Bukurešť - Víkend (únor 2017)

3
kategorie: cestovani 
1.3.2017

Bukurešť eurovíkend na trase Praha, Bergamo, Bukurešť, Berlín a zpět do ČR poslední únorový týden v rámci levných letenek. Během necelých tří dnů jsem si prošel část města a mohl poznat prvně trochu Rumunsko.

Obsah:

Video

Fotografie

centrum / Bukurešťcentrum / Bukurešťmísto na spaní v keřích u starých panelákůSilný jako led / Lacul Morii, Bukurešť zábavný program / Bukurešť centrum / Bukurešťcentrum / Bukurešťcentrum / Bukurešťcentrum / Bukurešťcentrum / Bukurešťcentrum / Bukurešťcentrum / BukurešťPalác Parlamentu - největší v Evropě / Bukurešťcentrum / BukurešťRumunský leu (množne číslo lei) - měna v Rumunsku / Bukurešťcentrum / Bukurešťcentrum / BukurešťParcul Plumbuita, Colentina, Bukurešťcentrum / Bukurešť

Text

Eurovíkend do Bukureště - únor 2017

Pátek
Po měsíci letím opět v pátek do Bergama. Tentokrát ale na přestupuji a mířím do Bukureště. Trasa mě vyšla výhodně za 10+5€. Jenže času mám málo a let má 25 min zpoždění. Jako vždy cestuji na lehko s batohem, kde mám pár kusů oblečení, foto výbavu a něco k jídlu v 1L balíčku, takže výhoda rychle se odbavit. Na přestup mám 15 min. Napětí a adrenalin mě žene kupředu, když netuším kolik lidí se bude odbavovat v pátek. Z dřívějších zkušeností jsem sázel na jistotu a opravdu jsem to stihl.

Dočetl jsem se na internetu, že do MHD se kupuje karička s jízdenkou (1.4+7 lei) na dvě jízdy. Avšak při koupi nebyly napsané konkrétní údaje v angličtině a neznalý cizinec by nevěděl, jak se má správně potvrtit cesta na kartičku pomocí automatu v buse. Vystupuji na zastávce Piata Victoriei, odkud vede hlavní ulice do centra. Vidím spoustu schátralých i nově zrekonstruovaných budov, které mají stavební prvky jako ve Francii, i proto se nazývá Paříž východu. Kostely mezi paneláky působí zajímavě, i tak kontrasty mezi historickou a novo stavbou. Často se u domů válí odpadky vyhozené z okna. Po celém náměstí se rozprostírají bary a obchodní centra, kterých je v celém městě ohromné množství. Často mají otevněno nonstop, tak o jídlo není nouze. Nemám žádný plán a unavený odpočívám. Po chvíli jsem kontrolován měšťáky, kterým ukáži občanku, obsah batohu a nechají mě jít pryč. Vyhledám tedy místo na spaní o něco dál.

Sobota
V pět ráno podle předpovědi začíná poprchávat. Jsem připraven a mám igelitovou plachtu přes sebe. Do odpoleních hodin prší intenzivně a mě nezbývá než čekat promoklý na nádraží. V čekárně hlídá ochranka s obuškem a bedlivě pozoruje místnost. Protékající řeka městem Dâmboviţa je zelená jako jód, takže ani bych si v ní neumyl ruce. Situace se začíná zlepšovat k večeru, kdy se jdu bavit do centra. U "Theodor Aman" Museum??? vystupují na pódiu místní kapely a stánkaři prodávají místní pochutiny. Hudba mě absolutně nezajímala. V parku večeřím a po chvíli se dám do řeči s vysokoškolačkou, nábožensky zaměřenou, studující filmovou školu. Dále potkávám učitele historie, který mi vypráví o naší zemi. Vcházíme do luxusní restaurace, kde mi ukazuje, jak ji z dřívějších dob zrekonstruovaly a o ulici dál navštívíme do galerii. Překvapuje mě otevřenost lidí, avšak dávám si pozor na neznámé lidi. V luxusních barech a klubech, kterých je v Bukurešťi hodně, se baví bohatí turisté.

Neděle
Do poledne nechce ustoupit mlha, tak vyčkávám u paláce Parlamentu, největší budovy v Evropě, abych si udělal fotografii. Před budovou se nachází rozsáhlé parkoviště, kde přijíždí turisté. Směřuji na severo západ k zamrzlým jezírkům Parcul Plumbuita, Colentina.

Pondělí
Zapomněl jsem si z příletu vypnout letový režim a čas ukazoval rumunský, tudíž jsem vstával o hodinu dřív. Na šestou ráno odjíždím do Čech prvně spopujízdou přes BlaBlaCar.

Cestovní plán

Doprava

Odkazy

http://www.bucharest-tips.com
http://party-in-romania.com
Vlaky - http://www.cfrcalatori.ro
Metro - http://www.metrorex.ro/harta_p1345-1

Letiště Otopeni bus
linka 780 nebo 783 (8.6lei na 2 cesty)

Komentáře


Klíčová slova: rumunsko, bukurest, eurovikend, laculmorii, palác parlamentu