Ultralight backpacking

Švýcarsko


Průvodce státem Švýcarsko.

 

Švýcarsko (zastarale Švýcaryněmecky Schweizfrancouzsky La Suisseitalsky Svizzerarétorománsky Svizralatinsky Helvetia), plným názvem Švýcarská konfederace (německy Schweizerische Eidgenossenschaftfrancouzsky Confédération suisseitalsky Confederazione Svizzerarétorománsky Confederaziun svizralatinsky Confoederatio Helvetica), je vnitrozemský stát ve střední Evropě. Švýcarsko leží mezi Bodamským jezerem na severovýchodě, Ženevským jezerem na západě, Horním a Alpským Rýnem na východě a Rýnem na severu, Jurou na severu a jižními Alpami. Švýcarsko sousedí s následujícími státy, se kterými má suchozemské hranice: s Itálií je hranice dlouhá 734,2 km, s Francií 571,8 km, s Německem 345,7 km, s Rakouskem 165,1 km (přerušena Lichtenštejnskem) a s Lichtenštejnskem 41,1 km. Celková délka švýcarských hranic je 1857,9 km.

V názvu státu sice přetrvávají historické výrazy konfederace či spříseženství, ale z hlediska fungování politického systému jde o federaci skládající se ze 26 kantonů, z nichž šest byly původně polokantony. Švýcarsko má 8,6 milionu obyvatel, z toho je přibližně 25 % cizinců. Vláda a parlament sídlí ve městě Bern, hlavní město Švýcarské konfederace však není oficiálně určeno.[5] Nejvýznamnějšími městskými centry jsou CurychŽeneva a Basilej.

Švýcarsko je členem Rady EvropyOSNEFTAOECD a WTO. Je součástí schengenského prostoru a jednotného evropského trhu. Jednání o vstupu do Evropské unie však občané v roce 1992 v referendu odmítli. Švýcarsko a Lichtenštejnsko jsou jediné dvě země v prostoru Střední Evropy, jež zůstaly mimo EU.
Švýcarsko je křižovatkou germánské a románské kultury, většina obyvatel mluví německy, ale významnou roli sehrávají i tři další, románské, jazykyfrancouzštinaitalština a rétorománština. Aby nebyl upřednostněn některý z jazyků, je někdy, například na poštovních známkách, užíván latinský název země Helvetia. Identita Švýcarů je silně spjata s federalismempřímou demokracií a Alpami, mohutným pohořím, které pokrývá značnou část povrchu země.

Švýcarsko, vzhledem ke své tradici neutrality, je sídlem řady mezinárodních institucí – Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíkyMezinárodní červený křížLékaři bez hranicEvropská vysílací unieYMCASvětová obchodní organizaceSvětové ekonomické fórumUEFAFIFAMezinárodní olympijský výbor ad.
Švýcarsko má velmi vyspělou ekonomiku založenou na finančním sektoru a sofistikovaném průmyslu. Některé produkty jsou takřka ikonické (hodinky, čokoláda). Podle Mezinárodního měnového fondu jde z hlediska hrubého domácího produktu v paritě kupní síly na obyvatele o pátou nejbohatší zemi planety (k roku 2021). Švýcarský index lidského rozvoje je dle OSN druhý nejvyšší na světě (k roku 2019). Světové ekonomické fórum Švýcarsko označuje za 5. nejkonkurenceschopnější zemi na světě.
Počet článků - 1
REKLAMA
Pro přihlášené návštěvníky se reklamy nezobrazí.

Schweizerische Eidgenossenschaft
Confédération suisse
Confederazione Svizzera
Confederaziun svizra
Confoederatio Helvetica
Hlavní město
Bern
Rozloha
41 285 km²
Nejvyšší bod
Dufourspitze 4634 m n. m.
Časové pásmo
+1
Poloha
46° s. š., 8° v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
8 606 033
Hustota zalidnění
188 ob. / km²
Úřední jazyk
němčina 63,7 %[p 1]
francouzština 20,4 %
italština 8,3 %
rétorománština 0,8 %
Překladač: Google translator (cs-)
Náboženství
katolíci 41% protestanti 40 %
Státní zřízení
Federativní stranická direktoriální republika s prvky přímé demokracie
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
41
Vízum pro Čechy
Zdarma v rámci EU (cestovní pas)
Počasí
Ubytování
Další průvodci

Navštívená místa


Přidej komentář

aktualizováno:30. 7. 2021
Tisk / Uložit PDF
  
 
  
Sdílej přátelům
  
Klíčová slova: