BACKPACKING LOW COST

Kodaň, Odense, Billund - Týden (červen 2019)

publikováno: 25. 6. 2019

Napříč Dánskem z Kodaně přes Odense do Billundu za 6 dní. Ujel jsem přes 245 km na mini cruiseru (penny boardu) a chůzí. Díky nejlevněji dostupných letenkám z Prahy jsem vybral tuto destinaci a také teploty jsou na severu mnohem příjemnější v letních dnech.

Video Kodaň, Odense, Billund - Týden (červen 2019)

Fotogalerie

 

text se připravuje

18.6.2019: cesta na letiště
Nakoupím na cestu čokolády, polévky a drobnosti, co nezabírají moc a nezkazí se. Dojdu ze Zličína metra pěšky k terminálu přespat na ranní odlet.

19.6.2019: poznávání Kodaně / Kodaň, Taastrup, Hedehusene
Po příletu jsem unavený, protože jsem naspal tři hodiny, tak posnídám, abych nabral energii. Procházím několika kilometrovou zónou duty free obchodů a hledám zmateně východ, který je v přízemí. Letiště je venku z části rozkopané, takže probíhají značné změny.

Už u východu budovy vidím stovky kol na parkovacích místech srovnatelné s množstvím s aut. Nedaleko dojdu k parku kolem pobřeží. Zrovna sbírají studenti řasy z moře. Jiní jezdí na kajaku. Pár otužilců se koupe. Počasí je vcelku vynikající se svlažit. Trochu ale fouká studenější vítr od moře. Ideální stádium se opalovat, aniž by se člověk uškvařil. Najdu si kus dřevěné desky k sestavení penny boardu a pokračuji jízdou do centra. V prvních dojmech mě nadchne architektura cihlových fasád s hranatými okny.

20.6.2019: Hedehusene, Roskilde, Skjoldungernes Land NP
park
Koně
Staj

21.6.2019: Skjoldungernes Land NP, Svogerslev, Ny Tolstrup, Ringsted, Sorø
Fotografování u stodoly večer

Jezero Sorø Sø

22.6.2019: Sorø, Slagelse, Odense, Korup, jezero Langesø
Dojíždím 15 km z Søro do Slagelse. Po zjištění, že autobusová zastávka není v centru u nádraží se přesouvám od města k dálnici. Z nenalezené zastávky u benzínky stopnu autobus otáčející zpět na dálnici. Mám štěstí a tak mířím směr Odense ve vzdálenosti 70 km. Přejíždím 19 km most přes úžinu Storebælt rozdělený ostrovem na dvě části. V takové vzdálenosti cítím skvělý pocit, jakobych stoupal nad moře s výhledem z obou stran od břehu. Na konci mosti kempují desítky karavanů a koupou se lidé na pláži. V Odense je náměstí rozkopané a nijak se nezdržuji.

Dojíždím na penny boardu k jezeru Langesø najít místo k přespání. Nikde nejsou tábořiště, tak rozdělám oheň v blízkosti vody. Ohromují mě lavičky postavené přímo ve vodě, odkud se pozuruje krajina z jiné perspektivy. Vcelku je tu znát polární den a nejde spát do půlnoci kvůli světlu.

23.6.2019: jezero Langesø, Harndrup, Brenderup, Båring, Båring Strand, Vejlby Fed, Røjle, Middlelfart
K zahájení léta na mnoha místech Dánska zapalují vatry dřeva ve tvaru týpí. V Middelfart hrají rockové skupiny u kavárny Razz. Dánové rádi popíjí pivo v půl litrech ve tvaru sklenici vína. K tomu přímo na vodě rozdělali vatru a kolem přijíždějí lodě. Fantastická show při západu slunce. Nenakoupi jsem a docela hladovím, tak dojím poslední zbytky k večeři. Nedaleko mostu Little Belt přespím.

24.6.2019: Middelfart, Snøghoj, Erritsø, Skaærup, Vejle, Kongens Kæen, Skibet, Bredsten, Ny Nørup, Billund
Přejíždím most v rekonstrukci alespoň přístupný pro pěší. Zamířím nejkratší cestou směr Vejle ve vzdálenosti 25 km.

25.6.2019: Billund / odlet do Prahy
Už nemám síly ani záměr navštívit centrum Billundu. Projdu kolem legolandu a hotelu ve stylu lega a pokračuji na letiště. Vetšina domů po Dánsku mi připomíná vzhled stavebnice Cheva.

Tipy levného cestování po Dánsku
[PO-PÁ 05:20 - 08:45] Kodaň - Aarhus / Kombardo Expressen / 49 dkk
Kodaň - Aalborg / Flixbus 319 Kč
Slagelse - Odense / Flixbus 125 Kč
[00:36 - 04:28] Kodaň - Aarhus / vlak DSB 99 dkk
Kodaň - Odense / vlak DSB 69 dkk

Supermarkety
Lidl, Rema 1000, Netto
Poplatem za plastovou láhev 3 dkk, plechovku 1 dkk

Zajímavosti
* Vlaky v Dánsku vypadají jak bez lokomotivy
* Toalety na nádraží poplatek za 5 dkk
* Ohleduplný a čistotní k životnímu prostředí
* Všude cyklo trasy u silnic, kde jezdí i motocykly
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

✈️ [2019-06-19 ST 06:35-08:00] Praha - Kodaň / Ryanair 259 Kč
🚍 [2019-06-22 SO 16:10-17:00] Slagelse - Odense / FlixBus 125 Kč
✈️ [2019-06-25 ÚT 11:55-13:30] Billund - Praha / Ryanair 208 Kč
Celkem: 592 Kč
Mini cruiser trasa 🏁Kodaň letiště, Kodaň, Taastrup, Hedehusene, Roskilde, Skjoldungernes Land NP, Svogerslev, Ny Tolstrup, Ringsted, Sorø, Slagelse - https://mapy.cz/s/3ukFd 119.8 km
Mini cruiser trasa 🏁Odense, Vejle, Billund - https://mapy.cz/s/3ukFg 125.0 km

Průvodce zemí Dánsko

Dánské království - Kongeriget Danmark
Hlavní město
Kodaň
Rozloha
43 094 km²
Nejvyšší bod
Møllehøj 170 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
56° s. š., 10° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
5 739 963
Hustota zalidnění
131 ob. / km²
Úřední jazyk
dánština
Náboženství
luteráni 85 %, katolíci, muslimové
Státní zřízení
konstituční monarchie
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+45
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2019-06 / Kodaň, Odense, Billund

Dánsko (dánsky Danmark) je stát ležící v severní Evropě. Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království (Kongeriget Danmark). Grónsko (největší ostrov na světě) a Faerské ostrovy jsou území, jež leží v Atlantském oceánu, disponují autonomií, nejsou členy Evropské unie a každé z nich deleguje dva zástupce do dánského parlamentu (Folketing). Pro vztah kontinentálního Dánska a obou autonomních území je používán polooficiální termín Rigsfællesskabet.

Dánsko bez autonomních území má rozlohu 42 924 km² (tato rozloha se však v čase mírně mění, kvůli erozi pobřeží), s nimi 2 210 579 km². Je nejjižnější ze severských států, neleží však na Skandinávském poloostrově. Je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy FynSjælland a Bornholm a více než čtyřmi stovkami dalších menších ostrovů. Po celém území má nízkou nadmořskou výšku a je velmi rovinaté.

Na východě je omýváno Baltským mořem a na západě mořem Severním. Jedinou suchou hranici má na jihu s Německem (68 kilometrů), další blízké země jsou na jihu Polsko, na severu a severovýchodě Švédsko (do kterého se dá mimochodem přejít z Dánska “suchou nohou”) a na severu Norsko.
Od roku 1849 je Dánsko konstituční monarchií a parlamentní demokracií. Vláda i parlament sídlí v hlavním městě Kodani. Podle sčítání z roku 2018 má Dánsko 5,8 milionu obyvatel (autonomní území Grónsko a Faerské ostrovy mají obě okolo 50 tisíc obyvatel). Většina Dánů, asi 60 % z nich, žije v Kodaňské aglomeraci[zdroj?], což je metropolitní oblast, která se velmi malou částí rozkládá i ve Švédsku. Samotné hlavní město Kodaň má 600 000 obyvatel.
Dánsko je od roku 1973 členem Evropské unie, je také součástí Schengenského prostoru, zachovává si však vlastní měnu. Je jedním ze zakládajících členů NATO. Je rovněž členem Severské rady, významného sdružení regionální spolupráce.

Dánsko je považováno za jednu z nejvíce ekonomicky a sociálně rozvinutých zemí světa. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu z roku 2017 má 9. nejvyšší hrubý domácí produkt (nominální na hlavu) na světě a 20. nejvyšší v paritě kupní síly. Podle indexu lidského rozvoje, jejž vypočítává Organizace spojených národů, nabízí Dánsko svým obyvatelům 11. nejvyšší kvalitu života na světě (2018) a 9. nejvyšší kvalitu podle tzv. narovnaného indexu lidského rozvoje (očištěného od nerovností ve společnosti).[2] Na druhou stranu má Dánsko nejvyšší celkové zdanění v poměru sumy vybraných daní k hrubému domácímu produktu v Evropě, a tedy i jedno z nejvyšších na světě (přes 47 procent).[3] Podle měření Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj z roku 2011 má Dánsko nejvyšší sociální mobilitu na světě a druhé nejšťastnější obyvatelstvo planety.[4] Světové ekonomické fórum označuje Dánsko za 12. nejvíce konkurence schopnou zemi světa.[5] Podle indexu časopisu The Economist má pátou nejkvalitnější demokracii (2017).[6] Podle organizace Transparency International má vůbec nejnižší míru korupce na světě (2016).[7]

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: kodaň letiště, kodaň, roskilde, skjoldungernes land np, svogerslev, ny tolstrup, ringsted, sorø, slagelse, odense, jezero langesø, harndrup, brenderup, båring strand, røjle, middlefart, snøghoj, skaærup, vejle, ny nørup, billund

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.