Ultralight backpacking

Švédsko

publikováno: 26. 7. 2021

Průvodce státem Švédsko.

 

Švédsko (švédsky Sverige [sværːjɛ]), plným názvem Švédské království (švédsky Konungariket Sverige), je jedním ze severských států na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Švédsko hraničí na západě s Norskem, na východě s Finskem a na jihu je spojeno s Dánskem unikátním mostem-tunelem přes průliv Öresund.

Švédsko je se svou rozlohou 449 964 km² třetí největší zemí Evropské unie. Celkový počet obyvatel je zhruba 10 milionů, přičemž hustota osídlení je nízká (20 obyvatel na km²). Obyvatelstvo je koncentrováno především v jižní polovině země. Zhruba 85 % populace žije v městských oblastech. Hlavní město Švédska je Stockholm, které je zároveň i největším švédským městem.

Švédsko se vyvinulo v nezávislý a jednotný stát již během středověku. V 17. století země rozšířila svá teritoria, což vedlo ke vzniku Švédského království. Říše se úspěšně rozvíjela a během 17. století a na počátku 18. století byla jednou z nejvýznamnějších evropských mocností. O většinu držav dobytých mimo území Skandinávského poloostrova však Švédsko opět přišlo během 18. a 19. století. Východní polovina Švédska, dnešní Finsko, byla roku 1809 podrobena Rusku. Švédsko naposledy vstoupilo do války roku 1814, kdy vojenskými prostředky donutilo Norsko vstoupit s ním do personální unie. Od té doby je ve Švédsku mír a země uplatňuje zahraniční politiku nezúčastněnosti v době míru a status neutrality v době války.

Dnes je Švédsko konstituční monarchií s parlamentní demokracií a vysoce rozvinutou ekonomikou. V roce 1960 bylo jednou ze zakládajících zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a od 1. ledna 1995 je členskou zemí Evropské unie.

Švédsko je součástí zeměpisné oblasti FennoskandináviePodnebí je obecně velmi mírné kvůli své severní šíři i kvůli značnému vlivu moře. Navzdory vysoké zeměpisné šířce má Švédsko často teplá kontinentální léta; leží mezi Severním AtlantikemBaltským mořem a obrovskou ruskou euroasijskou pevninou. Obecné se klima a prostředí výrazně liší od jihu k severu v důsledku obrovského rozdílu v zeměpisné šířce a velká část Švédska má spolehlivě chladné a zasněžené zimy. Jižní Švédsko je převážně zemědělské, zatímco sever je silně zalesněn a zahrnuje část Skandinávského pohoří, které se rozkládá na západě země. Velkou část země pokrývají lesy. Mezi nejdůležitější přírodní zdroje Švédska patří vodadřevo a železná ruda. Švédsko má poměrně vysokou úroveň sociální politiky a je považováno za ekologicky šetrnou, moderní a liberální zemi. Švédsko je konstituční monarchií v čele s králem Karlem XVI. Gustavem.
Počet článků - 3
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.
Kempujeme ve Švédsku – základní informace - all4camper.com (8. 7. 2022)
Projeďte Švédsko skoro zdarma se spacákem, radí zkušená batůžkářka - www.idnes.cz (8. 7. 2022)
Muddus National Park - www.nattavaara.net (7. 7. 2022)
Listen Muddus / Muttos National Park - www.nationalparksofsweden.se (7. 7. 2022)
Návštěvníci Muddus NP - naturallore.wordpress.com (7. 7. 2022)

Průvodce Švédsko

Švédské království / Konungariket Sverige
🏙️ Hlavní město
Stockholm
🗺️ Poloha
🌍 Rozloha
449 964,00 km²
🏔️ Nejvyšší bod
Kebnekaise (2103 m n. m.)
⌚ Časové pásmo
+1
🧑‍🤝‍🧑 Počet obyvatel
449 964
🗾 Hustota zalidnění
20 ob. / km²
💹 HDI
🧏 Úřední jazyk
švédština
Překladač: cs-sv
🕉️ Náboženství
křesťanství
Státní zřízení
konstituční monarchie
ℹ️ Původ / Vznik
30. 11. 0859
od nepaměti, starý státní útvar
💰 Měna / Aktuální kurz

🏠 Ubytování: Booking.com    📚 Další průvodci: cestujlevne.com / cestolet.cz

☎️ Předvolba: +46    ⭐ Info o vízu    🆔 Národní TLD: se    ☂️ Počasí: yr.no
  11/2022 / Luleå, Harapanda
  07/2022 / Luleå, Muddus NP
  07/2016 / Stockholm, Södertälje, Nyköping, Vrena (jezera Länghalsen)
Přejít na mapy.cz