Hongkong - Týden (listopad 2018)

3
kategorie: cestovani 
14.11.2018

Neměl jsem v plánu návštěvu pro mně drahého Hongkongu, ale protože bych překračoval vízum o den na Filipínách, zamířil jsem na týden tam. Využil jsem z letiště Chek Lap Kok dvou patrové autobusy i metro do centra a pak hodně nachodil. Stačilo odběhnout od městského ruchu do kopců a mohl jsem nocovat bez problému. Navštívil jsem čtvrti Kowloon, hlavní část ostrova Hongkongu a také se vydal do odlehlého městečka Sai Kung.


Video

Fotografie

HongkongHongkongský dolar / HongkongHongkongHongkongHongkongHongkongHongkongHongkongPokroucené plechy na stavbě / Kowloon, HongKong HongkongHongkongStaveniště, mraveniště / Kowloon, HongKongHongkongHongkongHongkongHongkongHongkongHongkongSai Kung, HongkongSai Kung, HongkongSai Kung, Hongkonghlavní ostrov, HongKongVečery v ulicích / HongKongVesničan ve městě / pod Victoria Peak, HongkongRepulse Bay, HongKong
Tenhle strom zaručeně nespadne / Repulse Bay, HongKongČínština nebo katonština? / Repulse Bay, Hongkong

Dokumentace je neúplná.
Byla mi odcizena SD karta.

Text

Týden po Hongkongu 2018

14.11.2018 a 15.11.2018 - první dny části Kowloon v Hongkongu
Abych nezmeškal ranní let z Filipín letiště Clark do Hongkongu, tak nespím jednu noc. V budově terminálu se nedá spát a ochranka pouští cestující nejdříve 3 hodiny před odletem do budovy. To platí na většině letištích Filipín. Od letiště se nachází oddělené čekárny, kde strávím noc.

Přilétám do Hongkongu na ostrovní letiště Chek Lap Kok vzdálené zhruba 40 km od centra. Místo razítka do pasu dostávám vstupní papírek o maximálním pobytu 90 dní. V Hongkongu je kupodivu dražší metro než autobus, zvlášť zpáteční cesta může vyjít na 500 Kč. Všechny autobusy jezdí dvou patrové jako v Anglii, stejně tak se jezdí v opačném směru jízdy. Musím směnit USD za HKD (Hongkong dolary), protože nejde koupit lístek kartou. Nastupuji na autobus směr Kwai Fong (Chung) za 18,5 HKD. Do začátku města vede dlouhý visutý most s ohromující scenérií zeleného údolí z ostrova Lantau na Kowloon. To si právě vychutnávám v přední části horního patra autobusu. U každého sedadla se nachází USB porty k nabíjení. Kvůli únavě přespím v nejbližším parku.

Nejčastěji nakupuji v supermarketech Wellcome a Parknshop, případně ve večerce 7 Eleven. Potraviny na naše poměry jsou dražší až trojnásobně. Mléčné výrobky jako máslo stojí kolem 100 Kč nebo 1 litr mléka od 60 Kč. Dá se ale koupit za polovinu sojový jogurt, který nemá chuť a nedodá mi energii. Dovážené banány z Filipín vyjdou na 6 HKD za kilogram. Nejvíce z masa nakupuji šunku, chlazený filet (Shikon Hoki) 300 gramů v akci za 45 Kč nebo klasicky rybí konzervy. Čerstvé ryby jím jako sushi. Překvapivě pivo se dá sehnat jako u nás levně a Číňané ho běžně pijí i na ulicích.

Moderní město s pozůstatkem starých rybářských kolonií, omývané jihočínským mořem si rozhodně zaslouží pozornost. Kopcovitý terén, zelené ostrovy, moře všude kolem. Příjemné subtropické klima, kdy ostré paprsky slunce během dne střídají krátké intenzivní deště.

Od poslední opiové války na konci 19. století spadal 99 let pod Velkou Británii. V roce 1997 odevzdala královna dle dohody území do rukou Číny. Podmínkou však je, že zde nebude praktikován ekonomický systém Číny a současný volný kapitalistický systém a životní styl zůstane nezměněn po dobu 50 let, tedy až do roku 2047. Což je zatím dodrženo.

Hongkong má jednu z nejliberálnějších ekonomik světa. Je to jedno z nejdůležitějších světových středisek bankovnictví a obchodu. Zdejší přístav patří k nejvytíženějším přístavům kontejnerové námořní dopravy na světě

Je tu mnoho šrumu na jednom místě, že nestačím otáčet hlavou. Koukat se na zajímavé lidi, zboží v obchůdcích a čichat exotické vůně. Nejlépe se zastavím a chvíli pozoruji okolí.

U restaurací se nachází akvária s rybami k výběru zákazníka pokrmu. Barevné exotické rybičky se dají koupit v sáčcích.

16.11.2018 a 17.11.2018 - cesta do Sai Kung
Ve dne je příjemně teplo, ale dost pod mrakem bez srážek. Vycházím z Kowloon na sever, kde přespávám na pláži v Tai po Tsai. Dále pokračuji po silnici Hirams přes Wo Mei a Ho Chung do Sai Kung.

Sleduji z dáli pouliční divadlo. Do toho neustále bubnují a cinkají. Docela nudné, když tomu nerozumím. Více mě zaujmou pouliční kytaristé večer, kdy odpočívám v altánku.

18.11.2018 - zpět do centra Kowloon
Už v půl sedmé ráno čekám na autobus do centra Kowloonu z Sai Kung za 7,5 HKD. Všichni řidiči jezdí v rukavičkách a mince za jízdné se vhazují do šuplíku.

Chvíli posvačím na dětském hřišti. Údržbáři se neustále starají o čistotu i bezpečnost jako o toalety poblíž. Dokonce jsem vidět místní chlapce stavět bábovky v rukavicích.

Pokračuji metrem na hlavní část ostrova Hongkong. Vagóny vlaku jsou propojené, že vytváří iluzi nekonečného vlaku. Metro jezdí bez strojvůdce. Většina spolu cestujících koukají do mobilu.

Po městě Asiati nosí roušku kvůli smogu. Někteří přehání hygienu. Jedna paní si před sednutím v obchodním centru pokládá papírové ubrousky na lavičku.

19.11.2018 - pod Victoria peak (ostrov HongKong)
Vystupuji pod Victoria Peak turistickou trasou Morning trek. Místní po ránu cvičí Tai-chi nebo trénují Kung-fu.

20.11.2018 - Repulse Bay (ostrov HongKong)
Wan Chai Gap park
Očista prádla
Betonové cesty v parku
Oheň v betonovém kanálu

Repulse Bay
Spaní u lvů
Lions club of Tai Ping Shan
Nádherná barevná čínská architektura

Tin Wan
Lions club of Tai Ping Shan
Barevná tradiční architektura

Veřejné toalety na každém rohu
Fontánky se sterilizovanou vodou

Těstoviny na ohni
pohary
Dvou patrové tramvaje
Prdici krkajici zena
Kachny všude čžb ja nic

Mám poslední drobné na metro dostat se na letiště, protože nelze platit kartou. Nevycházejí mi peníze, tak si koupím jízdenku pro dítě (3-11 let) či důchodce. Označením jízdenky na začátku a po jízdě jde v pohodě a nikdo to nekontroluje. Šance revizora v takové mase lidí je velmi nízká.

21.11.2018 - odlet zpět na Filipíny: Iloilo
Před odletem zpět na Filipíny si projdu letiště Chek Lap Kok. Koupím si oběd v Seven Eleven. Kuřecí rizoto v pixli za 20 HKD. Nabiji si veškerou elektroniku, když tu mají přímo USB zásuvky. Pro zajímavost záchody jsou splachovány vodou z moře. Zdarma se dají využít Macbooky k internetu. Mezi terminály se stejně jako v Dubaji přesouvám metrem bez řidiče.

Cestovní plán

✈️ [2018-11-14 ST 06:30-08:40] Clark - Hongkong / Cebu Pacific 414 Kč
[ID: 62] GFV13N
✈️ [2018-11-21 ST 19:30-22:10] Hongkong - Iloilo / Cebu Pacific 783 Kč
[ID: 63] WGZ7YT

Průvodce

Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China
Hlavní město
Hongkong
Rozloha
1 103 km²
Nejvyšší bod
Tai Mo Shan, 957 m n. m.
Časové pásmo
+8
Poloha
22 s. š., 114 v. d. - mapy.cz
Počet obyvatel
6 978 000 (2017)
Hustota zalidnění
Číňané (95% km²
Úřední jazyk
kantonština, čínština, angličtina
Náboženství
buddhismus, taoismus, konfucianismus, křesťanství, islám, hinduismus, sikhismus, židovství
Státní zřízení
zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky
Měna / Aktuální kurz
Předvolba
+852
Vízum pro Čechy
90 dní zdarma

Navštívená místa

[2018-11-14] Hongkong

Komentáře


Klíčová slova: čech v hongkongu, hong kong, navštiv hongkong, kowloon, chek lap kok, kwai fong, metro hongkong, victoria peak, sai kung