BACKPACKING LOW COST

Výbava: Seznam obecných věcí na cesty

publikováno: 10. 3. 2018

​Pro příznivce outdoorových aktivit bych rád představil seznam obecný věcí, co se hodí mít sebou, dle kterého se můžete rychleji sbalit a na nic nezapomenout. Záleží na člověku, jaký​ chce mít​ komfort. Platí p​ravidlo, čím méně věcí, tím větší pocit volnosti a ​​starost​í​ hlídat věci. Nejlepší způsob je sbalit se pod ​5 až ​7 kilo​​. ​Cestuji především ultralight ve všech ročních období​. Nocuji venku bez stanu a spacího pytle kromě zimního období, tudíž preferuji techniku vrstvení oblečení na sebe. Nakupuji především u nejdostupnějších dodavatelů u nás jako turistickou výbavu v sportovním obchodě Decathlon, elektroniku na Alze a další prodejci.

Na mém seznamu si zapisuji také neveřejně věci, které jsem dřív používal, nebo si chci v budoucnu pořídit. Díky tomu mohu udělat přehled, jaké nepoužívané věci případně prodat.

Průběžně aktualizuji cestovní výbavu pro rok 2021. Vše přehledně najdete v tabulkovém rozpisu s parametry pořizovací ceny a hmotnosti na gramy s fotografiemi.

Přejít na seznam:
LEGENDA: V případně sportovních aktivit preferuji výbavu
LIGHT

Fotogalerie

 

Spaní ultralight

Na pár dní se dá nocovat bez komfortu v spacáku. Když je možnost, tak rozdělání ohně a k tomu na sebe vrstvení oblečení jako termoprádlo, další libovolná tepelná vrstva a šusťáková vrstva proti dešti a špíně. Ranní vlhkost je v případě přikrytí plachty podobně jako bivak. V destinacích, kde je v noci teplo, se dá ideálně přes sebe přehodit prostěradlo nebo hamaku, která odvádí hmyz, eliminuje vítr a je prodyšná. Pak už si člověk vyhřívá prostor. Nakonec místo karimatky pod sebe položit batoh a jiné oblečení.

Vaření ultralight

Místo ešusu se dá koupit větší konzerva od potravin, která poslouží na ohřev jídla nebo tekutin na ohni.

TIP: Rozdělení věcí v batohu

Čím méně věcí, tím větší pocit volnosti a starosti hlídat věci. Nejlepší způsob je sbalit se pod 7 kilo.

Věci, které se dají dokoupit v zahraničí jako oblečení či jídlo, tak není třeba brát sebou.


Hlavní batoh

 • Většina veškerých věcí: jídlo, pití, oblečení, hygiena

Skládací batoh: odlehčený do 3kg

 • Cenné věci, počasí méně vzdorné: elektronika, doklady, filtr na vodu

Připravenost

Vychází ze základního batohu, akorát si rozdělíte věci. Pokud jdete do restaurace, klubu nebo jiného místa, kde potřebujete mít co nejméně věcí sebou, schovejte si základní výbavu někde venku v úkrytu, pokud možno co nejlépe maskovanou plachtou či v pytli i kvůli počasí. Když jste v okruhu jednoho místa a nepřesouváte se nebo víte, že se budete vracet stejnou cestou, např. pracujete na projektu, zase je dobré rozdělit si výbavu a nosit na zádech jen věci, které zrovna potřebujete.

Varianty

 • batůžek 20 litrů - ultra lehký
 • jídlo na den
 • projekční výbava: foto/video
 • batoh 40 litrů - výpravný
 • jídlo na 3 dny
 • projekční výbava: foto/video
 • krosna +60 litrů - expediční
 • jídlo na týden a více
 • projekční výbava: foto/video

Létání: Jak si sbalit příruční zavazadlo?

Nikdy bych neletěl s kufrem, protože je prostě nepraktický. S batohem cestuji do města a přírody. Jsem obratnější na letišti, když pospíchám. Preferuji 30 až 40 litrový batoh, který se mi vejde i pod sedadlo. Pokud tento objem nestačí, nosím sebou skládací baťůžky třeba na jídlo, vodu a kosmetický balíček, co by se mi mohlo třeba v hlavním batohu rozmačkat.

 • Batoh - brát si lehké a kompaktní věci do zavazadla
 • Oblečení - obléknout si více vrstev oblečení na sebe
 • Další úložiště - kapsy v bundě slouží jako další dobrá úschovna věcí
 • Jídlo - vzít si sebou energeticky vydatné jídlo, pokud nechcete utrácet v letadle či na letišti za dražší jídlo
 • Voda - mít sebou prázdnou láhev k načepování vody na záchodech
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: seznam výbavy, cestovatelská výbava, výbava na hory, výbava na trek, cestování nalehko, backpacking, cestuj levně, foto výbava

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.