Malá Fatra - Víkend (prosinec 2016)

3
kategorie: cestovani 
14.12.2016

Malá Fatra 29km trek horami přes Strečno, Priehyb, Malý Kriváň, Veľký Kriváň (hrana) a Terchová během jednoho prosincového víkendu 2016. Celkově fyzicky náročný přestup horami, přičemž se potýkáte v různých nadmořských výškách s odlišnými vlivy jako silný vítr na kluzkém zledovatělém sněhu nad 1500m, v nížinách procházení mokrým sněhem po kolena a nakonec pořádný déšť. Na sněhu se chodí hůře, tudíž se musí počítat s dvojnásobným časem dostat se do cíle a ještě k tomu se stmívá po třetí hodině.

Obsah:

Video

Fotografie

Víkend v ŽiliněSněžná rolba / Malá FatraZasněžená chata / Malá FatraJavorina, rozcestí (1150m) / Malá FatraNocování / Malá FatraKrásné hory Malé Fatry - víkendový trekKrásné hory Malé Fatry - víkendový trekPo červeném značení / Malá FatraSedlo Priehyb (1452m) / Malá FatraKrásné hory Malé Fatry - víkendový trekKrásné hory Malé Fatry - víkendový trek

Text

Zápisky

Odjíždím vlakem na Slovensko na víkend ve tři odpoledne. Při přestupu v Kolíně vlak má zpoždění hodinu. Dorazím do Žiliny, kde hledám bezpečné místo na schování věcí. Od půlnoci do ranních hodin se bavím v klubu.

V poledne pokračuji vlakem z Žiliny do Strečna, odkud začíná národní park Malá Fatra. Nad 1000m už jdu sněhovou cestou. Brzy se stmívá a proto najdu místo ke spaní za chatou pod Suchým.

V noci fouká vítr, že se mraky rychle přesouvají a chvílemi svítí měsíc. Spím v záhrabu bezpečně schovaný za keři. Ráno mě probudí slunce a konečně vidím kopce Malé Fatry.

Nad 1500m vítr je natolik studený, že mi namrzá oblečení, z kapuce se stává helma a bundy krunýř. Na kluzkém sněhu a vichru se držím u rozcestí značky a těch zbylých 50m na Velký Kriváň si netroufám jít, protože se mimo jiné po třetí se začíná stmívat.

Směrem dolů vede lanovka k chatě Vrátna. Už nevidím na cestu a nemohu se orientovat krajinou, tak zapínám GPS.
Pokračuji v dešti promočený po silnici pět kilometrů do Terchové na autobus zpět do Žiliny. Tři hodiny čekám na vlak do Prahy. Čekárna na vlakovém nádraží je plná chrápajících bezdomovců a smradlavá po kočičím zápachu. Avšak ohřát a osušit se je prioritní.

Cestovní plán

Malá Fatra - trasa treku (29km):
Mapa: https://mapy.cz/s/1gLpK

Trek Malá Fatra 2016 víkend

Komentáře


Klíčová slova: malá fatra trek, malá fatra bivakování, slovenské hory, veľký kriváň, malá fatra, malý kriváň, video malá fatra, příroda slovenska