Backpacking ultralight

Výbava: Seznam obecných věcí na cesty

publikováno: 10. 3. 2018

​Pro příznivce outdoorových aktivit bych rád představil seznam obecný věcí, co se hodí mít sebou, dle kterého se můžete rychleji sbalit a na nic nezapomenout. Záleží na člověku, jaký​ chce mít​ komfort. Platí p​ravidlo, čím méně věcí, tím větší pocit volnosti a ​​starost​í​ hlídat věci. Nejlepší způsob je sbalit se pod ​5 až ​7 kilo​​. ​Cestuji především ultralight ve všech ročních období​. Nocuji venku bez stanu a spacího pytle kromě zimního období, tudíž preferuji techniku vrstvení oblečení na sebe. Nakupuji především u nejdostupnějších dodavatelů u nás jako turistickou výbavu v sportovním obchodě Decathlon, elektroniku na Alze a další prodejci.

Na mém seznamu si zapisuji také neveřejně věci, které jsem dřív používal, nebo si chci v budoucnu pořídit. Díky tomu mohu udělat přehled, jaké nepoužívané věci případně prodat.

Průběžně aktualizuji cestovní výbavu pro rok 2021. Vše přehledně najdete v tabulkovém rozpisu s parametry pořizovací ceny a hmotnosti na gramy s fotografiemi.

Přejít na seznam:
LEGENDA: V případně sportovních aktivit preferuji výbavu
LIGHT

Fotogalerie

 

Spaní ultralight

Na pár dní se dá nocovat bez komfortu v spacáku. Když je možnost, tak rozdělání ohně a k tomu na sebe vrstvení oblečení jako termoprádlo, další libovolná tepelná vrstva a šusťáková vrstva proti dešti a špíně. Ranní vlhkost je v případě přikrytí plachty podobně jako bivak. V destinacích, kde je v noci teplo, se dá ideálně přes sebe přehodit prostěradlo nebo hamaku, která odvádí hmyz, eliminuje vítr a je prodyšná. Pak už si člověk vyhřívá prostor. Nakonec místo karimatky pod sebe položit batoh a jiné oblečení.

Vaření ultralight

Místo ešusu se dá koupit větší konzerva od potravin, která poslouží na ohřev jídla nebo tekutin na ohni.

TIP: Rozdělení věcí v batohu

Čím méně věcí, tím větší pocit volnosti a starosti hlídat věci. Nejlepší způsob je sbalit se pod 7 kilo.

Věci, které se dají dokoupit v zahraničí jako oblečení či jídlo, tak není třeba brát sebou.


Hlavní batoh

Skládací batoh: odlehčený do 3kg


Připravenost

Vychází ze základního batohu, akorát si rozdělíte věci. Pokud jdete do restaurace, klubu nebo jiného místa, kde potřebujete mít co nejméně věcí sebou, schovejte si základní výbavu někde venku v úkrytu, pokud možno co nejlépe maskovanou plachtou či v pytli i kvůli počasí. Když jste v okruhu jednoho místa a nepřesouváte se nebo víte, že se budete vracet stejnou cestou, např. pracujete na projektu, zase je dobré rozdělit si výbavu a nosit na zádech jen věci, které zrovna potřebujete.

Varianty


Létání: Jak si sbalit příruční zavazadlo?

Nikdy bych neletěl s kufrem, protože je prostě nepraktický. S batohem cestuji do města a přírody. Jsem obratnější na letišti, když pospíchám. Preferuji 30 až 40 litrový batoh, který se mi vejde i pod sedadlo. Pokud tento objem nestačí, nosím sebou skládací baťůžky třeba na jídlo, vodu a kosmetický balíček, co by se mi mohlo třeba v hlavním batohu rozmačkat.

REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.