Backpacking ultralight

EuroTrip: Skopje, Priština, Budapešť (květen 2017)

publikováno: 9. 5. 2017

Prodloužený víkend k návštěvě hlavních měst Makedonie a Kosova přes 4 státy na trase Nuremberg, Skopje, Priština, Budapest a zpět do ČR. Zaměřil jsem se na street art focení, během toho poznávání lidí a vnímání prostředí velkoměsta. Destinace, která není příliš atraktivní pro turisty, zejména Priština, byla pro mě útěkem z komerčních evropských měst.

Video Skopje, Priština - Víkend+ (květen 2017)

Fotogalerie

Text

Skopje (Makedonie), Priština (Kosovo) - Víkend+ a cesta přes 4 státy za 5 dní

Čtvrtek
Při odjezdu do Německa přestupuji v Kadaň-Prunéřově. Přísedím s právničkou Klárou, která si ráda povídá s cestujícími, avšak máme každý jiné názory a životní styl, ale za to poslouchám a cesta utíká mnohem rychleji. Druhý přestup v Chebu nasedám do prázdného motorového vlaku do Německa. Procházím náměstí Norimberka a poté se vydávám pěšky na letiště cca 5 km od centra. V odbavovací hale jsou lavičky obsazené, takže raději se v klidu vyspím venku.

Pátek
Odlétám v osm ráno do Skopje. Poslouchám v mobilu základy makedonštiny, podobné srbštině a některá slovíčka podobná našemu jazyku. Jsem nachlazený, ale po příletu do destinace teplota vystoupá na 28°C, že rýmu vypotím. Vyberu si z bankomatu 500 denárů a odjíždím z letiště. Jakmile se dostanu do středu města, nestačím se divit. Na náměstí se nachází velké množství soch a architektonických památek na jednom místě. Navštívil jsem řadu historických míst jako Brána Porta Makedonia, Archeologické muzeum, Památník padlých hrdinů pro Makedonii, Kamenný most, Národní knihovna Kosova. V Starém městě se nachází obchody se šperky, šaty, restaurace a hlavně bary jako ideální místo noční zábavy.

Poznávám Lucy (20) z Manchesteru, která je na dovolené, cestující z Bulharska s rodiči. Sedíme venku u luxusního baru na náměstí, kde hraje DJ a následně procházíme městský park u stadionu, kde je mimo jiné i zoo. A když zapadá slunce, je nádherný pohled na hradby u řeky Vardar.

Sobota
Odjíždím mezistátním autobusem do Prištiny. Čekáme na hranici hodinu, a jako autobus ve frontě jsme jediní hned odbavováni. Cestou projíždíme nádherným zeleným údolím. Dostáváme více do středu státu, kde už jen vidím samé vykopávky. Hodně se v Kosovu těží nerostné suroviny k zpracování stavebního materiálu. Na pozemcích stojí stará sešrotovaná auta a hromady odpadků. Budova autobusového nádraží v Prištině je zakouřená a hlavně nenacházím žádné informační cedule.

Poznávám v parku učitelku Vlöre (33), která mi vypráví, jak je těžké v Kosovu najít práci, i když máte VŠ a 10 diplomů. Ve městě je poněkud více holek než jinde. Tvrdí, že navštěvují město zlatokopky z Bulharska, které hledají bohaté muže. Potkávám prima dvojici, Mei a Lara (nejspíš) z města Gjilan, s kterými se vydávám na párty do klubu Basstore. Jsem za to rád, protože bez nich bych žádný místní klub nenašel. Bezvadná undergroundová house music mě baví až do svítání. Dva paneláky od klubu si dám pár hodin spánku.

Neděle
Vracím se na stejná místa nafotit street art fotky. V poledne zajdu na pizzu. Ochutnávám lahodné pivo Peje podle názvu města Peja.

K večeru začíná pršet a já jdu z města směrem na letiště pěšky ve vzdálenosti 20 km. Uchyluji se k spánku na pozemku kláštera, když na protější straně štěká hlasitě pes. Jsem maskovaný pod hamakou, tiše nehybně čekám až odejdou lidi z protějšího domu, co je hluk psa vyhnal ven. Začíná více pršet, tak promočený přecházím k staré benzínce pod střechu.

Pondělí
Docházím poslední kilometry k letišti a čekám na odlet do Budapešti. Suším se, sepisuji článek a dojídám zbytek jídla. Je mi divné, že ve staré zdemolované místnosti nikdo není a po chvíli je mi oznámeno, že jsem v starém letištním terminálu. Vstřícný pán mě převeze k novému terminálu.

Unavený usínám v polo prázdném letadle. Vycházím první k pohraniční kontrole, že nečekám ve frontě, nakoupím a odjíždím k okraji centra za 36 HUF. Je příjemné májové slunečné počasí k procházce metropolí. K dotváření atmosféry hrají turistům muzikanti podél řeky Dunaj v luxusních restauracích. K podvečeru vystoupám na Citadella panorama, jednu z nejkrásnějších velkoměstských vyhlídek v Evropě právě při východu slunce.
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

🚂 [2017-05-04 ČT 14:46-19:22] Ústí nad Labem - Norimberk / České dráhy 298 Kč
✈️ [2017-05-05 PÁ 08:35-10:45] Norimberk - Skopje / Wizz Air 270 Kč
🚍 [2017-05-05 PÁ 11:00-12:00] Skopje: letiště - centrum / Bus 83 Kč
🚍 [2017-05-06 SO 10:10-12:45] Skopje - Priština / Bus 140 Kč
✈️ [2017-05-08 PO 13:30-14:55] Priština - Budapešť / Wizz Air 260 Kč
🚍 [2017-05-08 PO 15:30-16:00] Budapešť: letiště - centrum / Bus 30 Kč
🚍 [2017-05-08 PO 23:15-06:50+1] Budapešť - Praha / RegioJet 495 Kč
Celkem: 1 576 Kč

Průvodce Severní Makedonie

Hlavní město
Skopje
Rozloha
25 713 km²
Nejvyšší bod
Velký Korab, 2764 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
41° s. š., 21° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
2 062 294
Hustota zalidnění
80 km²
Úřední jazyk
makedonština, albánština, regionálně také arumunština, bosenština, rumunština, srbština, turečtina
Náboženství
pravoslaví, islám
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+
Vízum pro Čechy
90 dní zdarma
odkazy: mzv.cz / viza.cz / passportindex.org
🌞 Počasí
🛌 Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

Průvodce Kosovská Republika

Republika e Kosovës (albánsky) Република Косово / Republika Kosovo (srbsky)
Hlavní město
Priština
Rozloha
10 905 km²
Nejvyšší bod
Djeravica, 2656 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
42° s. š., 20° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
1 900 000
Hustota zalidnění
170 km²
Úřední jazyk
albánština a srbština (oficiálně rovnoprávné), regionálně bosenština, turečtina, romština.
Náboženství
sunnitský islám, pravoslaví, katolictví
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+383
Vízum pro Čechy
90 dní zdarma
odkazy: mzv.cz / viza.cz / passportindex.org
🌞 Počasí
🛌 Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

Průvodce Maďarsko

Maďarsko / Magyarország
Hlavní město
Budapešť
Rozloha
93 036 km²
Nejvyšší bod
Kékes, 1014 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
47° s. š., 19° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
9 712 887
Hustota zalidnění
108 km²
Úřední jazyk
maďarština, jazyky nepočetných menšin
Náboženství
římsko- a řecko-katolické (50%), kalvínské (30%), luteránské (5%)
Státní zřízení
parlamentní republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+36
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU
odkazy: mzv.cz / viza.cz / passportindex.org
🌞 Počasí
🛌 Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: čech v kosovu, čech v makedonii, skopje, Priština, Kamenný most skopje, Národní knihovna Kosova, letecky kosovo, levně kosovo, levně makedonie

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.