BACKPACKING LOW COST

Výstava mandal - Knihovna K.H.Máchy, Litoměřice (06.06.2009)

publikováno: 6. 6. 2009

Víte, co to je mandala? Navštívíte-li výstavu „Pastelková mandala“ Jiřího Petráka, žáka 9.B naší školy, která se koná v sále Knihovny K.H.Máchy v Litoměřicích, Mírové náměstí 26, dozvíte se, že je to kresba kruhovitého tvaru, která vyjadřuje vnější svět (kruh) a vnitřní svět mysli a těla (střed). Pokud jste se s námi zúčastnili vernisáže dne 10. června 2009, mohli jste o mandalách slyšet z úst Ireny Štyrandlové z Dílny ručního papíru v Litoměřicích mnohem více. Měla totiž úvodní slovo k zajímavé výstavě Jiřího Petráka, který se mandalám věnuje rok, za podpory své učitelky výtvarné výchovy, Mgr. Anny Zuziakové.

Fotogalerie

 

Jirka své obrázky kreslí pastelkami a propiskou. Nejprve si zvolí téma, třeba Škola, Velikonoce, Valentýn, Svět... pak si zvolí barvu a začne kreslit od středu. Kreslí zvířata, lidské obličeje, postavy, budovy, rostliny – prostě všechno, co ho napadne. Kreslí s velkou trpělivostí, někdy až dvě hodiny denně. Jirka do žádné umělecké školy nechodí, vyhovuje mu tato technika, kterou si sám vymyslel , ale jestliže ho prý bude okolí podporovat, chtěl by se výtvarnému umění v budoucnosti rád věnovat třeba na nějaké střední umělecké škole.Jeho obrázky jsou opravdu zajímavé a stojí za to je vidět. Určitě se běžte na výstavu podívat, potrvá až do 10. července 2009.

Napsal web školy - 1zslovosice.cz

Účastníci

  • Host: Irena Štyrandlová
  • Paní učitelky: Mgr. Anna Zuziaková, Jana Borovcová, Jarmila Višňovcová, ...
  • Paní ředitelka: Jana Laštovková

Průběh výstavy

Na výstavě jsem byl celý den. Ráno jsem přijel vlakem do knihovny. Dalo velkou práci sestavit nástěnky. Na zemi se rozházely barevné pastelky do různých obrazců. Ve čtyři hodiny odpoledne mě navštívili zcela nečekaně velký počet žáků z 1.ZŠ Lovosice. Dorazila překvapivě i paní ředitelka.

Měl jsem stručný proslov: „Tato výstava potrvá jeden měsíc. Doufám, že se vám bude líbit a můžete se na ní kdokoliv podívat.“

Prohlížení kreseb na výstavě trvalo zhruba půl hodiny. Poté následovalo focení a dokumentace události. Také přijela televize ČT24. Ptala se na otázky od kdy do kdy kreslím, kde sem se to naučil, čím kreslím a tak dále. Od paních učitelek jsem dostal dárky jako pastelky, papíry na kreslení a také velkou květinu. Návrat z výstavy byl okolo sedmé hodiny večer. Výstava trvala měsíc, avšak já si po týdnu zvrknul kotník, tak jsem poté výstavu nenavštívil. (Napsal Jiří Petrák)

Psali o výstavě: sedmicka.cz, litomerice.cz

REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: výstava litoměřice, knihovna khm, mandala litoměřice, kresba pastelkami, vernisáž litoměřice, automatická kresba, knihovna Karla Hynka Máchy

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.