jsou klíčovým spojencem země Spojené státy americké.

Články z cest

Počet článků - 2
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Průvodce zemí Spojené arabské emiráty

الإمارات العربيّة المتّحد / Al-Imārāt al-‘Arabīyah al-Muttahidah
Hlavní město
Abú Zabí
Rozloha
83 600 km²
Nejvyšší bod
Džabal Bil Ajs 1910 m n. m.
Časové pásmo
+4
Poloha
23° s. š., 54° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
9 205 651
Hustota zalidnění
99 ob. / km²
Úřední jazyk
arabština
Náboženství
islám
Státní zřízení
Federativní absolutistická monarchie
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+971
Vízum pro Čechy
90 dní zdarma (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2018-12 / Dubaj / Hatta, Fujairah, Dibba
  2018-10 / Dubaj, Abú Zabí, Liwa

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova:

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.