BACKPACKING LOW COST

Bukurešť - Víkend (únor 2017)

publikováno: 1. 3. 2017

Bukurešť eurovíkend na trase Praha, Bergamo, Bukurešť, Berlín a zpět do ČR poslední únorový týden v rámci levných letenek. Během necelých tří dnů jsem si prošel část města a mohl poznat prvně trochu Rumunsko.

Video Bukurešť - Víkend (únor 2017)

Fotogalerie

 

Eurovíkend v Bukurešti - únor 2017

Pátek
Po měsíci letím opět v pátek do Bergama. Tentokrát ale na přestupuji a mířím do Bukurešti. Trasa mě vyšla výhodně za 10+5€. Jenže času mám málo a let má 25 min zpoždění. Jako vždy cestuji na lehko s batohem, kde mám pár kusů oblečení, foto výbavu a něco k jídlu v 1 litrový balíčku, takže výhoda rychle se odbavit. Na přestup mám 15 min. Napětí a adrenalin mě žene kupředu, když netuším kolik lidí se bude odbavovat v pátek. Z dřívějších zkušeností jsem sázel na jistotu a opravdu jsem to stihl.

Dočetl jsem se na internetu, že do MHD se kupuje kartička s jízdenkou (1.4+7 lei) na dvě jízdy. Avšak při koupi nebyly napsané konkrétní údaje v angličtině a neznalý cizinec by nevěděl, jak se má správně potvrdit cesta na kartičku pomocí automatu v autobuse. Vystupuji na zastávce Piata Victoriei, odkud vede hlavní ulice do centra. Vidím spoustu schátralých i nově zrekonstruovaných budov, které mají stavební prvky jako ve Francii, i proto se nazývá Paříž východu. Kostely mezi paneláky působí zajímavě, i tak kontrasty mezi historickou a novo stavbou. Často se u domů válí odpadky vyhozené z okna. Po celém náměstí se rozprostírají bary a obchodní centra, kterých je v celém městě ohromné množství. Často mají otevřeno nonstop, tak o jídlo není nouze. Nemám žádný plán a unavený odpočívám. Po chvíli jsem kontrolován měšťáky, kterým ukáži občanku, obsah batohu a nechají mě jít pryč. Vyhledám tedy místo na spaní o něco dál.

Sobota
V pět ráno podle předpovědi začíná poprchávat. Jsem připraven a mám igelitovou plachtu přes sebe. Do odpoledních hodin prší intenzivně a mě nezbývá než čekat promoklý na nádraží. V čekárně hlídá ochranka s obuškem a bedlivě pozoruje místnost. Protékající řeka městem Dâmboviţa je zelená jako jód, takže ani bych si v ní neumyl ruce. Situace se začíná zlepšovat k večeru, kdy se jdu bavit do centra. U "Theodor Aman" Museum??? vystupují na pódiu místní kapely a stánkaři prodávají místní pochutiny. Hudba mě absolutně nezajímala. V parku večeřím a po chvíli se dám do řeči s vysokoškolačkou, nábožensky zaměřenou, studující filmovou školu. Dále potkávám učitele historie, který mi vypráví o naší zemi. Vcházíme do luxusní restaurace, kde mi ukazuje, jak ji z dřívějších dob zrekonstruovaly a o ulici dál navštívíme do galerii. Překvapuje mě otevřenost lidí, avšak dávám si pozor na neznámé lidi. V luxusních barech a klubech, kterých je v Bukurešti hodně, se baví bohatí turisté.

Neděle
Do poledne nechce ustoupit mlha, tak vyčkávám u paláce Parlamentu, největší budovy v Evropě, abych si udělal fotografii. Před budovou se nachází rozsáhlé parkoviště, kde přijíždí turisté. Směřuji na severo západ k zamrzlým jezírkům Parcul Plumbuita, Colentina.

Pondělí
Zapomněl jsem si z příletu vypnout letový režim a čas ukazoval rumunský, tudíž jsem vstával o hodinu dřív. Na šestou ráno odjíždím do Čech prvně spolujízdou přes BlaBlaCar.
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Harmonogram cesty

✈️ [2017-02-24 PÁ 15:50-17:15] Praha - Milano, Bergamo / Wizz Air 299 Kč
✈️ [2017-02-24 PÁ 18:35-21:50] Milano, Bergamo - Bukurešť / Ryanair 135 Kč
✈️ [2017-02-26 NE 20:10-21:20] Bukurešť - Berlín / Ryanair 270 Kč
🚘 [2017-02-27 PO 06:00-08:00] Berlín - Ústí nad Labem / BlaBlaCar 175 Kč
Celkem: 879 Kč
Trasa pěšky 🚶Bukurešť - https://mapy.cz/s/3xdQB 34.0 km

Průvodce zemí Rumunsko

România
Hlavní město
Bukurešť
Rozloha
238 391 km²
Nejvyšší bod
Moldoveanu 2544 m n. m.
Časové pásmo
+2
Poloha
46° s. š., 25° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
19 653 136
Hustota zalidnění
82 ob. / km²
Úřední jazyk
rumunština, regionálně maďarština a němčina
Náboženství
křesťanství: převážně pravoslavné, též evangelické, řeckokatolické, římskokatolické
Státní zřízení
poloprezidentská republika
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+40
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa

  2018-02 / Oradea
  2017-02 / Bukurešť

Rumunsko (rumunsky România) je stát na Balkánském poloostrově[p 1] v jihovýchodní části Evropy. Sousedí s Ukrajinou a Moldavskem na severovýchodě, s Maďarskem na severozápadě, se Srbskem na západě a s Bulharskem na jihu. Východní břehy země omývají vody Černého moře.

S celkovou rozlohou 238 397 kilometrů čtverečních a 20 miliony obyvatel je Rumunsko 9. největším a 7. nejlidnatějším členským státem Evropské unie. Jeho hlavním a největším městem je Bukurešť, kde žije 1,8 milionu obyvatel, což z ní činí šesté největší město v EU. Rumunsko má 47. největší ekonomiku na světě podle nominálního hrubého domácího produktu. Od roku 2000 zaznamenává značný ekonomický růst, od roku 2017 dokonce největší v EU (spolu s Irskem).[1]
Moderní Rumunsko vzniklo v roce 1859, personální unií podunajských knížectví Moldavska a Valašska. Nový stát, oficiálně nazývaný Rumunsko od roku 1866, získal v roce 1877 nezávislost na Osmanské říši. Po první světové válce se součástí rumunského království stalo SedmihradskoBanátBukovina a Besarábie.

Během druhé světové války bylo Rumunsko součástí fašistické Osy a spojencem nacistického Německa. V roce 1944 se však připojilo ke Spojencům. Během války ztratilo některá území, z nichž po skončení války získalo zpět pouze severní Transylvánii. Po válce se Rumunsko rovněž stalo republikou a zemí východního bloku. Bylo členem RVHP i Varšavské smlouvy, byť spolu s Jugoslávií odolávalo plné hegemonii Moskvy. Po revoluci v roce 1989 přešlo k demokracii a tržní ekonomice. Od roku 2004 je členem Severoatlantické aliance, od roku 2007 Evropské unie.

Přes 80% obyvatel se hlásí k východní pravoslavné církvi[2] a 91% hovoří rumunštinou.[3]

Přidej komentář

  
 
Sdílej přátelům
Klíčová slova: rumunsko, bukurest, eurovikend, laculmorii, palác parlamentu

Nenašli jste, co jste hledali? Zkuste vyhledávač.